PAJK'tan Habertürk'e Kınama
Kadin / 08 Eylül 2011 Perşembe Saat 13:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi (PAJK), PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik Habertürk kanalında yayınlanan haberleri şiddetle kınadı.

Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi (PAJK), PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik Habertürk kanalında yayınlanan haberleri şiddetle kınadı. Konuya ilişkin ANF’ye konuşan PAJK Meclisi üyesi Elif Ronahi “Önderliğimiz Kürt halkının en hassas noktasıdır” dedi.

Habertürk kanalında Öcalan hakkında yayınlanan “Suriye günlüğü” başlıklı haberi değerlendiren PAJK Meclisi üyesi Elif Ronahi, bu tür haberlerin AKP hükümeti tarafından servis edildiğini belirtti.

AKP SERVİS EDİYOR

Ronahi, “Son günlerde AKP’nin sivil faşizminin özel harp dairelerince servis ettiği haberler yayınlanıyor. Önderliğimiz Kürt halkının en temel değeridir. En hassas noktasıdır. Önderliğe yönelik bu tür saldırıları yapmak ne anlama geliyor? Halkımızı kışkırtmak ne anlama geliyor? AKP’nin çok iyi bilmesi ve bunun sonuçlarını çok iyi hesaplaması gerekiyor. Önderliğe yönelik basını bu şekilde harekete geçirmek, basına bu saldırıyı yaptırmanın ne anlama geldiğini AKP’nin çok iyi bilmesi gerekiyor” diye belirtti.

Çirkince saldırıların karşılık bulacağını söyleyen Ronahi AKP’yi sert bir dille uyardı: “AKP’nin ve Türk devletinin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. Önderliğimizle görüşmeleri kesmek, avukatların, akrabalarının gitmesini engellemek dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir devlet siyasetinde yoktur. Bu ne anlama geliyor? Şu ana kadar önderliğimiz üzerinde yapılan konseptin uluslararası düzeyde olduğu, komplonun bir devamı niteliğinde olduğu, önderliğimizi yok etmeye yönelik bir alt yapı oluşturulmaya çalışıldığını ortaya koyuyor. Onun için şunu net bir şekilde vurguluyoruz, bu tarzda devam eder ve önderliğimizi görüşmeleri yaptırmazlarsa sonuçlarına Türk devleti ve AKP katlanmak zorunda kalacak.”

Öcalan’ın barışı sağlamak için AKP için de en temel fırsat olduğunu ifade eden Ronahi şöyle devam etti: “Bu fırsatı güçlü değerlendirmez, bizim ve önderliğimiz üzerindeki saldırıları geliştirirse AKP bunun altında kalacaktır. Bunu bilmesi ve he saplaması gerekiyor.

Habertürk kanalının yayınladığı haberde Öcalan’ın kadın çalışmalarına çok çirkin bir şekilde saldırıldığını kaydeden Ronahi, şunları ifade etti: “Önderliğimiz erkek egemenlikli sistemde çok güçlü bir gedik açtı. Bu neydi? 35 yıllık PKK mücadelesine kadının aktif katılmasıydı. Kadın hareketini çok güçlü ideolojik felsefik alt yapısı vardır. Önderlik özgür kadını açığa çıkardı. Özgürleşen kadınla nasıl yaşanılır bunu açığa çıkardı. Kapitalist modernitenin geliştirmek istediği iradesiz, reklam, uyuşturucu aracı yapmak istediği kadına karşı alternatif özgür kadın nasıl olmalı, özgür kadın kimdir bunu açığa çıkardı. Buna saldırarak Önderliğimizi rencide edeceğimizi mi düşünüyorlar? Bunu asla yapamayacaklar.”

TÜRK MEDYASI TAHRİKTEN VAZGEÇMELİ

“Savaşları ne kadar çirkinse önderliğimize yönelik yönelimleri de o düzeyde çirkindir. Onun için burada şiddetle kınıyorum. Türk devletinin politikalarını ve medyasını kınıyorum.” diyen Elif Ronahi şunları söyledi: “ Medyanın görevi bağımsız haber yapmaktır. Burada medyanın bağımsız olmadığı, taraf da demeyeceğim AKP’nin özel politikalarını uygulayıcısı konumunda olduğu ortaya çıkıyor. Bu basının görevi değildir. Türk basını bundan uzaklaşarak tarafsız bir pozisyonda haber yapmalı. Bu şekilde haberler yapılarak Kürt halkı ve Kürt kadını tahrik ediliyor. Bundan vazgeçmeleri gerekiyor.”

Son olarak Kürt kadınına çağrı yapan Ronahi “ Önderliğimize yapılan bu saldırılara karşı önderliğimiz etrafında, ideolojik ve örgütsel olarak bağımsız kadın duruşunu netçe ortaya koyarak örgütlülüğüyle eylemliliğiyle demokratik özerkliğin inşasını kadın ekseninde geliştirerek bu çirkince saldırılara cevap olunmalıdır. Kürt kadını bu güçtedir ve bunu yapacaktır. Buna sonuna kadar inanıyoruz. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekiyor” dedi. -ANF

Özgür Serhat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA