WSJ: Kongre Predator Satışına Onay Vermeyebilir
Dış Basından / 15 Aralık 2011 Perşembe Saat 14:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wall Street Journal gazetesi bugün yayınladığı bir yorumda Obama idaresinin Türkiye’ye gerçekleştirmek istediği insansız hava aracı satışını

ABD’nin Wall Street Journal gazetesi bugün yayınladığı bir yorumda Obama idaresinin Türkiye’ye gerçekleştirmek istediği insansız hava aracı satışını ABD Kongresine kabul ettirmesinin zor olacağını yazdı.

Obama yönetiminin Türkiye ve İtalya’ya gerçekleştirmek istediği silah satışı konusunda Kongre üyeleri arasında gayrı resmi istişarelere başladığının kaydedildiği yorumda Kongre’nin silah teknolojilerinin Türkiye’ye aktarılmasına soğuk bakan bir grup Kongre üyesiyle tartışmalar yaşandığı dile getirildi.

Bugüne kadar silahlı Predatorların sadece İngiltere’ye satışına izin çıktığının kaydeden gazete Türkiye’ye ikisi silahlı altı Predator satılmasının istendiğini bu nedenle de Kongre’nin çok daha sıkı bir inceleme yapacağını yazdı.

İtalya’ya silah satışının sıcak karşılanmadığını yazan gazete, İtalya’ya satışın durması durumunda Türkiye’ye satış konusunun hiç olası olmadığını duyurdu.

Gazete Türkiye ile İsrail arasında son dönemde ilişkilerin gerginleştiğini de kaydederek “ “ABD yetkilileri, anlaşmayı, birçok üyesinin, Türkiye’nin bir zamanlar müttefiki olan İsrail ile ilişkisinin kötüleşmesinden kaygı duyduğu Kongre’ye kabul ettirmenin zor olacağını ifade ediyorlar. Bazı Kongre üyeleri, Ankara’nın İsrail’e yönelik tutumunu protesto olarak daha az duyarlı silah satışlarını bloke etmekle tehdit ettiler” değerlendirmesinde bulundu.-ANF/Washington

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.