KJB: Kürtlerden Fedakârlık Beklenemez
Kadin / 23 Haziran 2011 Perşembe Saat 16:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın hareketi KJB, YSK’nın Hatip Dicle kararına tepki göstererek, “Bu açık saldırı ve yıldırma politikasına karşı mücadelemizi daha da yükselterek yanıt vereceğimizi belirtiyoruz”

Kadın hareketi KJB, YSK’nın Hatip Dicle kararına tepki göstererek, “Bu açık saldırı ve yıldırma politikasına karşı mücadelemizi daha da yükselterek yanıt vereceğimizi belirtiyoruz” dedi. KJB, “Bu noktada halen Kürt halkından sabır ve fedakârlık bekleme fazla zorlama bir tutum olur” diye belirtti.

KJB Koordinasyonu yaptığı yazılı açıklamada, YSK’nın seçim öncesi Kürt adaylarını veto tutumuna karşı gösterilen duruşun bu durumda gösterilmesi çağrısında bulundu.

KJB’nin açıklaması şöyle: “Önderliğimiz başta olmak üzere halk, hareket ve özgürlük mücadelesi yürüten kadınlar olarak Kürt sorunu ve Türkiye’nin demokratikleşmesi mücadelesini diyalog, müzakere ve demokratik temayüller içinde çözülmesi noktasında büyük bir duyarlılık, sabır ve sorumluluk gösterdik. Bu nokta da Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorunun çözümünden yana duyarlılık gösteren tüm kesimlerin çağrılarını ve görüşlerini dikkate alan bir tutum içinde olduk. Buna rağmen askeri operasyonlar yoğunluğundan hiçbir şey kaybetmeden devam etti, onlarca yoldaşımız şehit düştü. Yine siyasi soykırım operasyonları sonucu 2000’nin üzerinde legal siyaset yürüten Kürt siyasetçisi tutuklandı. Demokratik taleplerini yine getirmek isteyen halkımıza, gençlere ve kadınlara karşı şiddet saldırıları ayyuka çıkarılarak, tam bir pervasızlık düzeyine çıkarıldı. Bu saldırılar sonucu çok sayıda insanımız yaşamını yitirdi. Açık yürütülen tüm bu imha saldırıları ve şiddete rağmen legal siyasette ısrar edilmek istendi.

Başka AKP hükümeti olmak üzere, devletin söz konusu politikalarına rağmen 12 Haziran seçimlerine girmek demokratik çözümde ısrar anlamına gelmekteydi. Seçim süreci dahi kendi başına Kürt halkı, kadınları ve demokrasi güçlerini yıldırma politikasına dönüştürüldü. Kürt halkının duyarlıkları ile oynanmak istendi. Seçim barajı, YSK’nin 8 Kürt adayı veto tutumu, sonrasında Ağrı, Elazığ başta olmak üzere bazı adayları seçime sokmama ısrarı ve yoğun tutuklamalarla ile adeta seçim dışı edilmek istendi. Tüm bu durumlara rağmen seçime girmek demokratik çerçevedeki ısrar, en az Mandela ve Gandi tutumu kadar tahammül anlamına gelmektedir.

Eşitsiz koşullarda girilen seçimden Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğunun gösterdiği başarı AKP, devlet başta olmak üzere bazı çevreler rahatsız etmiş olacak ki, tekrardan çoktan çöp sepetine atılması gereken kanunlar gerekçe gösterilerek Hatip Dicle’ye seçimlerden hemen önce ceza verilmiştir. Amacı belli olan bu ceza tezgâhı ile Hatip Dicle arkadaşın milletvekilliği düşürülmüştür. Bu durum Kürt halkının sinir uçları ile oynamaktır. Yine Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğunun ortaya koyduğu başarı temelinde Türkiye’deki sorunların çözümünde esas muhatap konumuna gelmesini engelleme ve en genel anlamda Türkiye’nin demokratikleşmesini engelleme tutumudur. Bu noktada halen Kürt halkından sabır ve fedakârlık bekleme fazla zorlama bir tutum olur.

Kadın Özgürlük Hareketi olarak Kürt halkının duyarlıkları, kazanımları ve hatta sevincini her zaman kursağında bırakma tutumu ret ettiğimizi belirtiyoruz. Bu açık saldırı ve yıldırma politikasına karşı mücadelemizi daha da yükselterek yanıt vereceğimizi belirtiyoruz.

Kürt halkı, gençler, demokrasi güçleri ve kadınları kendi oylarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Oyuna sahip çıkmak özgürlük mücadelesine ve onuruna sahip çıkmak olduğunu bilerek hareket etmeleri gerektiğini belirtiyoruz. Kendi geleceklerini halkların demokratik birliğinde gören tüm kesimler başta olmak üzere, demokrasi güçleri, kadınlar ve gençleri bu haksızlığa karşı durmaya ve Hatip Dicle şahsında halklarımızın birlikte yaşama geleceğine karşı olan bu saldırıya karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. YSK’nın seçim öncesi Kürt adaylarını veto tutumuna karşı gösterilen duruşun bu durumda gösterilmesi gerektiğini belirtiyoruz.

Bir kez daha kadınları ve gençleri demokratik tutumları ortaya koymaya çağırıyoruz. Demokratik Özerklik çalışmalarına güçlü katılarak süreci serhıldan ruhu ile karşılamaya çağırıyoruz.”-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA