Benim Adıma Konuşan Kim?
Makaleler / 04 Ekim 2011 Salı Saat 04:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son günlerde yaşanan çatışma ve eylemlerde sivillerin yaşamını yitirmesinden sonra bir grup, internette “benim adıma öldürme” sloganıyla

Son günlerde yaşanan çatışma ve eylemlerde sivillerin yaşamını yitirmesinden sonra bir grup, internette “benim adıma öldürme” sloganıyla PKK karşıtı bir imza kampanyası açmış.  İmza için hazırlanan metin tersinden ve kinayeli bir dil ile yazılmış. Yani PKK eylem yaptıkça yaşamın her alanında gelişen olumluluklar ve güzellikler sıralanmış! Metni hazırlayanlar kendilerini “Kürt” olarak tanıtıyor ve her yurtsever Kürdün kullandığı “gerilla” ve “Kürdistan” gibi sözcükleri kullanıyor.

Metin ilk bakışta insani bir imaj çiziyor. Fakat her yurtsever Kürdün yakından bildiği Kürdistan’daki gerçeklik ile karşılaştırıldığında, “insani” kılıfa büründürülen AKP söylemi kendisini ele veriyor. Çünkü zalim mazlum kılınmış, haksız haklının yerine konulmuş ve tümüyle kendisini savunma pozisyonunda olan Kürt halkını bu savunma pozisyonunu terk edip teslimiyete çağıran ifadeler, dramatik ve edebi bir söyleme gizlenmiş.

Kendisine, Kürt halkı adına konuşabilecek bir yetki veren bu gruba birkaç soru sormak gerekir: Siz ve dünya alem şahit ki, geçen yıllarda PKK defalarca eylemsizlik ilan edip, metinde sözünü ettiğiniz güzel ve olumlu ortama defalarca şans tanıdığı halde; devlet ve AKP, askeri ve siyasi operasyonlara tam gaz devam ederek Kürt çocuklarını, gençlerini ve gerillalarını öldürüp binlerce Kürt siyasetçisini de hapislere tıkarken siz neredeydiniz? Sadece son bir yılda Gever’de, Silopi’de, Amed’de ve Kürdistan’ın diğer yerlerinde hedef gözetilerek kaç Kürt çocuğu ve genci katledildi, biliyor musunuz? 2010 Ramazan bayramı arifesinde kaç Kürt gerillası katledildi, haberiniz var mı? Aynı bayramın birkaç gün sonrasında devlet Peyanis köylülerini mayınla katledip PKK’ye yıkmaya çalıştığından da mı haberiniz olmadı? 2011 baharında kaç gerilla daha katledildi, hiç haberiniz oldu mu? Kürtler hakları için en demokratik ve barışçıl duygularla sokağa çıktıklarında uğradıkları polis linç ve vahşetine hiç tanık olmadınız mı? Tüm bunlar olurken PKK’nin eylemsizlik pozisyonunda tek kurşun dahi atmadığını da biliyor musunuz?

Ülkede yaşanan trajedilere bu kadar duyarlı olup (!) imza kampanyası başlattığınıza göre muhakkak tüm bunlardan haberiniz vardır. Peki, o zaman niye sustunuz? Sizce susmak onaylamak mıdır?  Bu “Kürt sevdanız” neden o zaman dilinize gelmedi? Yoksa sizin de mi “iyi” ve “kötü” Kürdünüz var?

Bu kampanyayı başlatan grubun sözcülerinden Gülçin Afşar, CNN Türk’ün “Tarafsız Bölge” (aslında son derece Taraflı Bölge) programına konuk olup faaliyetlerinin reklamını yaptı. Afşar, konuşmasının bir bölümünde Kürtlerin salt siyasi mücadele ile haklarını elde edebileceklerini ve PKK ortaya çıkmadan Kürtlerin bağımsız bir biçimde belediye başkanlıkları kazandığını ileri sürdü. Sayın Afşar ya Türkiye ve Kürdistan’ın yakın tarihini bilmiyor ya da bilmezlikten geliyor. Acaba kendisi 49’lar olayı, Sivas kampı; 1960, 1971 ve 1980 darbeleri ve tüm bunların ötesinde günlük olarak devletin Kürdistan’daki zulüm, işkence ve vahşetinden haberdar değil midir? Ortaçağ’da orduların köy baskınlarını andıran komandonun Kürt köyleri baskınlarını çocukken yaşadı mı? Sözünü ettiği ve Kürtlerin kanı, canı ve çektiği korkunç işkenceler pahasına, devletin demokrasicilik oyunu içerisinde bin bir güçlükle elde ettiği bazı istisnai kazanımların on yılda bir yapılan darbelerle burunlarından fitil fitil getirildiğini bilmeyecek kadar Kürdistan gerçekliğinden uzak mı?

Sayın Afşar ve grubuna şunu söylemek gerekir: Zalimin yanında yer alarak, mazlumları savunamazsınız. Elbette kimden kaynaklanırsa kaynaklansın sivil ölümleri kesinlikle kabul edilemez. Fakat en eylemsiz dönemlerde bile katledilen Kürt çocukları ve gençlerini görmezden gelerek, Kürt savunuculuğu yapamazsınız, buna kimseyi inandıramazsınız ve AKP’liliğinizi, devletçilik ve ırkçılığınızı gizleyemezsiniz.

Akif Roj

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.