Toplu Mezar Gerçeği Süddeutsche Zeitung'da!
Dış Basından / 31 Ağustos 2011 Çarşamba Saat 08:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya’daki en etkili burjuva gazetesi olan Süddeutsche Zeitung, bugünkü sayısında Van Çatak Keleh’te bulunan toplu mezar konusunda oldukça çarpıcı

Almanya’daki en etkili burjuva gazetesi olan Süddeutsche Zeitung, bugünkü sayısında Van Çatak Keleh’te bulunan toplu mezar konusunda oldukça çarpıcı ve Türkiye’yi bütün Avrupa’da zora sokabilecek bir makale yayınladı.

1998 yılında yaşanan çatışmada yaşamını yitiren ve aralarında Alman kökenli Andrea Wolf’un da olduğu 41 gerillaya ilişkin detaylı bir makale yayınlayan Almanya’nın yüksek tirajlı gazetesi Süddeutsche Zeitung, toplu mezar gerçeğini dünya kamuoyuna duyurdu.

Kai Strittmatter imzasıyla yayınlanan makale olayı bütün detaylarıyla anlatıyor. Bu gazete, Almanya Federal Parlamentosu’ndaki vekillerin sürekli takip ederek alıntılar yaptığı önemli yere sahip.

Yazı şu şekilde:

13 yıl önce gerçekleştirilen ve suskunluğun sis perdesi altında tutulan bir olay için adalet olabilir mi?

Türkiye’nin ücra bir köşesinde bir vadide bu güne kadar güvenli bir şekilde gidilemeyen bir yerde gerçekleştirilen bir cinayet aydınlatılabilir mi? Andrea Wolf 33 yaşındaydı, 23 Ekim 1998’de Türkiye’nin güneydoğusundaki Kürt bölgesinde öldüğünde.

Münihli kadının bugüne kadar ölüsü bulunamadı. Ama şimdi yeni detaylar gün yüzüne çıktı. Yeni tanıklar ve birden bire şu sorunun cevabı ortaya çıkar gibi oluyor. Andrea Wolf nasıl öldü ve katiller kimler. Sol aktivist Andrea Wolf 1996 yılının sonunda Almanya’dan Kürdistan İşçi Partisi PKK saflarında mücadele etmek için gitti. Söz konusu o ekim günü bulunduğu birlik askerler tarafından çembere alındı. Şimdiye kadar o olaydan sağ kurtulan isyancılarının ifadeleri vardı. Yani Andrea Wolf başka PKK savaşçılarıyla birlikte sağ ele geçirildi ve işkence yapılarak öldürüldü. Bu bir savaş suçudur.

Türkiye bunu inkâr ediyor çünkü ölüsü bulunamadı bu güne kadar. Ve hatta ölümüyle ilgili bile bir inkâr var. Belli ki Türk hukukunun berbat incelemeleri ve yaklaşımı bu olayı örtbas etmeye dönüktü. Bu nedenle de Türkiye 2010 yılında AİHM tarafından mahkûm edildi. Strasbourg’un bu tokadına rağmen Türkiye yine kılını kıpırdatmadı. Vurdumduymazlığını sürdürdü. Bu şimdi değişebilir. Yani Türkiye’deki İHD’nin bize aktardığına göre ilk defa karşı taraftan öldürme olayına tanık olan bir tanık var. Bu tanık Türk askeri birliğinin içinde bulunan bir köy korucusu…

Tanığın ifadesine göre birlik komutanı Andrea Wolf’a şöyle bağırmış: Hem Almansın hem gâvursun ve teröristsin. Bunun ardından elindeki bir bastonla kafasını paramparça edinceye kadar işkence yapmış. Bunun ardından diğer askerler cenazeye insanlık dışı muamelede bulunmuş. Bu tanık ifadesinin sayesinde İHD haziran ayında ilk defa bu katliamın yeri de tespit edebilmiş. Orada bulunan İHD Van Şube Sekreteri Sami Görendağ’ın bunu vahşetin bir görüntüsü olarak ifade ediyor. Fotoğraflarda parçalanmış kıyafet parçaları ve sade bir mezar var. Belli ki bölgede yaşayan köylüler tarafından alelacele defnedilmiş. Bir şey daha köy korucusu itiraf etmiş. Katilin ismini… Şu anda Yarbay olan Sabri isminde birinin bu cinayeti işlediğini söyledi. İHD Türkiye’de tekrar suç duyurusunda bulunacak.

Yeni bir davanın açılmasını Almanya’da bulunan Andrea Wolf’un arkadaşları da talep ediyor. Annesinin avukatlığını yapan Angelika Lex Frankfurt savcılığından konuyla ilgili harekete geçilmesini talep ediyor. Tekrar Türk makamları tarafından davanın açılması için baskı yapılmasını istiyor. Şimdiye kadar bu yönde bir sonuç alınamadı. Frankfurt’ta büyük bir ilgisizlikle karşılandığını söylüyor Lex. İki haftaya kadar bir insan hakları delegasyonu Almanya’dan Türkiye’ye bir yolculuk yapacak ve mümkün mertebe toplu mezarın olduğu yere gidecek. Yeni tanık şu anda gizlenmiş durumda. Fakat o diyor ki sadece İHD ile görüşürüm ya da herhangi bir Avrupa mahkemesiyle. Ama asla Türk savcılığıyla görüşmem. Sami Görendağ tanığın korktuğunu söylüyor. İHD tarafından toplu mezar ortaya çıkartıldıktan sonra zamanında operasyona katılan bütün köy korucuları telefonla arayan bir kişi tarafından “susmazsanız sonunuz kötü olur” diye tehditte bulunuyor.– ANF

Rawin Sterk/Köln

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA