Alman Basını: Türkiye Kürtleri Bombalıyor
Dış Basından / 18 Ağustos 2011 Perşembe Saat 15:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devletinin Kandil'e yönelik başlattığı hava operasyonu ikinci gününe girerken, Uluslararası basın saldırıya geniş çapta yer verdi.

Türk devletinin Kandil'e yönelik başlattığı hava operasyonu ikinci gününe girerken, Uluslararası basın saldırıya geniş çapta yer verdi. Şiddetli bir dönemin başladığına işaret eden Alman basını 'Türkiye Kürtleri bombalıyor' vurgusunu öne çıkardı. Dün geceden itibaren başlayan ve devam eden hava saldırılarını Uluslararası basın ajansımız ANF'den takip etti.

FRANKFURTER RUNDSCHAU

Almanya'nın önde gelen gazetelerden Frankfurter Rundschau, Türk devletinin hava saldırılarını okurlarına “Türkiye Kürtleri bombalıyor” manşetiyle bildirdi. ANF'nin yanısıra Genelkurmay'a haberi dayandıran gazete, Perşembe gecesi 60 noktanın bombalandığını duyurdu. Topçu atışlarının yanı sıra Türk ordusunun zaman zaman sınırı geçerek operasyonlar yaptığını yazdı. Frankfurter Rundschau “ANF'ye dayandırılan bilgilere göre sabahın erken saatlerinde de savaş uçaklarının saldırısı sonucu yaralılar oldu ve bir köyün hasar gördü” dedi.

DER SPIEGEL

Almanya'nın yüksek tirajlı diğer dergisi SPIEGEL'in internet sitesi olan SPIEGEL-ONLINE ise, “Ankara, aylardır PKK'ye karşı bu kadar kararlı olmamıştı” ifadelerini kullandı. Öldürülen askerlere misilleme amaçlı PKK mevkilerinin bombalandığını yazan dergi, hava kuvvetlerinin 60 saldırı gerçekleştirdiğini, topçu atışlarının sayısını da 168 ile belirledi. Erdoğan'ın “artık sözün bittiği yerdeyiz” sözlerini hatırlatan SPIEGEL, ANF'ye dayanarak savaş uçaklarının Kandil'i bombaladığını yazdı.

FOCUS

Almanya'da yayın yapan bir diğer dergi FOCUS da Türk ordusunun saldırılarına geniş yer ayırdı. “İsyancıların saldırısı, Ankara'yı cevap vermeye zorladı” diyen dergi, Kürt sorunun siyasi çözümünden de uzaklaştığını yazdı. FOCUS dergisi, PKK'nin son saldırısı sonucu böylesi saldırıların gerçekleştiği, Başbakan Erdoğan aslında “Ramazan sonuna kadar beklemek istediğini” duyurdu. NTV'nin geçtiği habere dayanan dergi, Türkiye'den 15 savaş uçağının kalktığını ve saldırıların hedefi de Kandil Dağları olduğunu yazdı.

PKK'nin “ateşkesi bozduğunu” iddia eden dergi, PKK'nin Temmuz'un ortasında geçen üç yılın en ağır saldırısını gerçekleştirdiğini ve geçtiğimiz hafta yine asker öldürüldüğünü bildirdi. “Şubat ayında PKK, tek taraflı ateşkesi bitirdi” diyen dergi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın müzakerelere katılsın talebinin defalarca olumsuz cevap aldığını bildirdi.

Kürt Açılımı'na da değinen FOCUS, açılım çerçevesinde Kürtlere daha çok hak tanınacağını ancak bunun mevcut durumda söz konusu olmadığını yazdı. AKP siyasetçilerinin sorunu “ekonomik” olarak adlandırdığını yazan dergi, AKP'lilere göre çözümün de “iş” ve “huzur” olduğunu söyledi. Dergi, ayrıca geçen haftalar içinde kamuoyunda “daha çok operasyon, özel birlikler ve polise özel eğitim” konusu tartışıldığını duyurdu.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'ın İran ordusu tarafından yakalandığına dair haberlere de değinen FOCUS, bu haberin Türkiye'yi bir anlık sevindirdiğini ancak kısa zaman içinde yalan olduğu da anlaşıldığını duyurdu. Böylesi haberin İran ile işbirliğine dayandıran dergi, “Türkiye, İran ile işbirliğine umut bağlıyor” yorumunu yaptı.

DIE WELT

DIE WELT gazetesi de Türkiye'nin hava saldırılarına yer verdi. PKK saldırıların sonucu Türk ordusunun saldırıya geçtiğini bildiren DIE WELT gazetesi, ANF'ye dayanarak 13 savaş uçağının havalandığını duyurdu.

DIE ZEIT

Almanya'nın diğer gazetelerinden DIE ZEIT de okurlarına Türkiye'nin hava saldırılarını bildirdi. Operasyonun akşam saatlerinde başlayıp sabaha kadar sürdüğünü yazan gazete, saldırıların geçen yıldan bu yana en büyük saldırılar olduğunu yazdı. Gazete, PKK'nin saldırılarının yoğunlaştığını, bunun üzerine Erdoğan'ın “sözün bittiği yerdeyiz” sözlerinde yer verdi. DIE ZEIT, “Erdoğan'ın seçim sürecinde dile getirdiği siyasi çözümden böylece uzaklaştı” dedi.

FRANKFURTER ALLGEMEINE

Almanya gazetelerinden FRANKFURTER ALLGEMEINE de okurlarına bir kısa haber ile Türkiye'nin hava saldırılarını bildirdi. Türk basını, Genelkurmay ve ANF'nin bilgilerine dayanan gazete, Perşembe geç saatlerde bombardımanın başladığını duyurdu. Türkiye Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın “misilleme yapacağız” sözlerini hatırlatan gazete, bunun üzerine saldırıların başladığını bildirdi.

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG

Almanya'nın diğer gazetesi “Süddeutsche Zeitung” ise, “Erdoğan tehditlerini gerçekleştiriyor” yorumunda bulundu. Erdoğan'ın savaş uçaklarını Kuzey Irak'a gönderdiğini yazan gazete, “öldürülen asker misillemesine” dedi. Gazete saldırıların “örgüt ciddi şekilde zayıflayana kadar” devam edeceğini yazdı. Hava saldırılarının öldürülen askerlere cevap olarak gerçekleştirildiğini yazan Süddeutsche Zeitung gazetesi, Erdoğan'ın “sözün bittiği yerdeyiz” sözlerini hatırlattı.

TAGESZEITUNG

Almanya'da yayın yapan sol gazete DIE TAGESZEITUNG (TAZ) da olaya geniş yer ayırdı. Hürriyet'in haberlerine dayanan TAZ, PKK'nin Çukurca eylemine dikkat çekti. Erdoğan'ın İslam İşbirliği Teşkilatı sırasında yaptığı konuşmada Çukurca haberinin ulaştığını bildiren gazete, bunun üzerine Genelkurmay'la acil toplandığını ve hava saldırılarını başlattığını duyurdu.

Savaş uçaklarının Diyarbakır'dan kalktığını ve Amerikan satelitleri yardımıyla gerçekleştiğine dikkat çeken gazete, saldırılara karşılık protestoların da gerçekleştiğini yazdı. Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'nin saldırılara sessiz kaldığını yazan gazete, “muhtemelen saldırılar gerçekleşmeden önce haberdar edildi” yorumuna yer verdi.

PKK'nin saldırılarını yoğunlaştırdığını yazan gazete, gerekçe olarak da Hatip Dicle ve diğer tutuklu vekillerin durumu sonucu BDP'nin parlamentoyu boykot etmesini gösterdi. Aslında kamuoyu, parlamentoyu çözüm yeri olarak görüyordu diyen gazete, AKP'nin iki yıl önce açılım başlattığını, ancak açılım Habur'da gelişen olaya tepkiler yüzünden durduğunu yazdı.

Gazete, son olarak “her şey, daha çok şiddetli olacağına işaret ediyor” diyerek, MGK toplantısına işaret etti ve “muhtemelen burada PKK'ye karşı yeni kararlar alınacaktır” dedi.

Saldırıları Avusturya gazetelerinden “Die Presse”, “Salzburg”, “Tiroler Tageszeitung”, “Wiener Zeitung” de yayınladı. -ANF

Doğan Serhildan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA