'İnsansız Hava Araçlarının' Yasaklanması İçin Stockholm'de Gösteri
Teknoloji / 04 Ekim 2011 Salı Saat 04:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her yıl, 3 Kasım İsveç’te “Çocuk Günü” olarak kutlanıyor. “İsveç Sol Kadınlar Birliği” ile “İsveç Barış Komitesi

Her yıl, 3 Kasım İsveç’te “Çocuk Günü” olarak kutlanıyor. “İsveç Sol Kadınlar Birliği” ile “İsveç Barış Komitesi “insansız hava araçlarının üretiminin durdurulması ve savaşlarda kullanılmalarının yasaklanması’’ için gün vesilesiyle İsveç parlamentosunun önünde bir gösteri düzenledi.

Pilotsuz uçakların bombalamalarından aralarında çocukların da bulunduğu sivillerin zarar gördüğüne dikkat çeken konuşmacılar Birleşmiş Milletlerin 11 Ağustos 2011 tarihinde yayınladığı rapora göre pilotsuz uçakların 168’si çocuk 775 sivilin ölümüne yol açtığını hatırlattılar.

“Barış İçin Kadınlar” adlı derneğin İkinci Başkanı Agneta Norberg İsveç’te Saab tekelinin ürettiği “Neuron” pilotsuz uçaklarının İsveç’in kuzeyinde yapılan tatbikatlarda denendiğini ifade etti.

Avrupa’nın en büyük askeri tatbikat bölgesinin İsveç’in kuzeyindeki Norrbotten bölgesinde bulunduğunu hatırlatan Norberg İsrail’in bu bölgede tatbikat yaptığı pilotsuz uçaklarla Gazze’yi bombaladığını ve Filistin halkını katlettiğini söyledi.

UÇAKLAR KÜRT HALKINA KARŞI KULLANILIYOR

Norberg, insansız hava araçlarının sadece Afganistan, Irak ve Filistin’de değil Kürdistan’da da Kürt halkının mücadelesini bastırmak amacıyla kullandığını ve

Türkiye’nin yeni uçaklar almak için ABD ile anlaştığını söyledi.

İsveç Barış Konseyi Başkanı Kemal Görgü de Türk savaş uçaklarının Temmuz ayından beri Kürdistan’ı bombaladığını, sivilleri katlettiğini ifade etti.

İsveç Hükümeti ve Avrupa Birliği’nin bombalamalar karşısında sessiz kalmalarının utanç verici olduğunu söyleyen Görgü Kürt sorununun savaş ve şiddetle değil diyalog ve uzlaşma ile çözülebileceğini ifade etti.

SAMİ HALKININ TOPRAKLARI BOMBALANIYOR

Samilerin en büyük örgütü Sami Ätman’ın İkinci Başkanı Lilian Mikaelsson ise İsveç hükümetinin emperyalist ve saldırgan ülkelere Samilerin yaşadıkları bölgelerde askeri tatbikat yapmalarına izin vermesinin uluslararası yasalarla çeliştiğini söyledi.

Emperyalistlerin Sami Halkının topraklarını bombalamaya hakkı olmadığını vurgulayan Mikaelsson Samilerin topraklarında askeri tatbikat yapılmasının yasaklanmasını talep etti.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA