Halk İnisiyatifi'nden 'Eylemleri Yükseltin' Çağrısı
Duyurular / 11 Ağustos 2011 Perşembe Saat 12:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Halk İnisiyatifi, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile avukat görüşünün engellenmesine tepki göstererek, "Halkımızı 15 Ağustos ruhuyla

Kürdistan Halk İnisiyatifi, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile avukat görüşünün engellenmesine tepki göstererek, "Halkımızı 15 Ağustos ruhuyla önderlik etrafında kenetlenmeye ve eylemlerini yükseltmeye çağırıyoruz" açıklamasında bulundu.

Kürdistan Halk İnisiyatifi, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile avukatlarının 2 haftadır görüşmesinin engellenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkiye'de ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasal gelişmelere dikkat çekilen açıklamada, "Kürdistan'daki askeri operasyonlar, ABD ve Türkiye destekli İran'ın Kandil'i işgal operasyonu ile AKP devletinin yaşanan süreç karşısında savaş kararı verdiği bir kez daha açığa çıkmıştır. AKP devleti bu politikaları ile bir taraftan ülkeyi iç savaşa sürüklerken, diğer taraftan da ABD'nin çıkarlarına uygun şekilde Suriye ile bir savaş hazırlığındadır. Bu politikaların Türkiye'yi felakete götüreceği bilinmelidir" denildi.

Sınırdaki askeri yığınağa dikkat çekilen açıklamada, "Devlet her seferinde büyük bir yenilgi ile çıktığı 26. sınır ötesi operasyon hazırlığındadır. Ancak şu iyi bilinmelidir ki artık Kürt hareketi sadece Kandil'de değil, Kürdistan başta olmak üzere tüm Türkiye kentleri ve metropollerine yayılmıştır. Dolayısıyla gelişecek savaş içte de halkımızca Devrimci Halk Savaşı esasında yürütülerek, onurlu ve özgürce bir yaşam için 15 Ağustos ruhuyla direnişi yükseltecektir" denildi.

'GÖRÜŞMELERİN ENGELLENMESİ ÇÖZÜMSÜZLÜKTE ISRARDIR’

Türkiye'nin bir kaosa sürüklenmemesi ve Kürdistan'da yaşanan acılara son verilmesi için PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Kürt özgürlük hareketinin her türlü fedakarlığı ve özveriyi sarf ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "Tüm bu fedakarlıklar karşısında AKP devleti adım atmamıştır ve savaştaki ısrarını sürdürmüştür. Açık ki AKP hükümeti bu sorunu diyalogla ve müzakere yöntemiyle çözmeyi değil, farklı yollarla tasfiye yöntemiyle çözmek istemektedir. Önder Apo çok somut ve çok yalın bir öneri yaptı. 'Hükümet önümü açsın, Başbakan bana çağrı yapsın, teminat versin, ben bir hafta içerisinde tüm gerilla güçlerini bir yere toplarım. Bu temelde çözümü geliştirelim' dedi. Bu kadar somut, açık bir öneri karşısında Erdoğan ve AKP hükümeti bir cevap vermedi. Aksine Önderliğimiz ile yapılan görüşler engellenerek, çözümsüzlükte ısrar etti" denildi.

‘SAVAŞ VE BARIŞ GEREKÇEMİZDİR’

"Önder Apo'ya yaklaşım savaş ve barış gerekçemizdir" denilen açıklamada, "Önderliğimizin ortaya koymuş olduğu sağlık, güvenlik ve özgür ortam şartına karşılık devlet, Önder Apo'yu tecrit ederek, onu bu tavrından vazgeçirmeye çalışıyor" denildi.

Açıklamanın devamında, "Önderliğimizle derhal görüşmeyi sağlasın! Tüm halkımızı 15 Ağustos'un direniş ruhuyla Özgür Önderlik, Özgür Kimlik, Demokratik Özerk Özgür Kürdistan hedefi ve 'Ya özgürlük ya Ölüm' şiarıyla tepkilerini en güçlü şekilde ortaya koymaya ve eylemleri yükseltmeye çağırıyoruz. Bu uygulama Önderliğimize, halkımıza ve tüm değerlerimize saldırı olduğunu bilerek yediden yetmişe emekle yarattığınız değerlere sahip çıkmaya direnişinizi yükseltmeye çağırıyoruz" denildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.