Spiegel: Çatışmalar Artacak
Dış Basından / 20 Ağustos 2011 Cumartesi Saat 08:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çukurca’da çatışma ve Türk ordusunun Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava saldırısıyla doruğa çıkan Kürdistan’daki savaş Avrupa basınında yakından izleniyor.

Çukurca’da çatışma ve Türk ordusunun Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava saldırısıyla doruğa çıkan Kürdistan’daki savaş Avrupa basınında yakından izleniyor. Çatışmaların nedenini seçimlerin ardından barış konusunda yaşanan hayal kırıklığına bağlayan Alman Spiegel dergisi “Artık iki taraf da birbirine güvenmiyor” yorumunu yaptı.

Reuters, Fransız haber ajansı AFP, Alman haber ajansı DPA gibi Avrupa’nın önde gelen basın kuruluşları ANF’yi kaynak göstererek hava saldırısında HPG gerillalarının henüz kayıp vermediğini duyurdu.

Gazete ve haber dergilerinde yapılan yorumlarda ise savaşın neden yeniden alevlendiği konusu sorgulanıyor. En ilginç yorum Almanya’nın yüksek tirajlı saygın dergilerinden Der Spiegel’den geldi. Derginin internet sitesinde İstanbul çıkışlı “Hayal kırıklığına uğrayanların saldırısı” başlıklı haber-yorumda şu görüşler dile getirildi:

‘İKİ TARAF DA BİRBİRİNE GÜVENMİYOR’

“Temmuz ayından bu yana yaşanan çatışmalar 40’ya yakın askerin hayatına mal oldu. Uzun yıllardan edindiğimiz tecrübeler, hava saldırısı yeni çatışmaları engellemeyeceğini gösteriyor. Hatta öyle görünüyor ki çatışmalar artacak. İran’da tutuklandı şeklinde yanlış bilgi verilen PKK yöneticisi Murat Karayılan, kapasitelerinin sadece yüzde 5’ini kullandıklarını ve ordunun saldırılarının devam etmesi halinde Türkiye’ye cehenneme çevireceklerini söyledi.

PKK’nin ateşkes ilanına rağmen bu yıl çatışmalar ve hava saldırısıyla savaş doruğa çıktı. Haziran ayındaki seçimlerin ardından Kürtleri parlamentoda temsil eden BDP ile müzakerelerin yapılacağı bekleniyordu. Fakat iki taraf da hayal kırıklığı yaşadı. Seçimlerden önce BDP’nin zayıflatılması için yüzlerce Kürt gözaltına alındı.

Seçimlerden sonra da arkadaşları serbest bırakılmayan Kürt parlamenterler, meclisi boykot kararı aldı. Diğer taraftan da Öcalan ile yapılan görüşmelerden sonuç çıkmaması hayal kırıklığı yaşattı. İki tarafta da güvensizlik hâkim. PKK son saldırılarla istediği zaman çatışmaları başlatacağını gösterdi, Erdoğan ise küçük kültürel haklar ve ekonomik desteklerle muhafazakâr-dindar Kürtleri kendi tarafına çekip BDP ve PKK ile konuşmaya gerek olmadığını düşünüyor. -ANF

Perwer Yaş

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.