Ahmet Kaya'yı Dinleyen Lise Öğrencilerine Irkçı Saldırı
Gençlik / 24 Aralık 2011 Cumartesi Saat 09:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Van'da yaşanan deprem sonrası Van Valiliği tarafından Denizli Cumhuriyeti Anadolu Lisesi'ne gönderilen 22 öğrenci okulda bir grubun baskılarıyla karşı karşıya kaldı.

Van'da yaşanan deprem sonrası Denizli'ye gönderilen 22 lise öğrencisi, baskılara maruz kaldıklarını belirterek, okulda Ahmet Kaya'nın şarkılarını dinledikleri için saldırıya uğradıklarını söyledi.

Edinilen bilgilere göre, Van'da yaşanan deprem sonrası Van Valiliği tarafından Denizli Cumhuriyeti Anadolu Lisesi'ne gönderilen 22 öğrenci okulda bir grubun baskılarıyla karşı karşıya kaldı. Ahmet Kaya'nın şarkılarını dinleyen bir öğrencinin odası, 40 öğrenci tarafından kalaslarla basıldı.

Baskın sırasında öğrenci ölümle tehdit edilirken, öğrenciyi linçten öğretmenler kurtardı. Konuyla ilgili bilgi veren öğrenciler, okulda sık sık bu tür baskılara maruz kaldıklarını belirterek, yetkililerinde yaşananlara sesiz kaldıklarını dile getirdi. Öğrenciler, "Okula geldiğimizde bize burs verileceği ve okul kıyafetlerin sağlanacağı sözü verildi. Ancak şu ana kadar bunların hiçbiri yerine getirilmedi. Okul yönetimine dediğimizde ise imkânların olmadığını söyleyerek konuyu kapatıyorlar. Şu an sadece biz 22 öğrenci farklı elbiselerle okula gidiyoruz. Hal böyle olunca herkes bizle dalga geçiyor" dedi.

Oradaki öğrencilerin sürekli kendilerini tehdit ettiklerini dile getiren öğrenciler, "Son olarak dün bizim bir arkadaş Ahmet Kaya'nın parçalarını dinlediği için bir öğrenci tarafından tehdit ediliyor. Sonra gece 40 öğrenci kalaslarla bizim arkadaşımızın kaldığı pansiyon odasına baskın yapıyor. Arkadaşımızı linçten öğretmenler kurtardı. Okul müdürüyle görüştük. Ancak kendisi bize sadece, 'siz takmayın bir şey yapamazlar' diyerek bizi geri gönderdi. Ancak şu an odalarımızdan bile çıkamıyoruz. Yetkililerde bir çözüm bulamıyor. Bundan sonra başımıza bir şey gelirse bunun sorumlusu okul yönetimi ve idare olacaktır" denildi.

Konuyla ilgili görüşmek istediğimiz okul idarecileri ise, yetkili kişiler olmadığı iddiasıyla bilgi vermekten kaçındı.-ANF /Van

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.