Süddeutsche Zeitung: İran Silahları Türkiye Üzerinden Gönderiyor
Dış Basından / 04 Ağustos 2011 Perşembe Saat 13:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran’ın Suriye’ye göndermek istediği bir TIR dolu silahın Kilis gümrük kapısında Türk yetkilileri tarafından yakalandığı ortaya çıktı.

İran’ın Suriye’ye göndermek istediği bir TIR dolu silahın Kilis gümrük kapısında Türk yetkilileri tarafından yakalandığı ortaya çıktı. Aralarında silah ile cephaneliğin Lübnan’daki Hizbullah ile bölgedeki radikal Şii gruplara gönderilmek üzere yola çıktığı belirtiliyor.

Almanya’nın günlük gazetelerinden Süddeutschen Zeitung’un bugünkü sayısında yer alan haberde aracın Kilis’te 30 Nisan günü yakalandığı, ancak Türk makamlarının olayı gizlediği bilgisi verildi. Haber batılı diplomatik çevrelere dayandırılırken, silahların radikal Şii grupların Suriye’deki deposu için gönderildiği belirtildi.

Alman gazetesi hem Kilis’teki makamlardan hem de Ankara’daki yetkililerin konuya dair bilgi vermekten kaçındığına dikkat çekti. Nükleer programı nedeniyle İran’a silah ihracatı ambargosu da uygulanıyor. Bütün BM yetkileri İran’ın böyle bir girişimini bildirmek zorundalar.

Mart ayında ise Diyarbakır havaalanında İran’dan Suriye’ye doğru yola çıkan bir uçak indirilmiş, aralarında ağır silahlarının da bulunduğu büyük bir cephaneye el konulmuştu.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA