DTK'dan 'Öcalan'ın Koşullarının Düzeltilmesi İçin Mücadele Ve İran'a Karşı Eylem' Kararı
Basından Seçmeler / 30 Temmuz 2011 Cumartesi Saat 15:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DTK 5. Genel Kurulu'nda, "İran'a karşı eylem, Demokratik Özerklik modelinin hayata geçirilmesi ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın eleştirileri karşısında özeleştiri verilmesi"

DTK 5. Genel Kurulu'nda, "İran'a karşı eylem, Demokratik Özerklik modelinin hayata geçirilmesi ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın eleştirileri karşısında özeleştiri verilmesi" konularda kararlaşma sağlandı. Tartışmalarda ayrıca Öcalan'ın rolünü oynayabilmesi için sağlık, güvenlik ve özgür bir çalışma ortamının sağlanması yönünde de mücadele edilmesi konusunda kararlaşma sağlandı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) 5. Genel Kurulu'nun bugünkü oturumu sona erdi. BDP Diyarbakır İl binası Vedat Aydın Konferans Salonu'nda 850 delegenin katılımı ile sabah saatlerinde başlayan genel kurulda gün boyu, "Türkiye ve İran'ın askeri operasyonları, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın eleştirileri ve süreçten çekileceği yönündeki açıklamaları ile Demokratik Özerklik" gibi konular üzerine tartışmalar yürütüldü.

Yapılan değerlendirmelerde İran'ın Federal Kürdistan Bölgesi'ne yönelik operasyonunun ikinci bir Irak savaşı çıkartmaya ve Kandil'i işgal etmeye yönelik olduğu yönünde görüşler açığa çıkarken, İran'a yönelik DTK'nin tutum belirleyerek, eylem kararı alması konusunda kararlaşma sağlandı. Eylem kararının yarın hazırlanacak olan sonuç bildirgesinde yer alacağı öğrenildi.

'Ulusal Konferans' hazırlıkları

Saldırılar karşısında ulusal birlik temelinde mücadele ve bu doğrultuda önemli bir adım olarak görülen Ulusal Konferans'a güçlü gidilmesine ilişkin de fikir birliğine gidildi. Türkiye'de devletin Kürt sorunu konusunda adım atmaması ve Kürtlerin kendi statülerini Demokratik Özerklik temelinde belirleyerek yapılan ilanın ardından modelin içinin doldurulması ve hayata geçirilmesi konusunda da fikir birliğine gidilirken, önümüzdeki sürece daha güçlü girme konusunda bir zorunluluğun olduğu belirtildi.

Öcalan'ın 3 şartının yerine getirilmesi için mücadele kararlılığı

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamalar ve eleştirilerin de uzunca tartışıldığı toplantıda, süreç karşısında özeleştiri verilmesi, Öcalan'ın rolünü oynayabilmesi için sağlık, güvenlik ve özgür bir çalışma ortamının sağlanması yönünde de mücadele edilmesi konusunda kararlaşma sağlandı.

Kürtlerin statüsü yazılacak

Yarın saat 10.00'da başlayacak olan Genel Kurulu'nun ikinci oturumunda "Ulusal Konferans, Demokratik Özerklik ve Kürtlerin statüsü"nün yazılı hale getirilmesi konuları ele alınarak, Seçim Komisyonu, Daimi Meclis ve Eş Başkan seçimi yapılacak.-DİHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.