Halk İnisiyatifi’nden Tutuklu 6 Vekil İçin Çağrı
Duyurular / 20 Haziran 2011 Pazartesi Saat 16:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Halk İnisiyatifi, Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun “KCK davası”ndan tutuklu bulunan milletvekillerinin halen tahliye edilmemelerine dikkat çekerek,

Kürdistan Halk İnisiyatifi, Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun “KCK davası”ndan tutuklu bulunan milletvekillerinin halen tahliye edilmemelerine dikkat çekerek, halkı alanlarda toplanmaya çağırdı.

Kürdistan Halk İnisiyatifi, Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun “KCK davası”ndan tutuklu bulunan milletvekillerinin halen tahliye edilmemelerine dikkat çekmek için yazılı açıklama yaptı. Seçim sonuçlarına dikkat çekilen açıklamada, “Reber Apo’nun derin ön görüsü, emeği ve halkımızın seferberlik ruhuyla seçim çalışmalarında elde ettikleri başarı, Türkiye’de, Demokratik Cumhuriyet, Kürdistan’da Demokratik Özerk Özgür Kürdistan’ın inşasına verdikleri siyasal irade beyanıdır” denildi.

Tüm baskılara rağmen seçimin büyük bir başarı ile kazanıldığı belirtilen açıklamada, “Seçim boyunca halkımıza karşı her türlü komplo, hile ve saldırılarını devreye koyarak boşa çıkarmak istemiştir. AKP’nin tüm kıyımcı saldırılarına karşın halkımız ve özgürlük hareketimiz büyük bir sağ duyu ile süreci başarıyla tamamlamış. ‘KCK yapılanması’ bahanesiyle halkımızın siyasal iradesini cezaevlerine koyarak siyasal soykırım komplolarıyla insanlık tarihinin en çirkef yöntemi halkımıza reva görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Fakat halkımızın özgürlükten, adaletten, kardeşlikten yana olan görkemli direnişiyle 6 tutsak vekilini seçimde üstün bir başarıyla seçmiş ve hukuksal hiçbir engel bırakmamıştır. Önderliğimiz ve özgürlük hareketimiz bu başarıyı halklarımızın lehine ilerlemesi için yeniden eylemsizlik sürecini uzatmıştır. Halkımızın seçilmiş vekilleri bin bir türlü bahane ve sudan gerekçelerle cezaevinden çıkarmayıp halkımızın sabrıyla oynanmak istenmektedir. Devlet erkanını ve AKP hükümetini uyarıyoruz; Halkımızın sağ duyusunu ihmal etmesin, sabrıyla oynamasın! Derhal seçilmiş halkın iradesini serbest bıraksın. Sayın Hatip Dicle şahsında 6 vekilimizin bırakılmaması halkımız için savaş gerekçesidir. Bu temelde tüm halkımızı alanlarda olmaya çağırıyoruz. Amed halkımız da Hatip Dicle bırakılana kadar BDP İl binası önünde toplanmaya çağırıyoruz.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.