KJB: İran Saldırısı Türk Devletiyle Ortak Hazırlandı
Kadin / 25 Temmuz 2011 Pazartesi Saat 14:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt kadın hareketi KJB İran ordusunun “işgal harekâtının oldukça planlı olup Türk devletiyle ortak hazırlandığını” belirtti.

Kürt kadın hareketi KJB İran ordusunun “işgal harekâtının oldukça planlı olup Türk devletiyle ortak hazırlandığını” belirtti.

KJB Koordinasyonu yaptığı açıklamada, İran saldırıları için “işgal hareketi” dedi. KJB, amacın Güney Kürdistan’ın kazanımları ile tüm Kürt özgürlük hareketine darbe vurmak olduğunu kaydetti.

Açıklamada şöyle denildi: “Medya Savunma Alanlarına dönük İran ordusunun işgal harekâtı ve saldırıları tüm yoğunluğuyla sürmektedir. Bu saldırılara karşı fedaice direnerek şehit düşen Kürdistan şehitlerini saygı ve minnetle anıyor, bu direniş ve fedai ruh, tüm özgürlük militanlarının ve halkımızın devrim yürüyüşünde her daim yolumuzu aydınlatacaktır.

İran’ın, kendi sınırlarını koruma amaçlı olarak açıkladığı saldırı gerekçesi gerçeği yansıtmaktan uzak ve oldukça planlı olup Türk devletiyle ortak hazırlanmıştır. İran’ın saldırılarının özellikle Kürt sorununda demokratik özerkliğin gündeme geldiği, Kürt sorununun çözümünde halkımızın irade beyan ettiği böylesi bir sürece tekabül etmesi bir tesadüf değildir. Hareketimizin ve Kürt halkının Kürt sorununun çözümünü gündemleştirdiği, anayasal demokratik çözümde ısrar ettiği bu dönemde İran’ın havadan-sudan bahanelerle askeri işgal harekâtı başlatması bu gelişmelerden bağımsız değildir. Sömürgeci, statükocu İran devletinin saldırıları Kürt halkının kazanımlarını ciddi tehdit etmekte ve riske etmektedir.

GÜNEYLİ GÜÇLERA ORTAK SAVUNMA ÇAĞRISI

Bu nedenle saldırılar sadece iddia edildiği gibi PJAK güçlerini hedeflemeyip başta Hareketimiz olmak üzere Güney Kürdistan’ın kazanımlarına ve tüm Kürt halkının özgürlük amacına vurulmak istenen bir darbedir. Bu saldırılara karşı her Kürdistanlı gücün ve Kürdistan halkının meşru savunma hakkı vardır. Güney Kürdistan halkımızın, bazı şahsiyet ve Kürdistani güçlerin ortaya koyduğu tepkiler değerli ve önemli olmakla birlikte daha fazla ortak ulusal tavrın geliştirilmesi gerektiği açıktır. Başta KDP-YNK olmak üzere tüm Kürdistani güçleri ve dört parçadaki Kürt halkını ulusal birlik ruhuyla ulusal çıkarlarımıza, geleceğimize yönelik bu ciddi askeri-siyasi tehdidi bertaraf etmek için yüksek sorumlulukla hareket etmeye, ortak savunma iradesiyle birleşmeye davet ediyoruz.”

ASKERİ VE SİYASİ OPERASYONLARI KINIYORUZ

Türkiye’deki saldırılara da dikkat çekilen açıklamada şunlar belirtildi: “Türk devleti de askeri ve siyasi operasyonlarını durdurmadan sürdürmekte ve halkımıza tam bir faşizan linç politikası uygulamaktadır. AKP hükümetinin bu saldırılarını nefretle kınıyor, Kürt kadınlarının ve halkımızın direniş ruhunu selamlıyoruz. Bununla birlikte; dört parça Kürdistan ve yurtdışındaki tüm Kürt kadınlarını tehlikeli komploları içeren bu savaş konseptine karşı örgütlülüklerini, öz savunmalarını geliştirerek kitlesel eylemlerini yükseltmeye, şer odaklarına karşı demokrasi ve özgürlük cephesini büyütmeye çağırıyoruz.

Öz gücümüzle gerilla ve halk olarak, özgürlük mücadelesini büyük direnişlerle, bedellerle bugünlere getiren şehitler hareketi olarak, Kürt halkı için reva görülen statüsüzlüğün ortadan kaldırılıp özgür yaşam statüsüne kavuşuncaya kadar direnişimiz ve özgürlük mücadelemiz yüksek bir kararlılıkla sürdürülecektir.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.