Halk İnisiyatifi'nden 'Sınıra Akın' Çağrısı
Duyurular / 20 Ağustos 2011 Cumartesi Saat 09:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk ordusunun gerilla bölgesine yönelik başlatmış olduğu hava saldırılarına ilişkin açıklama yapan Kürdistan Halk İnisiyatifi,

Türk ordusunun gerilla bölgesine yönelik başlatmış olduğu hava saldırılarına ilişkin açıklama yapan Kürdistan Halk İnisiyatifi, sınır ötesi operasyona karşı halkı sınırlara akın etmeye çağırdı.

Kürdistan Halk İnisiyatifi, Federal Kürdistan Bölgesi'ne yönelik gerçekleştirilen hava saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Önemli bir süreçten geçildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Özgürlük mücadelesi veren halklar için, tarihsel süreçlerin var olma ve yok olma anlarını barındırmaktadır" denildi.

“Kürt özgürlük hareketi ve Kürt halkı Reber Apo öncülüğünde Anadolu ve Mezopotamya halklarımızı önümüzdeki yüz yılı kapsayacak derinlikte ve nitelikte değerler yaratmış ve kardeşçe yaşama projeleri geliştirmiştir" denilen açıklamada, "Her koşulda Rêber Apo tüm anti demokratik uygulamalarına karşın insanlık erdeminin en yüksek fedakârlığını göstererek sürecin tıkanmamsı ve korkunç bir savaşa evirilmemesi için çaba sahibi olmuştur" dendi.

‘ÇÖZÜM ÇABALARINA, İMHA, İNKÂR VE TECRİTLE CEVAP VERİLDİ’

AKP hükümeti ve Türk devletinin tüm çabalara imha, inkâr ve tecritle cevap verdiği belirtilen açıklamada, "Önderliğimizin, halkımızın ve hareketimizin yapıcı yaklaşımına karşı süreci yokuşa sürmek olmuştur. Rêber Apo'ya dayatılan tecrit koşulları karşısında süreci ilerletemeyeceğini ve yaşanacak olumsuzluklardan AKP ve devletin sorumlu olduğunu belirterek geri çekildiğinin beyan etmiştir. Devletin ve AKP faşizmi yürüttüğü savaş çığırtkanlığıyla İran ve ABD'ye kendini pazarlayarak özgürlük hareketine karşı imha operasyonu başlatmıştır. Özgürlük hareketinin fedai gerillası, gerici ve statükocu güçlere karşı destansı bir direnişle tarihsel bir ders vermiştir. İran ordusu tüm teknik imkânları ve askeri donanımıyla özgürlük gerillası karşısında büyük bir yenilgi yaşamış 200 yüzün üstünde kayıp vermiştir" ifadeleri yer aldı.

Kuzey Kürdistan'ın tüm coğrafyasında özel timler ile operasyonların yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, "Özgürlük gerillası her gün gösterdiği direnişle çok donanımlı olan Türk ordusunu dumura uğratmaktadır. Belli ki AKP faşizmi bundan ders almamıştır. İnsan kanıyla beslenen AKP savaş hükümeti Medya Savunma alanlarına onlarca savaş uçaklarıyla bombardıman yapmaktadır. Öte yandan halkımızın tüm kurumlarını hedef gösteren faşizanca bir özel savaş politikası yürütülmektedir. Türk yanlı basını savaş rantçılığının payına düşeni alarak tek perdeden saldırı dilini kullanarak şovenist bir dalga yaratmaktadır" dendi.

‘KÜRT HALKI ERDEMLİ BARIŞA DA ONURLU SAVAŞA DA HAZIRDIR’

Özel savaş kıskacının dört bir yandan basınıyla, kalemşorlarıyla Kürt halkına ve hareketine yaşam hakkı tanımamak üzerinden kan kustuğunu belirten İnisiyatif, "AKP'nin savaş hükümeti ahlaksızca dinden ve Kutsal Ramazan ayından dem vurarak katliamcı, imhacı politikalarına meşruiyet kazandırma aymazlığındadır. Rêber Apo'ya uygulan tecrit ve görüşün yapılmamsı halkımızın hassasiyetiyle oynanma cesaretini gösteren AKP hükümeti ve başta Recep Tayip Erdoğan'ı uyarıyoruz! Kürt halkı ve özgürlük hareketi her koşula hazırdır. Erdemli bir barışa da, onurlu bir savaşa da hazırdır" dedi.

‘TOPYEKÛN SERHİLDAN, TOPYEKÛN DİRENİŞ ZAMANIDIR’

Uluslararası arenada ve Türk özel savaş aygıtlarıyla yürütülen imha, inkâr ve soykırım savaşına karşın tüm Kürdistan halkına çağrının yapıldığı açıklamanın devamında şunlar yer aldı:

"Tüm kurumlarımıza tarihin en çirkin, katliamcı ve imhacı kirli savaşına karşı durmaya ve Serhıldana kalmaya çağırıyoruz. İçinden geçtiğimiz bu günler onur günüdür. Günün 24 saati gerekirse yaşamı kendimize haram sayarak şehitlerimizin yaşam erdemliliğinde yürümek Önder Apo'nun özgürlüğünü sağlamak için topyekûn Serhıldan, topyekûn direniş zamanıdır. Bu temelde, Reber Apo'yla derhal görüşmenin sağlanması ve özgürce tüm muhataplarıyla görüşmeyi sağlamak için koşullarının derhal gerçekleşmesi, Medya Savunma alanlarına yapılan hava saldırısının durdurulması için her yerde alanlar çıkılması ve seferberlik ruhuyla Serhıldana dönüştürmesini ve sınır ötesi operasyona karşı tüm halkımızı sınıra akın etmeye çağırıyoruz."

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA