Anayasayı Koruma Örgütü: PKK, İnterneti İyi Kullanıyor
Teknoloji / 02 Temmuz 2011 Cumartesi Saat 12:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich tarafından açıklanan Federal Anayasayı Koruma Örgütü’nün 2010 yılı raporunda PKK’ye 18 sayfa ayrıldı.

İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich tarafından açıklanan Federal Anayasayı Koruma Örgütü’nün 2010 yılı raporunda PKK’ye 18 sayfa ayrıldı. Daha önceki söylemlerin değişmediği raporda PKK’nin yüksek üye sayısı ile dikkat çektiği, Almanya’da yaşayan Kürtler arasında önemli bir role sahip olduğu ve son yıllarda interneti iyi belirtildi.

Almanya’da üst düzeydeki istihbarat teşkilatı olan Federal Anayasayı Koruma Örgütü, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2010 yılı raporunda da PKK ve ülkede yaşayan Kürtlere geniş ayırdı. Dün başkent Berlin’de İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich’in açıkladığı ve bugün internette yayımlanan raporda bazı ayrıntılar dikkat çekiyor.

Rapor ezberleri bozmadı ve aşırı İslam ve radikal sol grupları ülkenin güvenliğini bozmakla suçlarken, PKK’nin Almanya’da yaşayan 800 bin Kürt kökenli göçmen arasında önemli bir rol oynadığı yazdı. ‘Tehlikeli’ olarak nitelendirilen İslamcı gruplara üye sayısının artarak 37 bin 370'e çıktığı belirtilirken, Milli Görüş gibi Türk kökenli kuruluşların faaliyetlerine ise geniş yer ayrıldı.

‘PKK İNTERNET VE MEDYAYI İYİ KULLANIYOR’

Raporda PKK’ye ilişkin söylemler de değişmedi. PKK faaliyetlerinin 1993 yılında yasaklandığının hatırlatılan raporda bu yıl ilk kez, ayrıntılı olarak internet ve medya üzerinden yapılan faaliyetlere yer ayrıldı. 337 sayfalık raporun 18 sayfası “Kürtler arasındaki gruplar” başlığında PKK’ye ayrılırken, interneti üzerinden yapılan yayınlara dikkat çekildi.

PKK taraftarlarının Yeni Özgür Politika gazetesi okuduğu, ROJ TV’yi izledikleri belirtilirken, “Kürt haber ajansı ANF ise PKK’ye ilişkin haberlere yer veriyor” görüşüne yer verildi.

PKK’nin interneti bir iletişim ve propaganda aracı olarak iyi kullandığını savunan Anayasayı Koruma Örgütü, son bir yıl içinde Almanya’nın yanı sıra Avrupa’da yapılan Kürt gösterilerine ilişkin de ayrıntı bilgiler verdi.

Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM)’un faaliyetlerinin de yakında izlendiği anlaşılan raporda Sol Parti PKK’yi siyasi olarak desteklemekle suçlandı. Federal Meclis’te grubu bulunan Sol Parti üyelerinin gösteri ve yürüyüşlere düzenli olarak katıldığı belirtilen raporda KCK’nin ilan ettiği ateşkes ve birçok kez uzattığı eylemsizlik kararları hatırlatıldı.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA