Daily Telegraph: Esad Karşıtı Oluşturulan Orduyu Türkiye Kontrol Ediyor
Dış Basından / 04 Kasım 2011 Cuma Saat 14:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haberde, Türkiye'de bulunan komutanlarına Türk Dış işleri bakanlığı üzerinden ulaşıldığı ve komutanların Türk güvenlik birimi tarafından korunduğu bildirilmiş.

Daily Telegraph'ta geçen bir haberde yaklaşık 15.000 kişiden oluşan ve Esad'a karşı mücadeleye geçmeye hazırlanan bir ordunun Türkiye'den kontrol edildiği söylenmiş.

Türkiye'nin doğusunda sıkı güvenlik önlemleriyle korunan bir kampta Daily Telegraph muhabiriyle görüştüğü belirtilen, ordunun komutanı Albay Riyad el Esad'ın "yeni Suriye'nin ordusu biz olacağız" sözlerinin aktarıldığı haberde Ankara'nın harekete üstü örtük bir şekilde onay verdiği söylenmiş.

Daily Telegraph'ın haberinde ayrıca Suriye muhalefetinin oluşturduğu Ordunun Türkiye'de bulunan komutanlarına Türk Dış işleri bakanlığı üzerinden ulaşıldığı ve komutanların Türk güvenlik birimi tarafından korunduğu bildirilmiş.

Türkiye'nin Suriye'yle kısa bir zaman önce sıkı olan ilişkilerinin an itibariyle bir hayli gergin olduğunun hatırlatıldığı haberde, Suriye muhaliflerinin oluşturduğu Ordunun, Türkiye-Suriye sınırı aşıp saldırılar düzenleyip düzenlemediğini görüşülen komutanlarca açıklığa kavuşturulmadığı söylenmiş.

Suriye'nin farklı noktalarında örgütlü olan ordunun geçen hafta dokuz kişinin ölümüne yol açan saldırıyı üstlendiği belirtilmiş ve İstanbul'da ilan edilen muhaliflerden oluşan Suriye Ulusal Konseyi'nin silahlı gücü olma teklifini bekledikleri söylenmiş.- Daily Telegraph

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.