Kürt Gençlerine 'Askere Gitmeyin' Çağrısı
Gençlik / 29 Temmuz 2011 Cuma Saat 15:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt gençlik hareketi Komalên Ciwan, Türk ve İran ordusunun operasyonlarına dikkat çekerek Kürt gençlerine “askere gitmeyin” çağrısında bulundu.

Kürt gençlik hareketi Komalên Ciwan, Türk ve İran ordusunun operasyonlarına dikkat çekerek Kürt gençlerine “askere gitmeyin” çağrısında bulundu. Gençlik hareketi, ırkçı saldırılar karşısında Kürtlerden kendilerini savunmalarını ve cevap vermelerini istedi.

Silvan’daki eylem ve DTK’nın demokratik özerklik ilanı ardından yeni bir saldırı dalgası başlatıldığını belirten Komalên Ciwan, “Halkımıza ve onun demokratik kurumlarına karşı psikolojik bir savaş devreye konulmuştur” dedi.

“AKP’nin bir süredir başlattığı paralı-özel ordu tartışmaları, AKP’nin özel ordusu haline getirilen polisin hareket alanının genişletilmek istenmesi bu arayışın somut ifadesidir” diyen gençlik hareketi, “Bu arayış sadece bir tartışma düzeyinde de değildir. AKP polisinin halkımızın demokratik eylemleri karşısındaki vahşi tutumu halkımıza karşı nasıl bir saldırı dalgasının öngörüldüğünü ortaya koymaktadır” diye belirtti.

Türk polisinin şiddetine dikkat çekerek, Silopi’de 13 yaşındaki Doğan Teyboğa’nın “AKP polisinin saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini” hatırlatan Komalên Ciwan, artan ırkçı saldırılara da işaret etti.

Açıklamada, “Daha önce İnegöl, Dörtyol ve birçok Türk şehrinde en son da İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde ortaya çıkan bu linç girişimleri daha önce Ermeni ve Rum halklarına uygulanan soykırımın Kürt halkı üzerinde de devreye konulmasının provası gibidir” denildi.

Türk ordusunda “intihar” ya da “kaza” adı altında yaşanan şüpheli ölümlere değinen Komalên Ciwan, “Askerde intihar ya da kaza adı altında hayatını kaybedenlerin bariz ve ezici bir çoğunluğunun Kürt gençleri olması bu ölümlerin kaza ya da intihar değil ırkçı cinayetler olduğuna dair açık bir kanıt teşkil etmektedir. Türk ordusunda askerlik yapacak kadar devletle arasına mesafe koymamış olan Kürt gençlerinin dahi katledilmesi halkımıza karşı ne denli bir soykırımcı uygulamanın devrede olduğunu da göstermektedir” diye belirtti.

Açıklamada 16 Temmuz’dan bu yana süren İran ordusunun operasyonlarına ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Türk ordusunun da fiili destek verdiği bu saldırıların zamanlamasının Türk devletinin yeni saldırı dalgası ile aynı zamana denk gelmesi bir tesadüf olmayıp İran ve Türk devletlerinin Kürt halkı üzerinde bölgesel bir tasfiye planında ortaklaştığına işaret etmektedir.”

Açıklamada son olarak şunlar ifade edildi: “Qandîl dağlarında PJAK gerillalarının İran ordusuna karşısında devam eden direnişinin de gösterdiği gibi mevcut sömürgeci saldırılar karşısında halkımızın varlık koşulu halkımızın savunma gücü olan gerilladır. Bu gerçekten hareketle her Kürt genci gerilla saflarına katılmayı halkına karşı bir görevi ve özgür yaşamı yaratmanın en onurlu yolu olarak görmelidir. Bununla birlikte gerek AKP polisi gerek Irkçı-faşist saldırı ve linç girişimleri karşısında halkımızın savunulması görevi de yurtsever Kürdistan gençliğine düşmektedir. Bunun için Kürt gençliği bulunduğu her yerde saldırılar karşısında halkımızı savunabilmek için öz savunma örgütlenmesini geliştirmelidir. Polis desteğindeki ırkçı-faşistlerin geliştirdiği saldırılardan halkımızı korumak için saldırıların olduğu alanlarda Kürt gençliği örgütlü hareket etmeli, saldırılara misliyle cevap verebilmelidir. Bu temelde bütün yurtsever Kürdistan gençliğini demokratik özerkliği savunma ve örgütleme gücü olduğu bilinciyle hareket edip görevlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Sömürgeci saldırılar karşısında bedenlerini ateşe vererek, Kürt gençliğinin öfke ve kararlılığının sesi olan Mustafa MALÇOK, Müslüm DOĞAN ve Evrim DEMİR yoldaşların anısına layık bir duruşun sahibi olmakta bu görevlere sahip çıkmakla mümkündür. Bununla birlikte Türk ordusunda askerlik yapan Kürt gençlerinin katledilmesi vesilesiyle, bütün onurlu Kürt gençlerini, halkının düşmanı olan Türk ordusunda askerlik yapmamaya, halkının haklı mücadelesi yanında yer almaya çağırıyoruz.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA