Kürtlere 'Üç Adım' İçin Direniş Çağrısı
Duyurular / 15 Haziran 2011 Çarşamba Saat 14:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçim sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yapan Kürdistan Halk İnisiyatifi, “birinci özgürlük hamlesi”nin başarıyla tamamlandığını belirtti.

Seçim sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yapan Kürdistan Halk İnisiyatifi, “birinci özgürlük hamlesi”nin başarıyla tamamlandığını belirtti. "Tüm kurum ve çalışanlarıyla Özgür Önderlik, Özgür Kimlik ve Demokratik Özerk Özgür Kürdistan'ın inşa ve ilanı hızlandırma temelinde serhıldana kalkmasını çağırıyoruz" diyen İnisiyatif, 3 adım için direniş çağrısı yaptı.Kürdistan Halk İnisiyatifi, 12 Haziran genel seçimleri sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Seçimlerden büyük bir zaferin elde edildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Savaş imparatoru olan başbakan ve AKP fazişminin uyguladığı baskı ve zulmüne rağmen, halkımız büyük bir özveriyle seçimi büyük bir başarıyla sonuçlandırmıştır. Halkımızın bu kararlı duruşu ve başarısı altın harflerle tarih hanesine yazılmıştır" denildi. Kürdistan ve Türkiye'de gerçekleşen genel seçimlerin Kürt halkı ve Türkiye demokrasi güçleri açısından başarılı ve güçlü sonuçlar açığa çıkardığını belirten İnisiyatif, "Bu büyük emek ve çabaların gerçek sahibi olan halkımıza ve tüm demokrasi güçlerini kutluyor, yürekten selamlıyoruz" dedi.

Halkın seçim sürecine olağan üstü koşullarda girdiğini belirten İnisiyatif, şunları ifade etti: "Şubat ayında başlayan serhildan ruhuyla son derece haklı ve insani olan taleplerini alanlarda büyük bir özgür tutkusuyla haykırmıştır. Toplumsal ahlakın, adaletin, demokratik değerlerin düşmanı olan AKP faşizmi, her fırsatta halkımızın özgürlük talebine hunharca saldırmış, binlere varan insanımızı tutuklatmış, eylemsizlik halinde olan onlarca özgürlük savaşçılarını vahşice katletmiştir. Bütün bu siyasal, askeri, hukuki ve kültürel soykırım saldırıları karşısında halkımız kararlı ve haklı taleplerinden vazgeçmemiş kararlı ve net taleplerle büyük bir sağduyu ile seçim sürecine girmiştir. Bu kararlı ve inançlı duruşun sonucu Demokratik Özerk Özgür Kürdistan talebiyle 36 vekilini çıkarmış güçlü bir oy artışı sağlamış ve sistem partilerinin oy oranlarını Kürdistan'da geriletmiştir.”

“BİRİNCİ ÖZGÜRLÜK HAMLESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI”

Dördüncü Dönemin, "Özgür Önderlik, özgür kimlik ve demokratik Özerk Özgür Kürdistan" talebiyle birinci özgürlük hamlesinin başarıyla tamamlandığını belirten İnisiyatif, "Newroz'la başlayan serhıldan sürecinin temel on talep ekseninde sonuç alana kadar demokratik direnişimiz halk ve hareket olarak devam edecektir. AKP hükümetinin ölüm politikalarını sürdüreceğini ve savaş açma ısrarında olacağını seçim sonucunda yaptığı balkon konuşmasında da açığa çıkmıştır. Bu anlamda AKP devletinin Kürt sorununun çözümüne dönük inkârcı tutumu devam ettikçe saldırılarımızın hedefi olacaktır. Bunu buradan bir kez daha ilan ediyoruz" dedi.

ÜÇ ADIM İÇİN DİRENİŞ

İnisiyatif, "Tüm kurum ve çalışanlarıyla Özgür Önderlik, Özgür Kimlik ve Demokratik Özerk Özgür Kürdistan'ın inşa ve ilanı hızlandırma temelinde serhıldana kalkmasını çağırıyoruz" diyerek hedeflerini şöyle ortaya koydu: "

*Kürt sorunun çözümünde Reber Apo'nun müzakere sürecinin ilerletmesi için 24 saat tüm demokratik güçlerle görüşme koşullarının sağlanması.
*Demokratik bir Anayasanın tüm kesimlerin katılımıyla hazırlanması ve Kürt halkının statüsünün anayasal güvenceye alınması…
*Demokratik Özerk Özgür Kürdistan statüsünün tanınması…

Bunun için gece gündüz tüm halkımız, kurum ve çalışanlarıyla demokratik direniş sürecinin yükseltmesi en doğal hakkı olduğunu bilerek alanlara çıkmaya ve özgürlük meydanlarını oluşturmaya çağırıyoruz. Bu temelde gerçek başarı zaferini Özgürlük özlemiyle taçlandıracaktır."

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA