Türk Ordusu Yüzlerce Tabut Sipariş Etti
Serbest Yazılar / 23 Eylül 2011 Cuma Saat 13:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sınır ötesi kara harekâtı gündemdeki sıcaklığını korurken, Diyarbakır'da askerler için çok sayıda tabut siparişinin verildiği ortaya çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) korkunç bir gerçeğin altına daha imza attı. Sınır ötesi kara harekâtı gündemdeki sıcaklığını korurken, Diyarbakır'da askerler için çok sayıda tabut siparişinin verildiği ortaya çıktı. 60 adet tabutun yapımına başlandığı, 300 adet tabutun da siparişinin önümüzdeki günlerde verileceği belirtildi.

Bölgede artan askeri operasyonlar, Federal Kürdistan Bölgesi'ne yönelik hava harekâtı ve sınır noktalarına yapılan askeri yığınak ile devlet yetkililerinin dilinden düşürmediği "sınır ötesi kara harekatı" için hazırlıklar sürüyor. Tepkilerin önüne geçmek için Kürt siyasetçilere ve BDP'li seçilmişlere yönelik operasyonların devam ettiği bu günlerde, hükümete yakın basın kuruluşlarının gündeminden düşürmediği siyasi operasyonları ve eski harekâtlardan farklı olarak söz konusu "sınır ötesi kara harekâtını" sık sık gündemde tutarak adeta bir tehdit olarak kullanan hükümet yetkilileri, binlerce özel birliklerden oluşan askerler ile Federal Kürdistan Bölgesi'ne karadan girileceğini belirtiyor. Federal Kürdistan Bölgesi'nde savaş uçakları ve helikopter için askeri üs girişimlerinin sürüldüğü de gündemden düşmeyen haberler arasında. Söz konusu hazırlıkların en çarpıcı ve ürkütücü olanının ise hava harekâtının merkezi olan Diyarbakır'da yapıldığı ortaya çıktı.

Yüzlerce tabut hazırlanıyor!

Askeri anlamda yürütülen hazırlıkların yanında Diyarbakır'da "ölüm"ün hazırlığı da yapılıyor. Zira askeriyenin, asker kayıpları için ihale ile Diyarbakır'daki özel bir şirkete yüzlerce tabut siparişi verdiği ortaya çıktı. Tabut siparişi alan özel şirket, tabutların yapımı için kullanılacak malzemeleri Kayapınar İlçesi'ne bağlı Diclekent Mahallesi'nde bir iş yerine vererek, tabutların yapımına başladı. Söz konusu iş yerinde üst üste istiflenen 60 tabut bulunurken, tabutların askeriyenin siparişi üzerine bir şirket tarafından verildiği öğrenildi. Şimdilik 60 tabut siparişi verildiği belirtilirken, önümüzdeki günlerde 300 siparişin daha verileceği alınan bilgiler arasında. Söz konusu tabutlar, çevreden geçen yurttaşların şaşkın bakışları arasında yapılırken, herkesin aklına ilk gelen şey tabutların sınır ötesi operasyona hazırlık amacıyla yapıldığı oldu.

Ölüm hazırlığı!

Bakarken bile insanın kanını donduran tabut yapımı, ürkütücü bir gerçeğe de işaret ediyor. Verilen ve verileceği belirtilen toplam 360 tabut siparişi, 360 askerin yaşamını yitireceği gerçeğine işaret ederken, TSK'nin çok sayıda asker ölümünü de göze aldığı çarpıcı bir biçimde ortaya çıkıyor. Medyanın sürekli "Kahraman Mehmetçik", "Kahramanlarımız sınırda", "Özel birlikler sınırda", "Bordo bereliler hazır" gibi hazırlıkları her gün manşetlerine ve ana haber bültenlerine taşıyan medya, yaşanacak asker kayıplarını görmeyerek ve bu konuda geçmişte elde edilen deneyimler ve yaşanan kayıpları kamuoyunun gündeminden uzak tutmaya çalışıyor.

Zap'ta 129 asker yaşamını yitirmişti

Önceki yıllarda düzenlenen operasyonlarda yaşanan yüzlerce can kaybına rağmen ısrarla yapılacağı belirtilen kara harekâtı, yeni ölümlere de davetiye çıkarıyor. 5 Kasım 2007 tarihinde Başbakan Tayip Erdoğan'ın, ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmenin ardından AKP Hükümeti döneminde ilk "Resmi" sınır ötesi operasyon hazırlıkları başlamıştı. Şubat 2008'de başlayan operasyonda, Federal Kürdistan Bölgesi'ne 93 kez top atışı olmak üzere toplam 163 saldırı düzenlenirken, bu operasyonda ilk kez ABD'ye ait insansız hava uçakları kullanılmıştı. PKK kaynakları operasyonda 129 asker ve 12 HPG'linin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. TSK operasyonda bir skorsky tipi helikopterin düştüğünü açıklarken, HPG ise helikopterin yanı sıra Xakurkê'de bir F-16 savaş uçağının da düşürüldüğünü duyurmuştu.-DİHA

Sertaç Kayar/Diyarbakır

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA