Epilepsi geni bulundu
Teknoloji / 30 Haziran 2011 Perşembe Saat 18:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'li ve Fransız araştırmacılar sağlıklı beyin hücrelerinin epilepsi hücrelerine dönüşmesine yol açan bir gen keşfetti.

ABD'li ve Fransız araştırmacılar sağlıklı beyin hücrelerinin epilepsi hücrelerine dönüşmesine yol açan bir gen keşfetti.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nün (Inserm) Kaliforniya'daki bir laboratuarla ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, bu geni baskılamanın farelerde anında "terapi etkisi" yarattığı ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan Dr. Tallie Z. Baram, "Bu keşif epilepsiye olan yaklaşımımızda büyük bir değişikliğe yol açacak. Eskiden epilepsiyi tetikleyen olaylardan sonra nöronların öldüğüne inanılıyordu. Ama insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki nöronlar ölmeden de epilepsi ortaya çıkabiliyor. Epilepsi nöronlardaki anormal davranışlardan kaynaklanıyor" diye konuştu.

Uzmanlar enfeksiyonların ve yaralanmaların beyin hücrelerine nasıl etki ettiğini anlayarak, bu süreci en başından engelleyecek bir ilaç geliştirilebileceğini ifade etti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.