PAJK: AKP Kaosa Sürüklüyor
Kadin / 12 Ağustos 2011 Cuma Saat 15:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi (PAJK) Koordinasyonu, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin engellenmesine tepki gösterirken,

Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi (PAJK) Koordinasyonu, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin engellenmesine tepki gösterirken, Kürt sorununu çözmeyen Türkiye’nin sonunun da Ortadoğu’da yaşanan “kaos” gibi olacağı uyarısında bulundu.

PAJK Koordinasyonu yaptığı yazılı açıklamada, Öcalan ile görüşmelerin engellenmesinin “çözümsüzlükte ısrarın göstergesi” olduğunu vurguladı.

PAJK, “İçinde geçtiğimiz böylesi bir süreçte Önderliğimiz ile görüşmenin engellenmesi, Kürt sorunun çözümsüzlüğündeki ısrarın göstergesidir. 2 haftadır görüşmenin engellenmesi imha ve inkâr konseptinin bir parçasıdır” dedi.

“Önderliğimizin yıllardır İmralı tecrit koşullarında verdiği amansız demokrasi mücadelesi ve emeği karşı AKP ve savaş güçlerinin verdiği yanıt yine tecrit olmuştur” diyen PAJK şunları kaydetti:

“Önderliğimizin ve hareketimiz tarafından geliştirilmiş olan tek taraflı çözüm iradesi ve adımları Türkiye’deki demokratikleşme arayışlarını güçlendirmiş, değişimin temel dinamiğini oluşturmuştur. Çözümün yegâne muhatabının önderliğimiz olduğu sadece Kürt halkı tarafından değil tüm toplum ve kurumları tarafından dile gelen bir gerçeklik haline gelmiştir. Gerek yol haritası gerek protokollerle bu sürecin önünü açan ve kolaylaştıran önderliğimizin talepleri karşılıksız bırakılmıştır. Dolayısıyla süreç dışında bırakılmak istenmektedir.

Önderliğimizin sağlığı ve özgürlüğü en hassas olduğumuz konulardan biri olduğu herkesçe bilinmektedir, bu konuda yaşanacak en küçük bir engelleme ve yönelim bir savaş konusudur.”

Kendi iç sorunlarını çözmeyen bir Türkiye’nin sorunun “kaos” olacağı uyarısında bulunan PAJK, şöyle dedi: “Çözümden ziyade çözümsüzlükte ısrar eden AKP kendi iç demokrasi ve savaş sorunu çözmeden Ortadoğu’daki ülkelerin iç sorunlarına bizim iç meselemizdir diyerek müdahale etmektedir. Kendi Kürt sorununu demokratik yöntemlerle çözmeyen bir Türkiye'nin sonunda da Ortadoğu’da yaşanan kaos olacaktır ve AKP tarafından Türkiye bu kaosa çekilmektedir.”

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Kendi sahte Kürdünü oluşturarak sonuç alacağını düşünmektedir. Milyonların Önderliği olarak kabul ettiği, bedel ödediği Kürt Halk Önderliği ve çözümün asıl muhatabı tecrit edilirken, kendi yarattığı sahte kürdü Türkiye’ye getirilmesi ve protokollerle devlet tarafından piyasaya sunulup meşrulaştırılması imha konseptinin diğer parçasıdır. Bu önderliğimizin özgürlük hareketinin Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin olmadığı bir muhataplık yaratma politikasıdır. Hareketimize karşı yapılan askeri operasyon Kürt halkına ve demokrasi güçlerine yapılan siyasi operasyon AKP'nin savaşta netleştiğini göstermektir. Dolayısıyla AKP savaş komutanlığına soyunmuştur.

Kürt halkının kendi öz demokratik değerleri ile oluşturmuş olduğu kurumları hedef almakta ve kültürel soykırımı sürdürmektedir.

Ne özgürlük hareketi ne Kürt halkı ve ne de demokrasi güçleri bu durumu kabul etmemektedirler. Özellikle biz kadınlar olarak önderliğimize ve Kürt halkına yönelik gelişecek en ufak saldırıyı kabul etmeyeceğimiz, gerekli cevabı vereceğimizi belirtiyoruz. Bu temelde tüm Kürt halkı demokrasi güçleri ve kadınları bu sürece duyarlı olmaya ve bu yönelimler karşısında aktif eylemliklerle mücadele etmeye çağırıyoruz.”-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA