Arap Medyası: Türkiye Tampon Bölgesi Oluşturmak Üzere
Dış Basından / 15 Kasım 2011 Salı Saat 14:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye ile ilgili gelişmelere geniş yer veren Arap medyası, Türkiye’nin Suriye sınırında "tampon bölgesi" oluşturmak üzere olduğunu yazdı.

Suriye ile ilgili gelişmelere geniş yer veren Arap medyası, Türkiye’nin Suriye sınırında "tampon bölgesi" oluşturmak üzere olduğunu yazdı.

Arap medyası ve analistler, Suriye ile ilgili yorumlarında bu ülkenin artan izolasyonunun bölgesel savaş olasılığını yarattığına dikkat çekiyorlar.

Merkezi Londra olan Al-Quds Al Arabi’nin editörü Abdel Bari Atwan, Türkiye’nin, Suriye’ye yönelik bir saldırısının, İsrail’in, Suriye’nin en yakın müttefiki olan İran’a saldırısına denk düşeceği bir çatışma olasılığını dile getirdi.

Abdel Bari Atwan, “Türkiye ile sınırda tampon bölgeler kurulmasının, sorunun uluslararası boyutunu kazanması sürecinin ilk aşaması olabileceğini’’ kaydetti.

İngiliz Telegraph gazetesine göre, “Türkiye’nin, mülteciler için güvenli bir bölge yaratmak amacıyla ordusuna Suriye ile sınırında ‘tampon bölgesi’ oluşturma emrini vermek üzere olduğu”nu yazdı.

Al-Sharq Al-Awsat gazetesinin baş editörü Tarık Alhomayed de, Esad rejimi için geri sayım başladığını savundu.

Arap Birliği’nin Suriye ordusunu sivillere karşı şiddet uygulamama çağrısına dikkat çeken Alhomayed, “Acaba bu, Suriye ordusuna bir darbe çağrısı mıdır?” sorusunu sorarken de “Suriye ordusunun şimdi önemli bir konumda olduğu düşünülebilir” dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info    

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA