AKP Ormanları Yakıyor
Ekoloji / 12 Ağustos 2011 Cuma Saat 15:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gerilla denetimindeki Medya Savunma Alanları’na yönelik topçu saldırılarına hız veren TSK, Zap ve Zağros’da orman yangınlarına yol açtı.

Gerilla denetimindeki Medya Savunma Alanları’na yönelik topçu saldırılarına hız veren TSK, Zap ve Zağros’da orman yangınlarına yol açtı. Günlerdir süren orman yangınlarında binlerce ağaç kül oldu. Çevresel felakete dönüşen Türk ordusu, yılın başından bu yana 20’yi aşkın alanda orman yangını çıkardı.

Yüksek Askeri Şura ile birlikte TSK’nın başına getirilen ve Kürt halkı tarafından Kimyasal Necdet olarak adlandırılan Necdet Özel’in görevi devralmasıyla birlikte Türk ordusunun Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarının niteliği de değişti. Daha önce Medya Savunma Alanları’nın birçok bölgesine yönelik türü tam anlaşılamayan gazlar atan Türk ordusu, son günlerde orman yangınına sebebiyet veren roket ve bombalar kullanmaya başladı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre “sınır ötesi operasyon kapsamına gireceğine kesin gözüyle bakılan” Zap ve Zağros bölgelerindeki yangınlarla sık ve geniş alanda bulunan ormanlar yok edilmeye çalışılıyor.

Gerillanın yoğun olarak kullandığı alanlarda başlatılan orman yangınlarında birçok köy arazisi de zarar gördü. En son 10 Ağustos gecesi Medya Savunma Alanları’na bağlı Zap’a yönelik düzenlenen saldırıda Zere, Reşme, Hore, Ele, Kokere ve Bezele isimli köyler de alev almıştı. Başlayan orman yangınında bu köylerde bulunan binlerce meyve ağacı da kül oldu.

ÇEVRE DÜŞMANI HÜKÜMET VE ORDU

Türk ordusu her yıl Kürdistan coğrafyasında geniş ormanlık alanları yok ediyor. Yangınların söndürülmesi için herhangi bir çaba gösterilmezken, halkın kendi imkânları ile müdahale etmelerine de izin verilmiyor. Hükümet tepkisizliği ile yangınları teşvik ederken, Türk medyası ise yangınlardan “bihaber” duruyor. Bu haliyle çevresel felaket sınıfına giren Türk hükümeti ve ordusu Kürdistan coğrafyasını ve insanlığın ortak mirasını tahrip etmeye devam ediyor. ANF kayıtlarına göre Haziran’da en az 5, Temmuz’da en az 6 ve Ağustos ayı başından bu yana en az 10 noktada Türk ordusu tarafından orman yangınları çıkarıldı.

Özellikle 2010 yılında, 90’lı yıllarda bile görülmemiş düzeyde orman yangınları ortaya çıktı. İHD Diyarbakır Şubesi’nin geçen Ocak ayında açıkladığı 2010 Yılı Hak İhlalleri Raporu’na göre, Kürdistan’da birkaç ay içerisinde 98 alanda ormanlar ateşe verildi. Onbinlerce hektar alanın kül olduğu yıl içerisinde sadece Temmuz ile Ağustos aylarında 76 alanda ormanlar yakıldı. 2009 yılı Haziran-Eylül arasında 62 kez yangın çıkarılmıştı.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA