Şemdinli'de Balık Katliamı
Ekoloji / 07 Temmuz 2011 Perşembe Saat 15:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi'nde Boğazköy Deresi'nde balık katliamı yaşanıyor.

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi'nde Boğazköy Deresi'nde balık katliamı yaşanıyor. Balık katliamının Beyyurdu Barajı'nda çalışan iş makinelerine ait kimyasal madde içeren beton sıkasının dereye boşaltılmasından kaynaklandığı belirtildi.
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nden yaklaşık 30 km mesafede bulunan ve Boğaz (Bêguza) Köyü'ne ayrı bir hava katan Boğazköy Deresi'nde balık katliamı yaşanıyor. Dereye dökülen bir madde yüzünden balıklar telef oldu. Balıkların su yüzeyine vurmasıyla açığa çıkan balık katliamına, Beyyurdu Barajı'nda çalışan iş makinelerine ait beton sıkası denilen bir maddenin döküldüğü iddia edildi. İsmini vermek istemeyen bir baraj çalışanı, dereye kimyasal içerikli beton sıkası döktüklerini belirtti. Baraj çalışanı, balıkların telef olmasına beton sıkasının neden olup olmadığını bilmediğini ifade etti.

'Barajın yukarısında böyle bir şey yok'

Köy muhtarı Lokman Bilmez, "Bu yapılan bir katliamdır. Köylülerin bu dereye bir madde attıklarını sanmıyorum. Köyün hemen yukarısın da Beyyurdu Arslandağ Barajı'nın inşaatı da devam etmektedir. İnşaatı devam eden barajın yukarısında böyle bir katliam yok" diyerek, balık katliamının yaşanmasına barajdan dökülen bir madde yüzünden olabileceğine işaret etti. Beyyurdu Arslandağ Barajı'nın bulunduğu mevkide barajda çalışanlar tarafından dereye bir madde atıldığını iddia eden Bilmez, "Bu madde nedeniyle sizlerinde gördüğünüz gibi çok sayıda balık ölü olarak su yüzüne çıkıyor. Bir sürü ölen balık var. Balıkları ölü olarak gördüğümüz zaman vicdanımız sızlıyor. Bu katliamı yapanların bir an evvel tespit edilmesi ve cezalandırılması gerekir" dedi.

Boş zamanlarını değerlendirmek için yılladır olta ile balık avlamaya geldiğini anlatan 12 yaşındaki İbrahim Bilmez ise "Bunu barajda çalışan işçiler mi yaptı, yoksa köylüler mi yaptı bilmiyoruz. Bu dereye bir madde dökülmüş. Bizi boş verin, suda yaşayan canlılara yazık. Bu suda birçok canlı yaşıyor. Biz üzülüyoruz. Bu yapılan bir katliamdır" diye konuştu.-DİHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA