ABD Elçisi: 150 Değil 10 PKK'li Öldürüldü
Dış Basından / 12 Eylül 2011 Pazartesi Saat 12:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Washington post Gazetesi’nin Wikileaks’e dayandırdığı belgelerle dün yayınladığı haberde,

Washington post Gazetesi’nin Wikileaks’e dayandırdığı belgelerde, Türkiye’nin 2007-2008 yılları arası düzenlediği sınır ötesi Zap operasyonunda Genelkurmay’ın açıkladığı 150 PKK gerillasının öldürüldüğü haberinin doğru olmadığı, operasyonda PKK’nin sadece 10 kaybı olduğu vurgulanıyor.

Washington post Gazetesi’nin Wikileaks’e dayandırdığı belgelerle dün yayınladığı haberde, Türkiye ile ABD arasında PKK’ye karşı ittifakı öngören istihbarat hücresi yapılanmasına da yer verildi. Haberde, Türkiye ile ABD’nin PKK’ye karşı ittifakında bu hücre yapılanmasının ne kadar önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Türkiye’nin ABD yetkililerini gönderdiği gizli kriptolarda bu işbirliğinden ziyadesiyle memnun olunduğu belirtilirken, PKK’ye yönelik daha kapsamlı bazı girişimlerin ise ABD tarafından sıcak karşılanmadığı kaydediliyor.

150 DEĞİL 10 PKK’Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

Haberin en önemli bölümlerinden biri ise Türkiye’nin 2007 yılının sonunda başlattığı ve 2008’de de devam eden sınır ötesi hava ve kara harekâtına ilişkin bilgiler. Wikileaks’e dayandırılarak yayınlanan bu belgelerde ABD Büyükelçiliği’nin sınır ötesi operasyona ilişkin Dışişleri Bakanlığı’nı düzenli olarak bilgilendirdiği belirtiliyor. Büyükelçiliğin Washington’a gönderdiği gizli ibareli bilgilendirme notunda operasyonun etkisinin tam olarak belirlenemediği ancak Türkiye’nin verdiği “150 PKK’li öldürüldü” şeklindeki bilgilerin de doğru olmadığı belirtiliyor. Bilgilendirme notunda operasyonda PKK’nin sadece 10 civarında kaybının olduğunu düşündükleri belirtiliyor. Bilgilendirme notunda ayrıca 1 sivilinde hayatını kaybettiği, çok sayıda köylünün ise yerlerinden edindikleri ancak sivillere yönelik zararın tam olarak doğrulanamadığı ifade edildi.

HPG: 9 GERİLLA YAŞAMINI YİTİRDİ

Zap operasyonuna ilişkin o dönem HPG tarafından yapılan açıklamada, 9 HPG gerillasının yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. Yayınlanan bu belgeler incelendiğinde HPG’nin açıkladığı rakamların ABD güçleri tarafından da doğrulandığı görülüyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA