Dünya Basınında Çukurca Eylemi
Dış Basından / 20 Ekim 2011 Perşembe Saat 02:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası ajansların abonelerine Türk ordusunun Güney Kürdistan’a geçtiğini flaş haber olarak duyururken

HPG tarafından Hakkâri’nin Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde gerçekleştirilen eylem ve onu takip eden sınır ötesi operasyon dünya basınında da geniş yer buldu. Uluslararası ajansların abonelerine Türk ordusunun Güney Kürdistan’a geçtiğini flaş haber olarak duyururken HPG’nin gerçekleştirdiği eylem ise manşetlerdeydi.

Türk ordusunun Güney Kürdistan içlerine girdiğini ilk duyuran ajans olan Reuters, Çukurca’daki eylemin son yıllarda PKK’nin gerçekleştirdiği en büyük eylem olduğunu duyurdu. Eylemin Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın barış görüşmelerinin başlamasının Türkiye’nin tutumuna bağlı olduğunu duyurmasının ardından geldiğine dikkat çeken ajans, Öcalan’ın “eğer kapıyı açarlarsa önümüzdeki süreçte her şey değişebilir” şeklindeki sözlerinin altını çizdi.

Associated Press ve Fransız Haber Ajansı AFP de Çukurca’daki eylemin ardından Türk askerlerinin Güney Kürdistan’a girdiğini ve iki noktada HPG gerillaları ile Türk ordusu arasında çatışmalar yaşandığını duyurdu.

El Cezire televizyonu da Çukurca’daki eylem ve sonrasındaki çatışmaları ilk haber olarak duyurdu. Televizyon tarafından yayınlanan yorumda Türkiye’nin eylem sonrasındaki sınır ötesi operasyonunun çok da beklenmedik bir gelişme olmadığının altını çizerek Türk Meclisin geçtiğimiz günlerde Türk bir operasyon için tezkereyi kabul ettiğini duyurdu.

BBC ve CNN televizyonları da ilk sıralarda yer verdikleri haberi yorumsuz olarak iletirken özellikle Türk yetkililerin intikam açıklamalarına vurgu yapıldı.

İngilizlerin saygın gazetelerinden Daily Telegraph da dün gece yaşanan çatışmalarda Türk ordusunun verdiği kaybın son 20 senede bir kerede verilen en büyük kayıplardan biri olduğunu haber verdi. The Guardian da aynı şekilde Türk ordusunun kaybının büyüklüğüne dikkat çekti ve Türkiye’nin eylemin hemen ardından sınır ötesi operasyona giriştiğini duyurdu.

Almanya’nın en saygın yayın organlarından Der Spiegel dergisi ise internet sayfasında manşetten verdiği haberde eylemin ardından tüm Türkiye’nin şokta olduğunu ve Başbakan Erdoğan’ın Kürt isyancılara karşı “av” başlattığını yazdı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info    

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA