Akacak Kan
Serbest Yazılar / 15 Haziran 2011 Çarşamba Saat 16:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçimlerin gölgesinde, Ortadoğu’daki gelişmelere kayıtsız kalmak, gelecek açısından ne tür bir aymazlığı beraberinde getiriyor?

Seçimlerin gölgesinde, Ortadoğu’daki gelişmelere kayıtsız kalmak, gelecek açısından ne tür bir aymazlığı beraberinde getiriyor?

Herhalde günün sorusu bu oluyor!

Suriye’de yaşananlar, en son İngiltere’de dışişleri bakanlığının yaptığı açıklamalar ve ondan öncesinde, Yemen’de başkanlık sarayını basmaya kadar varan şiddet sarmalı.

Tüm bunların hepsi gündem itibarıyla, Türkiye’ye teğet geçti. Fakat bu şu anlama gelmiyor, yaşanan bu gelişmelerin Türkiye ile herhangi bir alakası yoktur.

Elbette bölge siyaseti ve toplumsal mozaiğine baktığımızda; Tunus’ta başlayan direniş hareketinin bugün Suriye’nin dört bir yanını sarmış olması konuya oldukça açıklık getirmektedir.

Gündemin ilk sırasını kapsayan 12 Haziran seçimleriyle birlikte bölgedeki gelişmeleri mercek altına aldığımızda, aslında birbirinden çok farklı görünen her iki konunun da göründüğü gibi olmadığı ortaya çıkacaktır.

Bölge dizaynının ilk işareti biliniyor; geçtiğimiz yılın son günlerinde Mısır’da Kıpti’lere yönelik gerçekleştirilen saldırı ile başlamıştı. Büyük ölçüde bu planı devreye koymaya çalışan spekülatörlerin esas amacı tabanda, ötekilerin çatışmasını yaratmaktı.

Fakat yaşanan gelişmeler biraz da teknolojik destekle, daha çok muhalif hareketlere ve bunların yürüttüğü iktidar karşıtı mücadelelere dönüştü. Bu başta hesaplanılmayan ve fakat fevkalade tutan bir plana dönüştü. Ondan sonrası malum bazıları dış müdahalelerle, bazıları da iç dinamiklerin harekete geçmesiyle kuzey Afrika şeridine yayılan bir direniş hareketine dönüştü. Ta ki günümüze değin. Elbette bilançosu ağır oldu, çok fazla kan aktı. Sayısız insan bu hareketlenmenin bedelini canıyla ödedi.

Bunun uluslar arası siyasete ve güçlere getirisi ise;

-Bölgedeki istikrarsızlık ve statüko değişimi, tabanda batıya olan düşmanlığı aza indirgedi.

-Koşullanılmış kapalı toplum argümanları berhava edilerek, PC ile birlikte bölgeye kapitalizmin gölgesi daha güçlü düşmeye başladı.

-Hepsinden önemlisi bölgenin zenginlikleri, çağın gerektirdiği öncelik sıralamasına göre yeniden paylaşılmaya başlandı.

Bölgede yaşananlarla birlikte Türkiye’deki seçim gündeminin kontak noktaları ise;

-Özellikle Hakkâri ve Şırnak’ta yaşanan muhalif görüntüler, peyder pey diğer alanlara da taşırılmaya başlandı. Bu tabanda muhalefetin sesinin daha gür duyulmasını sağladı.

-Hakkâri ve Şırnak’taki mitingin öncesinde Kürt halkının kendi çocuklarının cenazesini, ölümü göze alarak sahiplenmesi; Kürtlerin öfkesinin gözle görülebilen en yalın emsali oldu.

-Kürtlerin yaktığı bu direniş ateşi ve muhalif seslerin yankısı Karadeniz’in Hopa ilçesinde karşılık buldu. Hopa’da ortaya konulan tepki, Erdoğan’ın ve AKP serencamlarının şirazelerinin iyice bozulduğunu bütün âleme gösterdi.

-Erdoğan’ın karşıtları olarak göstermeye çalıştığı güçler arası komplo birlikteliğine ve güç dayanışmasına artık kargalar bile gülmeye başladı.

-9 yıldır iktidar olan bir başbakanın ve partisinin mazlum edebiyatı, günümüzde göle maya çalmak isteyen modern bir Nasrettin hoca fıkrasından farksız olduğunu ilam etti.

-Siyaset bilimci olan ve aynı zamanda araştırmacı-yazar olarak çalışan Nuray Mert’in gerçekleştirdiği objektif yorumlar karşısında, salyaları ağzından taşan Erdoğan’ın saldırganlığına yönelik, yine Nuray Mert’in verdiği mertçe cevaplar, efendiliğin ve insani duyarlılığın baki olduğunu herkesin gözünün içine soktu.

Tüm bunlarla bölgedeki gelişmeler ve yapılan 12 Haziran seçimleri anlaşıldığı kadarıyla; hem bölgede ve hem de Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağına kuvvetle ihtimal olmakta. Bunun en basit örneği yakılan bir direniş ateşinin hem bölgede ve hem de bu ülkede daha da yaygınlaşarak devam edeceğine dair oluşan güçlü işaretler olmaktadır.

Bütün mesele bu gelişmelerin bilançosunun nasıl olacağıdır, akacak kanın sokağa yansımasıdır… 

Toprak Cemgil

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.