Yaşlanma Durduruldu!
Teknoloji / 04 Kasım 2011 Cuma Saat 13:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilim insanları yaşlanma belirtilerini ertelemeyi hatta ortadan kaldırmayı başardılar.

ABD'de bilim insanları, laboratuvar ortamında fareler üzerinde yaptıkları deneylerde kırışıklıklar, kas kaybı ve katarakt gibi yaşlanma belirtilerini ertelemeyi, hatta ortadan kaldırmayı başardılar.

"Nature" adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre bilim insanları, bölünerek yeni hücreler oluşturmayı durduran atıl durumdaki hücreleri yok ettiler.

"Yaşlanan hücreler" olarak adlandırılan bu hücreler, bağışıklık sistemi tarafından dışlanıyor ve sayıları, zaman içinde giderek artıyor. Bu hücreler, yaşlı insanlarda tüm hücrelerin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor.

Mayo Klinik'te yapılan araştırmada bilim insanları, genetik değişime uğratılmış farelerde tüm yaşlı hücreleri yok etmeyi başardılar. Daha sonra farelerde yaşlanmanın üç önemli belirtisine bakıldı: Gözlerde katarakt oluşması, kas dokusunun zayıflaması ve ciltte kırışıklıkların oluşması. Yaşlanan hücrelerin yok edildiği farelerde bu belirtiler, dikkat çekici bir biçimde yavaşladı.

Yaşlanmış farelere aynı tedavi uygulandığında ise kaslarda önemli bir düzelme görüldü. Araştırmanın sonuçları, insanlarda yaşlanmanın belirtilerinin yavaşlatılması ya da tamamen ortadan kaldırılması ile ilgili önemli bir tartışma başlattı.

Bilim insanları, yaşlanan hücreleri devre dışı bırakması için bağışıklık sisteminin uyarılabileceğini ya da ürettikleri özel protein sayesinde sadece yaşlanan hücreleri hedef alan bir ilaç geliştirilebileceğini söyledi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.