Chaplin’den Öcalan’a Destek
Basından Seçmeler / 22 Eylül 2011 Perşembe Saat 15:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aralarında Nobel Ödülü sahibi yazarların da bulunduğu dünyaca tanınmış 59 şahsiyet, PKK Lideri üzerindeki tecridin kaldırılmasını

Aralarında Nobel Ödülü sahibi yazarların da bulunduğu dünyaca tanınmış 59 şahsiyet, PKK Lideri üzerindeki tecridin kaldırılmasını ve Öcalan’ın başka bir yere nakledilmesini istedi.

ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK İSTEDİLER

Aralarında Nobel Edebiyat ödülü sahibi yazar Adolfo Perez Esquivel, Prof. Dr. Noam Chomsky, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Jose Saramago, Charlie Chaplin’in kızı Geraldine Chaplin’in de bulunduğu dünyaca tanınmış 59 kişinin bulunduğu “Uluslararası Öcalan’a Özgürlük-Kürdistan’da Barış İnisiyatifi”, imza kampanyası başlattı.

ÖCALAN İMRALI’DAN ÇIKARILSIN

Tecridin hükümet tarafından geliştirildiğine dikkat çeken inisiyatif, “Tüm askeri eylemlere derhal son verilerek, Öcalan ile Erdoğan hükümeti arasındaki müzakereler yeniden sürdürülmeli” dedi. İnisiyatif şu çağrıda da bulundu: “Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılarak, arabulucu rolünü oynayabileceği bir yere sevk edilmelidir.”

Tecride uluslararası tepki

Aralarında Nobel Edebiyat ödülü sahibi Arjantinli yazar Adolfo Perez Esquivel, Prof. Dr. Noam Chomsky, Portekizli Nobel Edebiyat ödüllü yazar Jose Saramago, Charlie Chaplin’in kızı Geraldine Chaplin’in de bulunduğu dünyaca tanınmış 59 kişinin bulunduğu “Uluslararası Abdullah Öcalan’a Özgürlük-Kürdistan’da Barış İnisiyatifi”, PKK Lideri Abullah Öcalan’ın 57 gündür avukatlarıyla görüştürülmemesine dikkat çekmek amacıyla imza kampanyası başlattı. Son iki aydır hiç kimsenin Öcalan’ı görmediğine dikkat çekilen açıklamada, tüm askeri operasyonlara son verilerek Öcalan ile AKP hükümeti arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılmasını istedi. Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan Uluslararası “Abdullah Öcalan’a Özgürlük-Kürdistan’da Barış” İnisiyatifi’nin “Öcalan’a karşı yeniden uygulamaya konulan izolasyon kabul edilmez” başlıklı imza kampanyası metninde,

Öcalan’a yönelik tecridin, taraflarca kabul edilen, Öcalan ve devlet yetkililer arasında çöktüğü görünen görüşmeler ardından geliştiğine dikkat çekildi.

Savaşı AKP geliştirdi

Savaşın yakın zamana kadar bazı reformlar başlatarak Kürt sorununa siyasal çözüm bulma vaadinde bulunan AKP hükümeti tarafından geliştirildiği ifade edilen metinde, Kürt siyasetçilerin tutuklanması, sınır ötesi hava ve kara harekatları hatırlatıldı. Uluslararası hukukun ihlali anlamına gelen mevcut büyük askeri saldırıdan tamamen Erdoğan hükümetinin sorumlu olduğu belirtilen metinde, “Erdoğan bu askeri operasyonları istedi, hazırladı ve öncülüğünü yapıyor” denildi.

Öcalan ile diyalog

İnisiyatifin geçen yıllarda birçok kez Öcalan’a siyasal diyalog çağrısında bulunduğu vurgulanan metinde şunlar belirtildi: “Öcalan Kürt militanlarının silahsızlandırılmasına ilişkin somut adımlar atılması önerisinde bulundu, ancak Erdoğan bu öneriye dahi yanıt vermedi. Öcalan’ın mevcut durumda görüşmeleri anlamlı bulmaması bundan dolayıdır. Türk hükümeti, uygulanabilir bir uzlaşma için zemin arama yerine görüşmeleri, gerçek bir çözüm gerçekleştirmek için bir araç olarak kullanmıştır” denildi.

Hükümete baskı kurulmalı

Askeri eylemlere derhal son verilmesi ve Öcalan ile Erdoğan hükümeti arasındaki müzakereleri yeniden sürdürme çağrısında bulunulan metinde, “Sadece diyalog çatışmanın anlamlı çözümüne yol açabilir. Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılarak, başarılı yapıcı arabulucu rolünü oynayabileceği bir yere sevk edilmelidir” diye belirtildi. Uluslararası kamuoyuna operasyonlara karşı sessiz kalmaması çağrısı yapılan metinde, hükümete barışçıl ve siyasi çözüm için baskı kurulması gerektiği belirtildi.
 
İmzacılardan bazıları şunlar:

Dünyaca ünlü imzacılardan bazıları şunlar: Kuzey İrlanda yurttaşı Nobel Ödüllü Mairead Maguire, Nobel Edebiyat ödülü sahibi Arjantin’den Adolfo Perez Esquivel, İtalya’dan Nobel Edebiyat ödülü sahibi Dario Fo, Doğu Timor’dan Jose Ramos-Horta, Amerika Birleşik Devletleri’nden Prof. Dr. Angela Davis, Portekiz’den Nobel Edebiyat ödülü sahibi Jose Saramago, France Eski Devlet Başkanı’nın eşi Danielle Mitterand, Sinn Fein Uluslararası Daire Başkanı Domenico Gallo Amerika’dan Eski Başsavcısı Ramsey Clark, İsrail eski Parlamento üyesi Uri Avnery, Amerika’dan Prof. Dr. Noam Chomsky.
 
Halklar cezalandırılmıştır

Piran’da (Dicle) BDP’liler, Öcalan’a uygulanan tecridi oturma eylemi ile protesto etti. BDP İlçe Örgütü tarafından düzenlenen oturma eylemine, Belediye Başkanı Mustafa Uyguner, BDP İlçe Başkanı Şefik Birkan, belediye meclis üyeleri ve BDP yöneticileri katıldı. 20 dakika süren oturma eyleminde konuşan Birkan, savaşın tırmandırıldığını söyleyerek, Öcalan üzerindeki tecrit devam ettiği müddetçe her Çarşamba saat 12.00’da Çarşı Meydanı’nda oturma eylemi yapacaklarını duyurdu. Öte yandan Amed’in BDP Bismil ilçe binası önünde belediye başkanı Cemile Eminoğlu’nun da aralarında bulunduğu yüzlerce kişinin katıldığı basın açıklamasını okuyan Mehmet Ceylan, Öcalan ile görüşmelerin kesilerek, Kürt ve Türk halklarının cezalandırıldığını söyledi.


Direniş çağrısı

BDP Semsûr (Adıyaman) İl Örgütü, “Özgür kimlik, özgür irade, irademe dokunma” pankartını açarak, BDP il binası önünde basın açıklaması yaptı.  İl yönetcisi Aziz Akdağ, Öcalan’a uygulanan tecridin Kürt halkına karşı ilan edilen bir savaş olduğunu belirterek, “Ama Kürtler de buna karşı yapacakları tek şeyleri var oda direnmektir. Kürt halkı direnmeye devam edecektir” dedi.

Oturma eylemi

Mûş’un Milazgîr’de (Malazgirt) Demokratik Çözüm Çadırı’nın önünde biraraya gelen çok sayıda kişi adına açıklama yapan BDP İlçe Başkanı Takyettin Özkahraman, Öcalan üzerindeki tecride bir an önce son verilmesi gerektiğini söyledi. Açıklamanın ardından kalabalık grup, 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

Tek yetkili Öcalan

BDP il binası önünde yapılan basın açıklamasını okuyan Ebuzet Alay, Öcalan’ın ise Kürt halkı için en hassas konu olduğunun altını çizerek, “Kürt sorununun çözümü konusunda, çatışmalı sürecin bitmesi için en etkili ve yetkili tek kişidir. Müzakerelerin barış ekseninde devam etmesi için İmralı’ya konulan tecridin sonlandırılması gerekir” dedi. Alay, gözaltıların da soruna çözüm getirmeyeceğini söyledi.

TBM: Müzakereden şiddete dönüş kaygı verici

Türkiye Barış Meclisi (TBM) Dönem Sözcüsü Dr. Metin Bakkalcı, Ankara’da meydana gelen patlamanın ardından yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’nin şiddet döngüsü içerisinde çözüm yoluna giremeyeceği belirtilen açıklamada, Ankara’da, akşam Sêrt’te (Siirt) ve bu sabah Bedlîs’de (Bitlis) gerçekleştirilen eylemler ve ölümlerin Kürt sorununun çözümünü zorlaştırdığı ifade edildi. Açıklamada şunlar belirtildi: “Her ölüm bizi silahların susması anından bir adım daha uzaklaştırıyor. Sorunun çözümünün silahla olmadığını 30 yıldır yaşananlar göstermeye yetiyor. Türkiye’nin müzakere sürecinden yeniden savaş, şiddet, askeri ve siyasal operasyonlara geri dönmesi ve ölümlerin her gün daha fazla artması ciddi ölçüde kaygı vericidir. Daha fazla zaman geçmeden şiddet, askeri ve siyasi operasyonlara son verilmeli, diyalog ve müzakereler şeffaf ve demokratik bir biçimde yeniden başlatılmalıdır. Türkiye Barış Meclisi yaşamını yitirenlerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor.”-Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.