Yalanınız Batsın!
Basından Seçmeler / 23 Aralık 2011 Cuma Saat 13:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazetemizle dayanışmak amacıyla dün de ziyaretçi akınına uğradık. Manşet toplantımıza katılan aydınlar,

Gazetemizle dayanışmak amacıyla dün de ziyaretçi akınına uğradık. Manşet toplantımıza katılan aydınlar, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ‘Kürtlere haklarını vereceğiz’ açıklamasına, ‘bunca tutuklama varken yalanınız batsın’ diyerek tepki gösterdi

AYDINLAR MANŞET TOPLANTIMIZDAYDI

Aralarında Prof. Gencay Gürsoy, Prof. Meryem Koray, Prof. Fatma Gök, Erol Kızılelma, Abdulhakim Daş, Necmiye Alpay, Sezai Temelli, Erdoğan Aydın, Yusuf Çetin ve Metin Kahraman’ın da aralarında bulunduğu aydınlar, manşet toplantımıza katılarak, Arınç’ın söylemlerinin ‘KCK adı altında yürütülen siyasi soykırımı gizleme amaçlı’ olduğunu söyledi.

MOOSA: TÜRK İŞİ APARTHEİD

Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın eski avukatı Essa Moosa, AKP hükümetinin “KCK” adı altında sürdürdüğü siyasi soykırım operasyonlarını kınadı. Moosa, “Türk yetkililerini, tutuklu bulunan bütün siyasetçileri, aktivistleri, avukatları ve gazetecileri derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz” dedi.

GÖZALTILAR DÜN DE SÜRDÜ

Önceki gün Özgür Basın’a yönelik başlatılan gözaltı furyası dün de devam etti. Azadiya Welat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Emin Yıldırım, DİHA muhabiri Nilgün Yıldız ile Demokratik Modernite Dergisi çalışanı Selahattin Aslan da gözaltına alındı. Gözaltına alınan gazetecilerin sayısı 46’ya çıktı.

Prof. Gürsoy: Biz buradayız

Türkiye’de son 50 yılın siyasi gelişmelerine yakından tanık olmuş bir insan olarak bu dönemde yaşadıklarımızın geleceğe yönelik özel ip uçları verdiğini düşünüyorum. AKP iktidarı eliyle, neoliberal dünya sistemiyle bütünleşme yolunda Türkiye’ye demokrasi maskeli otoriter bir rejim hazırlanıyor. Buna karşı, gerçek demokrasiden, barıştan, özgürlüklerden yana güçlerin, aralarındaki ikincil çelişkileri bir yana bırakıp, “Biz buradayız” diyerek inatla direnmesinden başka çıkar yol yok.

‘Basın özgürlüğü büyük tehlikede’

46 Özgür Basın çalışanının gözaltında bulunduğu saatlerde, ‘Türkiye’de Uluslararası Basın Özgürlüğü Misyonu Raporu 2011’ yayımlandı. Raporun sonuç kısmında, ‘Sonuç pozitif değil. Türkiye’de basın özgürlüğü daha önce olmadığı kadar tehlikede’ denildi.


Yalanınız batsın!

Önceki gün Özgür Basın’a yönelik başlatılan gözaltı furyası dün de devam etti. Azadiya Welat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Emin Yıldırım, DİHA muhabiri Nilgün Yıldız ile Demokratik Modernite Dergisi çalışanı Selahattin Aslan da gözaltına alındı. Gözaltına alınan gazetecilerin sayısı 46’ya çıktı. Önceki akşam Azadiya Welat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Emin Yıldırım, gazete bürosundan çıkıp Yenişehir İlçesi Ofis Semti’ne geldi. Yıldırım, Ofis Semti’nde sivil polisler tarafından durdurularak gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi konusunda bilgi alınmazken, Yıldırım’ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi. Colemêrg’de (Hakkari) bulunan DİHA muhabiri Nilgün Yıldız ile Demokratik Modernite Dergisi çalışanı Selahattin Aslan gözaltına alındı. Gözaltına alınan Yıldız ve Aslan’ın İstanbul’a götürüleceği belirtildi. Gözaltına alınanların sayısı 46’ya çıktı.

Emniyet önünde özgürlük nöbeti

Gazetemiz Özgür Gündem, Dicle Haber Ajansı, Atılım Gazetesi, Etkin Haber Ajansı, Mücadele Birliği Dergisi, Emeğin Dünyası Gazetesi, Kızıl Bayrak, Yarın Gazetesi, Sendika.org, Alınteri, Özgür Gelecek ve Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu’nun İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde önceki gün gözaltındaki gazeteciler için başlattığı nöbet eylemi devam ediyor.

“Özgür basın için nöbetteyiz” diyen basın emekçileri, çevredeki yurttaşlarla konuşmalar yaparak, 46 gazetecinin gözaltında olduğunu anlatıyor. Gazetecilerin gerçekleri yazdıkları için, işçiler, emekçiler ve ezilenlerin sesi oldukları için gözaltına alındığını belirtiyor. Çevreden geçenler ise gelip ziyaret ederek, düşüncelerini ziyaret defterine yazıyor.

Açlık grevi sürüyor

Gözaltında tutulan 46 gazeteciden 20’sinin sürdürdüğü açlık grevi eylemi devam ediyor. 46 gazeteciye gözaltında haberleri ve haber kaynaklarının sorulduğu öğrenildi. Susma hakkını kullanan gazetecilerin, “haberlerimizi sorguluyorlar” dediği öğrenildi. Önceki gün avukatlarıyla görüşen gazeteciler, göz altıları ve baskıları protesto etmek amacıyla açlık grevine başladıklarını açıklamışlardı.


Aydınlar manşet toplantımızda

Aralarında Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdulhakim Daş, SODEV Başkanı Erol Kızılelma, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Sezai Temelli, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Fatma Gök, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Meryem Koray, Yazar Necmiye Alpay, Yazar Hakan Tahmaz, Yazar Erdoğan Aydın, Türkiye İnsan Hakları Vakfı yöneticisi Hürriyet Şener, Yönetmen Yusuf Çetin, Eğitimci İlkin Maya, İnsan Hakları Derneği yöneticisi Rıza Dalkılıç, Gazeteci Türkan Uzun, sanatçı Metin Kahraman, Yazar Nuray Sancar, Gülten Uçar, Vedat Önen’den oluşan heyet gazetemize olan dayanışma duygularını ifade etmek için dün merkez binamıza geldiler. Burada devam etmekte olan manşet toplantısına katılan aydınlar, gazetemizin bugünkü manşeti üzerine önerilerini belirttiler ve bu öneri kabul gördü.  Heyetteki aydınlar ayrıca her sayfa için, sayfanın haberleriyle ilgili bir pasaj yazdılar.
 

Tarihe ‘Putinci’ sıfatıyla geçecek

Urfa’dan BDP’ye yönelik baskıların yerel örnekleriyle dolu olarak döndüm, BDP her kademede gözaltına alınan görevli arkadaşların yerine yenilerini yerleştirip yetiştirmeye çalışıyor. Bunu duyurmaya çalışırken iki üç gün geçti geçmedi, bu kez Özgür Gündem baskını -kaçıncı kez- duyuldu... Bugünlerde yürütülen politika, tarihe “Putinci” sıfatıyla geçecek. 90’lardaki gibi, bir yandan öldürerek, bir yandan siyasi hayatı katlederek kendi egemenliğini kurmaya çalışan bir mekanizma bu. Sonuç verme şansı sıfır olan bir politika.
 

Gözdağı vermek mi?

Demokrasi, hak, adalet, özgürlük, eşitlik mi diyorsunuz, hak arayana gözdağı vermek mi? Konuşan, bilen, öğrenen bir toplum mu muradınız, bilmenin, öğrenmenin yollarını tıkamak mı? Toplumlar, halklar, insanlar mı önemli, kurulup oturulan koltuklar mı?

Soru da çok, kaygı da...

Ama en önemlisi, ortalık davalardan, tutuklamalardan geçilmezken, bu toplumun giderek boğulması..


Açılımların sonu geldi mi?

2002 yılında iktidara gelen AK Parti toplumda yaratılan değişim rüzgarını arkasına alarak belirli periyodlar ile açılımları açıklayarak, hemen arkasından asıl tam tersini yaptı. 2007’de yeni anayasa dedi, akabinde toplumu tekleştirme naraları atıldı. 2009’da Kürt açılımından bahsedildi hemen arkasından KCK operasyonları adı altında seçilmişlere yönelik operasyonlar başlatıldı. En son Kürt Kimliğini tanıyoruz denildi. Toplumun tüm kesimlerini kapsayacak operasyonların başlatılacağının sinyali mi veriliyor? Açılımlar yapılacaksa toplumun algısı ile oynanmamalı…


Dayanışma sürüyor

Yine dün gazetemizi ziyaret eden Etkin Haber Ajansı (ETHA) ile Atılım, Mücadele Birliği, Emek ve Özgürlük, Kızıl Bayrak, Alınteri, Özgür Gelecek, Yarın dergileri ile sendika.org temsilcisi ile Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyeleri dayanışma duygularını belirttiler ve destek sunmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

‘Özgürlük eğilimi gösteren herkes hedefte’

Baskın ve göz altıların ardından DİHA’ya ziyaretler devam ediyor. DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, DTK heyeti, yazar İrfan Babaoğlu, Cigerxwin Kültür Merkezi ile Dicle Fırat Kültür Merkezi çalışanları ve Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri DİHA’nın Amed bürosunu ziyaret etti. Ziyarette konuşan DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, yapılan baskını basın özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak niteledi. Özgür basına yönelik operasyonun AKP’nin yeni stratejisinden ayrı ele alınamayacağını belirten Tuğluk, özgürlük eğilimi gösteren herkesin hedefte olduğunu söyledi. BTS, Devrimci 78’liler Federasyonu, Eski BDP Milletvekilleri Şerafettin Halis ve Nezir Karabaş ile Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ve beraberindeki heyet DİHA Ankara Temsilciliği’ni ziyaret etti. BDP İzmir İl Örgütü ve Halkların Demokratik Kongresi Meclisi üyelerinin, “KCK” adı altında yürütülen ve en son gazetecileri de kapsayan operasyonları kınamak için yapmak istedikleri yürüyüş polislerce engellendi. Polis, bir grubun Azadiya Welat Gazetesi’ni ziyaret etmek istemesini de “tutanak” tutuktan sonra izin verdi.

BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, kalabalık bir heyetle birlikte, polislerin KCK Operasyonu kapsamında bastığı DİHA Mersin Bürosu’nu ziyaret etti. Gazetecilere yapılan operasyonu kınayan Bozlak, polisin Azadiya Welat Bürosu’nun kasasından 3 bin lira aldığını belirtti.

Baskınlar ve 46 gazetecinin gözaltına alınması Colemêrg (Hakkari) ve Riha’da da (Urfa) protesto edildi.-Özgür Gündem/ İstanbul -Amed

Gözaltındaki Arkadaşlarımız

Ziya Çiçekçi (Özgür Gündem İmtiyaz Sahibi)

Mehmet Emin Yıldız (Azadiya Welat İmtiyaz Sahibi)

Nurettin Fırat (Özgür Gündem yazarı)

Ramazan Pekgöz (DİHA editörü-Diyarbakır)

Fatma Koçak (DİHA Yazı İşleri Müdürü-İstanbul)

Nevin Erdemir (Özgür Gündem)

Hatice Bozkurt (Özgür Gündem)

Ayşe Oyman (Özgür Gündem)

Güneş Ünsal (DİHA İngilizce Servisi-İstanbul)

Ertuş Bozkurt (Fırat Dağıtım çalışanı)

Semiha Alankuş (DİHA editörü-Diyarbakır)

Yüksel Genç (Özgür Gündem yazarı)

Çağdaş Kaplan (DİHA muhabiri-İstanbul)

Ömer Çelik (DİHA muhabiri-İstanbul)

Evrim Kepenek (DİHA muhabiri-Van)

Zuhal Tekiner (DİHA İmtiyaz Sahibi-İstanbul)

Çağdaş Ulus (Vatan Gazetesi muhabiri)

Mustafa Özer (AFP muhabiri)

İsmail Yıldız (Gazeteci)

Arzu Demir (Etkin Haber Ajansı Editörü)

Pervin Yerlikaya (DİHA)

Eylem Sürmeli (Özgür Gündem eski çalışanı)

Hüseyin Deniz (Özgür Gündem eski çalışanı)

Ali Fidan (Fırat Dağıtım Çalışanı)

Sadık Topaloğlu (DİHA muhabiri-Urfa)

Çiğdem Aslan (Fırat Dağıtım Çalışanı)

Kenan Kırkaya (DİHA Ankara Temsilcisi)

fieref Sümeli (Fırat Dağıtım eski çalışanı)

Zeynep Kuray (Birgün Gazetesi)

Mazlum Özdemir (DİHA muhabiri-Diyarbakır)

Nahide Ermiş (Özgür Halk ve Demokratik

Modernite Dergisi Yayın Kurulu Üyesi)

Davut Uçar (Etik Ajans Müdürü)

Hamza Sümeli (Gün Matbaası çalışanı)

Sibel Güler (Özgür Gündem eski çalışanı)

Murat Eroğlu (DİHA eski çalışanı)

Oktay Candemir (DİHA eski çalışanı)

Sevinç Tuncelli (Gazeteci)

Dilek Demirel (Gazeteci)

Cihan Albay

Haydar Tekin (Fırat Dağıtım eski çalışanı)

Safiye Torman (Demokratik Modernite Dergisi)

Lütfiye Özcan

İrfan Bilgiç (Eski Fırat dağıtım)

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info    

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.