Kandil’e Tazminat!
Basından Seçmeler / 07 Eylül 2011 Çarşamba Saat 13:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Gazeteci Günay Aslan, Kandil’de 4’ü çocuk 7 sivilin Türk savaş uçaklarınca katledilmesine ilişkin çarpıcı bilgiler gündeme getirdi.

Aralarında Genelkurmay temsilcisinin de bulunduğu bir Türk heyetinin Barzani’ye giderek, Kandil’de 7 sivilin katledilmesinden dolayı tazminat ödemeyi taahhüt ettiği ileri sürüldü

ASLAN’DAN GERÇEK SORULAR

Kürt Gazeteci Günay Aslan, Kandil’de 4’ü çocuk 7 sivilin Türk savaş uçaklarınca katledilmesine ilişkin çarpıcı bilgiler gündeme getirdi. Aslan, “hükümeti ve Genelkurmay’ı aklamakla” suçladığı Taraf Gazetesi ve  Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’a sorduğu sorularda ilk kez bu önemli bilgileri de kamuoyu ile paylaştı.

HEYETTEN TAZMİNAT TAAHHÜDÜ

Aslan sorularında şu bilgiyi de açıkladı: “Türkiye’den Genelkurmay temsilcisinin de içinde olduğu bir heyetin Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’ye gittiğini biliyor musun? Türk Dışişleri heyetinin konuyu kapatması için acılı aileye tazminat ödeyeceğini taahhüt ediyordu! Yoksa bundan da mı haberin yoktu?”


Katliama tazminat taahhüdü!

Kürt Gazeteci Günay Aslan, Kandil’de 7 sivilin Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Kandil’i bombalayan Türk savaş uçaklarınca bombalandığına dair çarpıcı bilgiler gündeme getirdi. Aslan, Taraf Gazetesi’nin Genelkurmay’ın sivillerin kendileri tarafından öldürülmediğine ilişkin iddialarını sürekli olarak gündeme getirmesi üzerine Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’a önemli sorular sordu ve bu sorular kapsamında ilk kez önemli bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Taraf Gazetesi ve Altan’ı “sefil duruma düşmek”le ve “hükümet ile Genelkurmay’ı aklamak”la suçlayan Aslan’ın sorduğu şu sorular birçok gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi: “Altan’a -bir yararı olmasa da- birkaç soru sormak istiyorum.

1- Dördü çocuk, biri hamile kadın yedi sivilin öldürüldüğü saldırının aydınlatılması için Genelkurmay Başkanlığı dışında herhangi bir makama sordun mu?

2- PKK’nin açıklamasına inanmıyorsan, bunu anlayışla karşılarım ama Barzani’ye ya da Güney Kürdistan Hükümeti yetkililerine sordun mu?

3- Güney Hükümeti olay mahallinde inceleme yaptıktan ve kesin kanıtlara ulaştıktan sonra Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani Türkiye’yi kınayan sert bir açıklama yaptı mı, yapmadı mı? Barzani’ye bu açıklamanın ne anlama geldiğini ve sivil Kürtlere saldırıyı kimin yaptığını neden sormadın?

4- Irak’ın hava sahasından sorumlu olan Amerika’nın Türkiye’ye operasyon için izin verdiği biliniyor. Savaş uçaklarının bombardımanı da Erbil’deki Amerikan Üssü’nden izleniyor. Operasyon saniye saniye kaydediliyor. Barzani, Amerikalıların bilgisi dışında yedi sivilin öldürülmesinden Türkiye’ye sorumlu tutup, kınayabilir miydi? Bunu düşündüğün oldu mu?

5- Sahi Amerikalılara sordun mu? Sana bir telefon kadar yakın olan Amerikalı yetkililere bu katliamın failini neden sorma ihtiyacı duymadın? PKK bunu yapmış olsaydı Amerika bunu seninle ya da yandaş medyanın diğer kalemşorlarıyla paylaşmaz mıydı?

6- Türkiye’den Genelkurmay temsilcisinin de içinde olduğu bir heyetin Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’ye gittiğini biliyor musun? Türk Dışişleri heyetinin konuyu kapatması için Barzani’ye neler söylediğinden haberin var mı? Taraf Gazetesi yedi sivil Kürdü PKK’nin öldürdüğünü iddia ederken, Türk devleti de acılı aileye tazminat ödeyeceğini taahhüt ediyordu! Yoksa bundan da mı haberin yoktu?

7- Öte yandan Genelkurmay’ın seni ve gazeteni aydınlatma çabası yeni sivil katliamları planlıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Seni ve gazeteni bunun için kullandıklarını düşündüğün de mi olmadı?

Tabii, bütün bu sorular Ahmet Altan’ın ahlaki ve mesleki anlayışına sığmıyor olabilir. Bu anlaşılırdır. Ancak, hal buyken bir kalkıp başkalarına ahlak dersi veriyor! Pişkinliğin bu kadarına da pes doğrusu!”-Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA