İran Sınır Karakollarını, Fetullahçı-AKP’nin Toplu Konut İdaresi(TOKİ) Yapıyor
Araştırmalar / 06 Ağustos 2011 Cumartesi Saat 14:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TOKİ tarafından Kürdistan’da yapılan karakolları görmek için İran’ın Devrim Muhafızları Komutanı Mehdi Mehdevinejad, gizli bir şekilde Türkiye’ye gittiği,

Fetullahçı AKP hükümetinin ele geçirdiği Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İran’da 100 sınır karakolunu yapmak için girişimlerde bulundu.Kuzey Kürdistan’da 180 karakolun yapımını üstlenen TOKİ’nin, İran devletinin Doğu Kürdistan’ın Kuzey ve Güney Kürdistan sınırlarına yapmak istediği yeni karakollarını inşa etmek için Fetullahçı-AKP hükümeti ya da devleti yoğun bir ikna diplomasisi yürütüyor.

Fetullahçı-AKP hükümeti, İran sınır karakollarının TOKİ tarafından inşa edilmesi ve ASELSAN tarafından da elektronik donanımlarla donatılması için Ankara-Tahran arasında yapılan karşılıklı müzakereler sonrasında İran devletinin, AKP’nin önerisini kabul ettiği belirtiliyor.

TOKİ tarafından Kürdistan’da yapılan karakolları görmek için İran’ın Devrim Muhafızları Komutanı Mehdi Mehdevinejad, gizli bir şekilde Türkiye’ye gittiği, burada AKP hükümetinin Dışişleri ve Milli Savunma Bakanı, MİT müsteşarı, TOKİ başkanı ve ordu komutanlarıyla temaslarda bulunduktan sonra Kuzey Kürdistan’da TOKİ’nin inşa ettiği karakolları dolaştığı ifade ediliyor.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Mehdi Mehdevinejad’ın Türkiye’yi ziyaret ettiği dönemde, İran Güvenlik Güçleri Komutanı İsmail Ahmedi Mukaddem’de İran devlet ajansı MHA’ya (Mehr Haber Ajansı) yaptığı açıklamada; “Sınırların güvenliğini sağlamak için Türkiye’nin güvenlik güçleri yetkilileri ile işbirliği içinde çalıştıklarını, Türk tarafı yetkililerinin çalışmalarıyla İran sınırlarının durumunun da iyileştirilerek, istenilen seviyeye ulaşılacağını” söylemişti.

Fetullahçı-AKP’nin ‘yandaş’ kuruluşu durumunda olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilen ve inşaatı devam eden 180 karakolun tamamı Kuzey Kürdistan’da; Ağrı(9), Amed(8), Batman(11), Bingöl(21), Dersim(6), Erzincan(5), Hakkâri(21), Iğdır(6), Mardin(19), Siirt(13), Urfa(12), Şırnak(26), Van’da(23) bulunuyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) verilerine göre, Türkiye’de 300 bin müteahhit firma bulunmakta, kamuya iş yapma yeterliliğine sahip firma sayısının ise 70 bin olduğu belirtilmiş olmasına rağmen Fetullahçı-AKP’nin TOKİ’sinin karakol inşaatları da dâhil verdiği büyük ihalelerin yüzde doksanı 36 firmaya gidiyor.

TOKİ’den aslan payını alan firmaların büyük kısmı, Fetullahçı-AKP’nin yandaşı olan; Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Türkiye Sanayici ve İşadamı Dernekleri Konfederasyonu (TUKSON) üyesi şirketlerden oluşuyor.

Yine bu firmalarla bağlantılı ve TOKİ’nin konut ihalelerinin % 90’lık kısmını alan Fetullahçı-AKP’ye göbekten bağlı şirketlerden bazıları:

Aram İnşaat İthalat İhracat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli 9.257.000) Şirketin 2000 yılına kadar sahibi CHP’den istifa ederek AKP’ye geçen Ağrı milletvekili Cemal Kaya.

Şira Elektrik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 34.385.000) Şirketin sahibi Şakir Bakır’ın Cemal Kaya’nın yeğeni olduğu belirtiliyor.

Eras İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 114.995.000) Şirket ortaklarından Mustafa Eraslan DYP Kayseri il başkanlığı yaptı.

Gestaş İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş: (İhale bedeli: 94.870.000) Ortakları arasında TUSKON üyeleri bulunuyor.

İHE İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 287.258.965) Sahibi pek çok şirketi olan ve TOKi işlerinde pek sık ismini duyuran Hakkı Ekşi’nin oğlu İsmail Hakkı Ekşi.

Ekşioğulları İnşaat Endüstri Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 23.400.000) TUSKON ve ASKON üyesi. Ortaklarından Hasan Ekşi’nin sahibi olduğu yayıncılık firması Star TV’ye talip olmuştu.

Makek termomekanik Sanayi Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 114.379.567) TUSKON üyesi. Ortakları arasında Ekşioğlu grubundan isimler yer alıyor. Ekşioğulları grubu Fettullah Gülen’in Nijerya’da bulunan okuluna 1 milyon dolar bağış yaptı.

Birlik Proje İnşaat Limited Şirketi/ Hakkı Ekşi Gayrimenkul Limited Şirketi: (İhale bedeli: 160.418.760) Sahipleri arasında Ekşi soyalılar bulunuyor. Şirketin İstanbul Doğalgaz işlerinden de büyük ihaleler aldığı biliniyor.

Kare İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 215.902.440) Şirketin bir önceki ortakları arasında bulunan Kadir Ali Başalma’nın AKP Keçiören ilçe örgütüne üye olduğu biliniyor.

Gürtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 39.998.525) Şirket ihaleye Ekşioğulları ile birlikte girdi. Ortaklarından Yusuf Burak, zamanın Turizm eski Bakanı Erkan Mumcu’nun kardeşi Mustafa Mumcu’nun iş ortağı.

Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 293.324.000) Şirketin eski yeni ortakları, ortakların akrabaları, birlikte iş yaptıkları insanların İslami sosyetenin tanınmış simalarından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ortaya çıkarılan yolsuzluk nedeniyle 2001 yılında gözaltına alınanlara, Milli Gençlik Vakfı adına ihalelerden komisyon alanlardan Tayyip Erdoğan döneminde belediye yöneticisi olarak çalışanlara kadar geniş bir yelpazede yer aldıkları biliniyor.

İntim İnşaat Ticaret Müşavirlik Limited Şirketi: (İhale bedeli: 88.775.596) 22. Dönem AKP milletvekili Cavit Torun şirket sahiplerinin avukatlığını yapıyor. Şirket sahipliğini sürdüren Altındağ soyadı, Şemdinli olaylarıyla ilgili soruşturma sırasında dikkat çekmiş, tarikat üyeliği iddiaları basında yer almıştı.

Altındağ İnşaat Taahhüt Ticaret İthalat İhracat Limited Şirketi: (İhale bedeli: 127.217.360) Sahipleri yine Altındağ soyadını taşıyor.

Ali Acar İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 25.092.000) Şirket TUKSON üyesi.

İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 7.919.477) Şirketin ortaklarından İbrahim Çeçen AKP’ye yakınlığı ile bilinen insanlardan. Çeçen’e, 2007 TBMM Üstün Başarı Ödülü Başbakan Erdoğan tarafından verilmişti.

Kuzu Toplu Konut İnşaat Limited Şirketi: (İhale bedeli: 890.333.787) Ortaklardan Güven Kuzu Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Başbakana yakınlığı ile tanınıyor. Başbakanın Siirt’ten milletvekili olmasında etkili olduğu biliniyor.

Garipoğlu Turizm İnşaat İthalat İhracat ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 156.000.000) Kuzu şirketiyle ortak işler alıyor. Ortakları arasında kuzu soyadı taşıyanlar bulunuyor.

Seha İnşaat Mühendislik Müteahhitlik Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 109.175.500) Ortaklar MÜSİAD üyesi. Şirket, “İslamcı şirketler” olarak bilinen ve vatandaşlardan yüksek kâr payı karşılığı para toplayan İttifak Holdingin bünyesinde bulunuyor.

İttifak inşaat Tekstil Gıda Turizm Otomotiv Elektrik İç ve Dış Ticaret Sanayi Limited Şirketi: (İhale bedeli: 149.165.000) Şirket MÜSİAD üyesi.
Bayburt İnşaat Nakliyat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 79.877.520) Şirket MÜSİAD üyesi.

İlci İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 541.376.000) Şirket MÜSİAD üyesi.

İlsan İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 180.682.500) İlci inşaat ile aynı adresi kullanıyor. Ortakları arasında İlci soyadlılar bulunuyor.

Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale Bedeli: 157.220.450) Şirket MÜSİAD üyesi.

Öz-Kar İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 256.021.000) AKP Kayseri İl Yönetim Kurulu üyelerinden Mustafa Özcan’ın şirketin ortaklarından Mustafa Özcan olduğu basına yansıdı. Şirket TUSKON üyesi.

Albayrak Turizm Seyahat Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 328.836.800) Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Albayraklar Grubu’na ait şirketlerden biri. Yeni Şafak gazetesi aynı grubun bünyesinde bulunuyor. Şirket MÜSİAD üyesi.

Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 1.084.897.286) Şirketin % 49’u TOKİ’ye ait. % 51 hisse ise İbrahim Mazman’ın.

Öztaş İnşaat Turizm Anonim Şirketi. (İhale bedeli: 1.321.142.750) Şirket ortakları arasında bulunan Süleyman Çetinsaya TUSKON üyesi, Mehmet Çevik ise AKP Beyoğlu İlçe Örgütü üyesi görünüyor.

Ak Jeo-teknik: (İhale bedeli: 500.652) Ortakları arasında bulunan Ufuk Arslan TOKİ görevlisi olarak gittiği Afganistan’da bir kaza sonucu yaşamını yitirdi. Hisseleri Arslan soyadlı iki kişiye geçti. Başbakan Erdoğan taziye ziyaretinde bulundu. Haber gazetelerde “TOKİ şehitlerine sürpriz ziyaret” başlığı ile yer aldı. Ufuk Arslan’ın ortak olduğu bir firma daha bulunuyordu; Ars Limited Şirket. TOKİ’den 263.250 bedelli iş aldı.

Yasin Kılıçkaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com – www.lekolin.org – www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA