Express: Kürt Sorunu Asker ve Polise Bırakıldı
Dış Basından / 22 Eylül 2011 Perşembe Saat 14:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransız Express dergisi AKP hükümetinin Kürt sorununu öncekiler gibi sadece polis ve askere havale ettiğini belirterek, “AKP barışı getirmede başarısız oldu.

Fransız Express dergisi AKP hükümetinin Kürt sorununu öncekiler gibi sadece polis ve askere havale ettiğini belirterek, “AKP barışı getirmede başarısız oldu. Çoğunluk partisi hegemonik oldu” dedi. Dergi, Erdoğan’ın başkanlık sistemi niyetine de dikkat çekerek “Rus modeline doğru mu yönelecek?” diye sordu.

Express dergisinde “AKP’nin Kürtlerle kaçırılan randevusu” başlığı altında Matthieu Chaumet imzalı geniş bir haber yayınlandı. Haberde AKP hükümetinin 2002’de iktidara gelişinden bu yana Kürt sorununa ilişkin yaklaşımı ele alındı.

Haberde, Kürtlere yönelik “açılım yapan ilk iktidar partisi” AKP’nin Kürt sorunu kamu tartışmasına yerleştiremediği ve ulusal diyalog oluşturamadığı belirtildi. “Daha da kötüsü, bu hükümet, tıpkı kendisinden öncekiler gibi, sorunu sadece asker ve polise bıraktı.”

Başbakan Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” diyerek 2005’te başlattığı açılımı Mayıs 2011’de kapattığını ifade eden dergi, oysa “Türk Kürdistan’ının başkenti” Diyarbakır’daki bir konuşmasında Türkiye’de bir Kürt sorunu olduğunu kabul eden ilk yönetici olduğunu belirtti. AKP’nin yakında iktidarda 9. yılına gireceğini hatırlatan dergi, AKP’nin 2002, 2007 ve 12 Haziran seçimlerindeki oy oranlarına işaret ederek, başta Kürtlerin oylarını cezp etmeyi bildiğini ancak bugün durumun kızıştığını kaydetti.

Haziran seçimlerinden bu yana yeniden askeri tırmanmanın yaşandığını ifade eden Express, hemen her gün ölüm haberlerinin geldiğini, asker ölümlerinin manşetlere taşındığını ve intikam duygusunun arttığını belirtti. Gerilla alanlarına yönelik Ağustos ortasında hava saldırılarının başladığı hatırlatan dergi, olası bir sınır ötesi kara operasyonunun gündemde olduğunu yazdı.

12 Haziran seçimleri öncesi Yüksek Seçim Kurulu’nun BDP adaylarını veto etmesi, seçimlerde BDP’nin 35 vekil çıkarması ve Meclis boykotunu da yazar dergi, BDP’nin Devlet ile yakından ve uzaktan ilgisi olan her şeye karşı geniş bir boykot kampanyası başlattığını belirtti. Seçimlerden önceki üç ayda PKK ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle 3 bini aşkın kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Express, Erdoğan’ın 2002’deki iktidarı için “umut ve güven zamanı” tanımını yaptı. AKP hükümetinin başlarda daha demokratik bir toplum arzulayan toplumun farklı kesimlerinin beklentilerini taşımayı bildiğini, yapılan reformları hatırlattı. Bunlara arasında DGM’lerin kaldırılması, OHAL’in kaldırılması, Kürtçe dili konusundaki bazı adımları saydı.

Ancak çok sayıda Kürdün durumdan memnun olmadığını aktaran dergi, “2010 yılına kadar devlet içinde gerçek bir devlet oluşturan ordu tarafından yürütülen baskı, Kürdistan’da devam ediyordu” diye belirtti.

MART 2009 SEÇİMLERİ AKP İÇİN İLK UYARI

Mart 2009’daki yerel seçimlerin AKP için “ilk uyarı” olduğunu kaydeden Express, “AKP galip çıktı ama önceki seçimlere göre taban kaybetti. Dönemin Kürt yanlısı partisi DTP, ulusal düzeyde oyların yüzde 5’ini alırken, bazı bölgelerde yüzde 80’e kadar çıktı” dedi. Bunun üzerine Türk hükümetinin “demokratik açılım” başlattığını yazan dergi, ancak sonuçların beklentiler düzeyinde gelişmediğini vurguladı.

KOPUŞ

2009 Aralık’ın da DTP’nin kapatılması ile “hayal kırıklığından bir ay sonra öfkenin ortaya çıktığını” belirten Express, KCK operasyonlarına da dikkat çekti.

Dergi, daha sonra da Başbakan’ın milliyetçi seçmene döndüğüne işaret ederek, Haziran 2011 seçim kampanyası boyunca bu seçmenleri cezp ettiğini ifade etti. “Öyle ki, Haziran ayına kadar barış öngörülebilir olarak görülüyordu” diyen Express PKK ve Öcalan ile görüşmelere, Erdoğan’ın yeni Anayasa vaadine hatırlatmada bulunarak, “Ama onun tarafından hiçbir şey gelmedi” diye ekledi.

AKP HEMENONİK OLDU

Yeni bir şiddet sarmalının başladığını belirten dergi, “AKP barışı getirmede başarısız oldu. Çoğunluk partisi hegemonik oldu, orduyu sivillerin vesayetine almayı başardı. AKP ve şefi Recep Tayyip Erdoğan bugün iktidarların tümü veya neredeyse tümünü topluyor” ifadelerini kullandı.

RUS MODELİ BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ OLACAK?

Türkiye’nin Arap devrimleri için modellik tartışmalarını yürütüldüğü bir sırada giderek otoriterleşmesinin sorgulandığına işaret eden dergi, “bir muhalif olarak” Başbakanlığa gelen Erdoğan’ın bugün “iktidar levyelerini elinde bulundurduğunu” belirtti. Dergi, son olarak Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı rejimi hayata geçirme niyetine dikkat çekerek, “Rus modeline doğru mu yönelecek?” diye sordu.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.