Avrupa'daki Kürt Gençleri: Eylemlerimizi Artıracağız
Gençlik / 28 Eylül 2011 Çarşamba Saat 14:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son olarak bir deklarasyon yayımlayan Kürt gençler, tecridin devam etmesi halinde eylemlerini artıracakları uyarısında bulundu.

Avrupa'da yaşayan Kürt gençler, bir süredir başlatmış oldukları eylemler ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto ediyorlar. Son olarak bir deklarasyon yayımlayan Kürt gençler, tecridin devam etmesi halinde eylemlerini artıracakları uyarısında bulundu.

Öcalan'ın Kürt halkını tüm dünyaya tanıtmada en önemli rolü üstlendiğine dikkat çekilen deklarasyonda, "Devlet Kürdü olmayı reddeden, köle Kürt olmayı reddeden özgür Kürdün tek meşru temsilcisi Önder Apo'dur" ifadelerine yer verildi.

Öcalan'la Kürt halkının artık aynı anlama geldiğini belirten Kürt gençler, "Önderliğimizin şu anki cezaevi koşulları onun sağlığını açıkça tehdit etmektedir. Devlet bunu yapmakla, Önderliğimizin imhasını hızlandırıp, tasfiye planını sonuca götürmek istemektedir. Herkes tarafından bilinmektedir ki; barışın gelişmemesi halinde kapsamlı bir savaş gelişecektir" dedi.

Deklarasyonda ayrıca, mevcut durumda kapsamlı savaş sürecinin başladığı kaydedildi ve bütün Kürtlere; özgürlük mücadelesi etrafında kenetlenmesi ve ulusal onuru koruma görevini yerine getirmesi çağrısı yapıldı.

'ÖNDERLİĞİMİZ ÖZGÜRLEŞİNCEYE KADAR HER YER EYLEM ALANI'

Kürt halkı ve Kürt gençliğinin Öcalan üzerindeki uygulanan tecride asla sessiz kalmayacağına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: "Bu duruma sessiz kalmak, onurumuzun çiğnenmesine, köleleştirilmeye, tüm insani ve ulusal haklarımızın gasp edilmesine sessiz kalmaktır. Bunun karşısında durmak ise insanlık onuruna, özgürlük değerlerine sahip çıkmaktır. Kürt halkı üzerinde oynanmak istenen bu kirli oyunu bozmanın tek yolu Önder Apo’yu sahiplenerek, bu imha planını boşa çıkarmaktır. Her Kürt genci bunu insani ve ulusal bir görev olarak bilmelidir. Önderliğimizin özgürlüğü sağlanıncaya kadar her gün, her yer bir eylem alanı, bir eylem anı haline getirilmelidir."

Kürt halkının Önderliğini savunmanın tek yolunun, "alçakça imha planını yürürlüğe koyanlara bunun bedelinin ne olacağını göstermek" şeklinde açıklandığı deklarasyonda, Kürt gençliğinin bulunduğu her yerde yapacağı eylemlerle, seferberliğe katılması istendi. "Önderliğimiz üzerindeki tecridi kırmada etkisi olacak her eylem meşrudur" diyen Kürt gençler, Avrupa'da yaşayan Kürdistan gençliğinin de bu çerçevede eylemlerini yaygınlaştırıp büyütmeyi, Öcalan şahsında özgürlük değerlerine sahip çıkmayı yaşamın bir parçası haline getireceği ifade edildi.

'ONURLU YAŞAM İÇİN DİRENELİM, ÖRGÜTLENELİM'

Kürt gençler, deklarasyonlarında, halk olarak özgür bir ülkede özgür bir gelecek uğruna çok bedel ödediklerini ve bu bedellerin kendilerini hiçbir zaman yıldırmadığını anlatarak, şöyle devam etti: "Geçmişte olduğu gibi bugün de halkımızın tek dayanağı ve güç kaynağı onun direnen kahraman gençliğidir. Mevcut saldırılar karşısında gençlik sessiz kalmamalı ve direnişe geçmelidir. Onurlu yaşam direnmekten, direnmenin yolu da örgütlenmekten geçiyor. Bizler açısından hayati öneme sahip olmakla birlikte, varlık ve yokluk gerekçemiz olan Önder Apo’ya karşı uygulanan bu tecrit karşısında sesiz kalmamız beklenemez. AKP hükümetini uyarıyor ve bekleyen bir tutumda olmayacağımızı duyuruyoruz."

Deklarasyonda, “Hebuna me seroke meye dem dema parastına habunaye' şiarıyla bir eylemsellik kampanyası başlatmış olduklarını duyuran Kürt gençler, "Başta Önder Apo üzerinde uygulanan tecrit olmak üzere, Kürdistan’da gelişen ve derinleştirilmek istenen askeri ve siyasi operasyonlara karşı başlatılan bu eylemsellik kampanyası kapsamında direnişi yükseltmeye çağırıyoruz" diye kaydettiler.

'GÜN ÖNDERLİĞİMİZİ KORUMA GÜNÜDÜR'

Deklarasyon, şu ifadelerle son buluyor: "Sonuç olarak bir kez daha olağan üstü ve tarihi görevlerle karşı karşıya olduğumuz bir dönemdeyiz. Her Kürt gencinin kendi ulusunu koruması ve saldırılara karşı direnmesi, en temel namus, şeref ve onur görevidir. Halk olarak bu süreçten zaferle çıkacağımıza olan inancımızı genç Kürtlerin direniş azminden ve örgütlenme gücünden almaktayız. Halkımızın bize bağladığı umutları boşa çıkarmadan bir an önce harekete geçmek temel görevimizdir. Görevlerimizi yerine getirdiğimizde faşist azgınların saldırılarını kırıp bozguna uğratacağımız gibi halkımıza özgür yarınlar yaratmanın da en büyük adımını atmış olacağımızı ifade ediyor; bu çerçevede Kürdistan gençliğini bulunduğu tüm sahalarda direnişe ve ayağa kalkmaya çağırıyoruz. Varlığımız Önderliğimizdir, gün Önderliğimizi koruma günüdür. Gençlik eyleme, eylemle özgürlüğe!"

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA