İHA'lar Keşiflere Hız Verdi
Teknoloji / 11 Ağustos 2011 Perşembe Saat 15:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran ordusunun gerçekleştirdiği bombardımanlar sonucu 2 sivilin yaşamını yitirdiği Xınere ve Xakurke alanlarında İHA (İnsansız Hava Aracı) keşiflerine hız verildi.

İran ordusunun gerçekleştirdiği bombardımanlar sonucu 2 sivilin yaşamını yitirdiği Xınere ve Xakurke alanlarında İHA (İnsansız Hava Aracı) keşiflerine hız verildi.

İran ordusu tarafından Xakurke ve Xınere bölgelerinde gerçekleştirilen bombardımanlara keşif bilgisi sağlayan Amerikan İHA’ları son üç gündür bu iki alan üzerindeki keşiflerine hız verdi.

Xakurke ve Xınere alanlarının özellikle İran sınırına yakın bölgelerinde keşiflerini sürdüren İHA’lar Sideka’ya bağlı kimi köylerin üzerinde de keşif faaliyeti sürdürüyor.

En son 24-25 Temmuz gecesi İran topçularının atışları sonucunda yaylalarını terk ederek Sideka’ya bağlı kimi köylerde ortamın durulmasını bekleyen köylüler bu keşif faaliyetleri karşısında korkularını gizlemiyor.

2 sivilin yaşamını yitirdiği Kelaşin ve Berbızına mıntıkasından ayrılarak Sideka’ya bağlı Kolit köyü yakınlarında yerleşen Surçi aşiretinden isminin açıklanmasını istemeyen bir köylü “Neden köylerin üzerinde keşif yapıldığını anlamıyoruz” derken, 24-25 Temmuz gecesi düzenlenen saldırının da tamamen yöre halkını hedeflediğini hatırlattı.

HRK kaynaklarınca da doğrulanan keşif faaliyetlerinin yeni bir saldırının işareti olabileceği belirtildi. Amerikan İHA’ların keşif faaliyetlerini yoğunlaştırdığı alanlar ise şöyle; Xınere, Kelaşin, Lolan, Berbızına, Şehit Beritan, Şekif, Şehit Şerif, Karker, Kabra Zahır, Avdılkovi, Şexzade Boğazı, Berdereşê alanları ile Kolit, Dêrave ve Lelikan köyleri.

İran ordusu 16 Temmuz’dan bu yana Kandil’den başlayarak tüm sınır boyunca operasyonlarına devam ediyor. Son günlerde çatışmalar yaşanmasa da, askeri yığınak sürüyor. Çatışmaların en yoğun yaşandığı zamanlarda da ABD insansız hava araçlarının çatışmaları izlediği bildirilmişti.

Geçtiğimiz hafta İnter Press Service (IPS) ajansına konuşan ‘güvenilir’ İranlı bir kaynak, İran ordusunun PJAK’a yönelik operasyonunda ABD ile “iyi bir koordinasyon” sağladıklarını söylemişti. ABD güçlerinin çatışmaları havadan gözetleyerek hiçbir müdahalede bulunmadığına dikkat çeken İranlı kaynak “Bu ‘terörist’ organizasyonu imha etmek için (İran ve ABD arasında) iyi bir koordinasyon vardı” demişti.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan da ANF’ye verdiği bir mülakatta, yürütülen operasyondaki ABD, Türkiye ve İran ittifakına vurgu yapmıştı: “Şimdi İran Kandil’e saldırıyor. Başından bu yana Amerika keşif uçakları Kandil üzerinde dolaşıyor. Nedir bu keşifler? Bazıları bu uçakların İran’ı izlediğini söyleyebilir. Hayır, İran’ı gözetlemiyor, çünkü sınırın iç kısmında dolaşıyorlar. Bu keşifler Türkiye’ye aktarılıyor, Türkiye ise İran’a veriyor. Şimdi şöyle bir gerçeklik var: Türkiye, İran ve Amerika bir olmuşlar. Gerçek budur.”

9 Ağustos günü ANF’de yayınlanan diğer bir mülakatta ise Karayılan şunları ifade etmişti: “Evet planın bir diğer ayağı da Amerika’dır. Bazı basın organlarının, hatta İran’ın bir ajansına dayanarak, söyledikleri bazı hususlar vardır. Amerika da bu planı biliyor ve bir biçimde de destek veriyor. Çünkü Amerika hem PKK’nin hem de İran’ın zayıflamasını istiyor. Aynı zamanda Irak sınırları üzerinde çatışmanın olması Irak’ta ABD askerlerinin uzun süre kalmasına dönük bir kamuoyu oluşmasına da hizmet edecektir. Bu açıdan aslında Amerika da böyle bir çatışmaya onay vermiş ve çatışmanın derinleşmesini istemektedir. Kısaca böyle kapsamlı, aslında İran’ı da aşan ve İran’ın bir biçimde içine çekildiği bir saldırı durumu söz konusudur. İran yönetimi bunun ne kadar farkında bilemiyoruz ama Türk devleti ilginç bir taktikle Kürtlerle savaş işini İran’ın üstüne yıktı. Bölgede gelişecek olan İran ile Kürtler arası karşıtlık stratejik olarak Kürtleri de İran’ı da zayıflatacak bir siyasettir.” -ANF

Sinan Cudi/Sîdeka

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA