HPG: Esirler Kontra
Basından Seçmeler / 12 Temmuz 2011 Salı Saat 14:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alıkoyduğu 2 asker ve 1 sağlık görevlisine ilişkin olarak, ‘’Esir alınan askerler Kürdistan’da halka baskı ve işkence yapan kontra bir birlik’’

Alıkoyduğu 2 asker ve 1 sağlık görevlisine ilişkin olarak, ‘’Esir alınan askerler Kürdistan’da halka baskı ve işkence yapan kontra bir birlik’’ açıklamasında bulunan HPG, gerilla ve halka yönelik operasyonlar sürdüğü müddetçe bu tür eylemlerin yapılacağını belirtti.

HPG, Lice’de 9 Temmuz’da esir alınan askerlerin kontra birlik üyesi olduğunu açıkladı. Gerillaya ve halka yönelik saldırılar devam ettiği sürece bu tür eylemlerin devam edeceği uyarısında da bulundu. HPG Basın ve İrtibat Merkezi, Amed-Lice karayolunda Fis Köyü yakınlarında esir alınan 2 asker ve 1 sağlık görevlisiyle ilgili açıklama yaptı. HPG açıklamasında eylemin ayrıntılarına ilişkin şu bilgiler verildi: „9 Temmuz günü saat 21.30 sularında alınan bir istihbaratı değerlendiren gerillalarımız operasyona çıkan bir kontra birliği engellemek amacıyla yol ve kimlik kontrolü gerçekleştirmiştir. Amed-Lice karayolu üzerinde gerçekleştirilen kimlik kontrolü esnasında kontra birlik üyesi 1 astsubay, 1 uzman çavuş ile 1 sağlık görevlisi gerillalarımız tarafından esir alınmıştır.“

Kontra birlik üyeleri

Açıklamada, esir alınan askerlerin Kürt halkına yönelik operasyonel faaliyetler yürüten, baskı ve işkence uygulayan kişiler olduğu ve kontra örgütlenmesine dahil olduğu kaydedildi. HPG-BİM ayrıca bu askerlere ait 1 adet tabanca, 1 adet bilgisayar ve kimi askeri dokümana da gerillalarca el konulduğunu bildirdi.

Eylem ardından Türk ordusunun alanda başlattığı operasyona ilişkin de bilgi verilen HPG açıklamasında, Zara, Peşekevir, Mala Gır ve Hermiz alanlarına yönelik Kobra helikopter ve zırhlı araçlar desteğinde operasyon başlatıldığı kaydedildi. HPG-BİM, operasyon kapsamında pusulamalar da gerçekleştirildiğini bildirdi. Türk basınında ise 4 bin asker ile hava destekli başlatılan operasyonun devam ettiği kaydediliyor.

Operasyonları durdurun

HPG’li kaynaklar ise, esir asker eylemine ilişkin, Türk ordusunun halka ve gerillaya yönelik operasyonları sürdüğü müddetçe, saldırıları engelleme amaçlı bu tür eylemlerin yaşanabileceğine dikkat çekti. Savunma güçleri olarak gelişen saldırılar karşısında cevap verme inisiyatifi olduğu gibi saldırıları engelleme sorumluluklarının da olduğunu kaydeden kaynaklar, Kürdistan’daki operasyonların durdurulması gerektiğini belirtti.

Bakan sınır ötesini işaret etti

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise dün yaptığı açıklamada, esir askerleri kurtarma için çalışmalarının sürdürdüğünü belirtti. „Kısa sürede sonuç alacağız“ diyen Bakan Şahin, „Çalışmaların kapsamı ülke sınırları ile sınırlı değil“ diyerek, sınır ötesi operasyonun da işaretlerini verdi. Şahin, Öcalan’ın, devlet ile kurulmasında mutabakata ulaştıkları Barış Konseyi’ne ilişkin bir soruyu da, „açıklama yapmaya değer bir konu değildir“ sözleriyle yanıtsız bıraktı.

Vali: Süre vermek mümkün değil

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da esir alınan astsubay H.S, uzman çavuş A.S ve sağlık teknisyeni Aytekin Turhan Uz için „titiz bir takip ve çalışma“ yaptıklarını söyledi. „İstenmeyen bir olay“ diyen Vali Toprak, „En kısa zamanda sağ salim kurtulacaklarını umut ediyorum. Çalışmalar sürüyor. Bunun için süre vermek mümkün değil“ dedi.

İran sınırında operasyon

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Esendere beldesinde başlatılan operasyon ise genişleyerek sürüyor. Türkiye-İran sınırında bulunan Güvenli Köyü yakınlarında bulunan Aslangareş ve Meraniye mıntıkaları ile Güvenç Köyü’nün kırsal alanında 4 gün önce başlatılan operasyon kırsal kesimlere yayılarak devam ediyor.

Tendürek’te operasyon

Ağrı’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran İlçeleri arasında bulunan Tendürek Dağı’nda da özel birlikler tarafından operasyon başlatıldı. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre; Erzurum’dan gelen özel birlikler önceki gece Tendürek Dağı’nda operasyon düzenledi. Genişleyerek devam eden operasyonda çatışma yaşanıp yaşanmadığına ilişkin bilgiye ulaşılamadı. Besta ve Kato alanlarındaki operasyon da sürüyor.

Köylülere baskı

Türk ordusunun operasyona devam ettiği Muş’un Varto İlçesi’de ise halk baskı altında. Edinilen bilgilere göre; askerler dün Yeşildal (Corsan) Köyü etrafında operasyon başlatırken, köylülerin arazilerine çıkmalarına izin verilmiyor. Koğ Tepesi alanında bir haftayı aşkın süredir devam eden operasyonlar kapsamında alanda özel hareket timleri konumlandırılırken, çobanların da tehdit edildiği bilgisi geldi. İddialara göre, önceki akşam saatlerinde özel hareket timleri yanlarına çağırdıkları bir çobanı dövdü.-Yeni Özgür Politika

Sinan Cudi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.