21 – 31 Aralık 2009 Kronolojisi
Kronoloji / 03 Ocak 2010 Pazar Saat 10:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP hükümeti PKK’yi tasfiye amaçlı planlarının Güney Kürdistan ayağını oluşturmak için bakanlar düzeyinde Güney Kürdistan ziyaretlerini sürdürüyor.

21.12.2009

             AKP hükümeti PKK’yi tasfiye amaçlı planlarının Güney Kürdistan ayağını oluşturmak için bakanlar düzeyinde Güney Kürdistan ziyaretlerini sürdürüyor. İçişleri bakanı Beşir Atalay 4’lü zirve için Bağdat’a gitti. PKK’ye karşı yapılan zirve ardından Hewlêr’e gidecek.  Ayrıca AKP milletvekili Mir Dengir Mehmet Fırat’a Bölge başkanı Mesut Barzani ile görüştü. Selahattin üniversitesindeki öğrenciler, Mir Dengir Fırat’ın ziyaretini ve yaptığı açıklamayı basın açıklaması ile protesto ettiler.

             ABD’nin Musul konsolosu bugün Maxmur’a gitti. Görüşme, kampın dış ilişkiler bürosunda yapıldı.

             BDP milletvekilleri Salı günü Maxmur’a gidecekler.

             Almanya’da binlerce kişi, Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla eylem ve yürüyüş gerçekleştirdiler. Fransa’da da eylemeler yapıldı.

             İmralı işkencesi ve BDP’ye yönelik devlet terörü 21 Aralık’ta Kürdistan’daki okullarda bir günlük eğitimi boykotu ile protesto edilecek.

             Kürdistan’ın il ve ilçelerinde BDP büroları açılmaya devam ediyor.

             Maraş katliamının 31. yıl dönümü, Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde yapılan eylemlerle protesto edildi.

             Kürt enstitüsünün 2. kongresini İstanbul’da gerçekleştirdi.

             TC ordusunda şüpheli intihar vakalarına bir yenisi daha eklendi. Deniz kurmay Yarbay ALİ Tatar bugün intihar etti. Deniz kuvvetlerinde intihar ederek öldüğü iddia edilen subayların sayısı 6 oldu.

             JİTEM’ci Levent Ersöz’e hastanede, Erhan Keskin adlı bir astsubay tarafından suikast girişiminde bulunuldu. 

             Kurban derilerinde yapılan yolsuzluklar nedeniyle Deniz feneri derneği ve Lösev vakfına soruşturma başlatıldı. 50 kişi gözaltına alındı.

             İsrail ile Heron krizi çözüldü. Nisan ayında 6 insansız uçağın gönderileceği açıklandı. Toplam 200 milyon dolara mal olacağı açıklandı. 

             TC İçişleri Bakanı Beşir Atalay: “PKK’nın kuzey Irak’taki faaliyetleri demokratik açılım çalışmalarımıza zarar veriyor. Bu süreçte atmak istediğimiz adımları engelliyor. PKK’nın tasfiyesi konusundaki kararlı tutumumuz sürecek.”

             AKP Milletvekilli Mehmet Fırat, Güney Kürdistan’a gitti. Mesut Barzani ile görüştü. Barzani, açılım sürecini desteklediklerini belirterek, "Sonuçta da şu an yürütülen politika kazanacaktır. AKP hükümetinin yaptıkları önemlidir. Hiç bir sorun savaşla çözülemez" dedi. Barzani, şöyle konuştu: "Eğer eski hükümet ve şu an ki hükümetin siyaseti arasında bir kıyaslama yaparsak, açılım siyasetinin çok olumlu sonuçlar doğurduğunu görüyoruz. Son dönemde yaşanan olayların bir daha tekrarlanmamasını umut ediyoruz ve açılım sürecini destekleyeceğiz."

 

22.12.09

             Kapatılan DTP’nin milletvekillerinden oluşan bir heyet bugün Maxmur’a gitti.  Maxmur halkı büyük bir törenle gelen heyeti karşıladı. Heyet içerisinde yer alan Sevahir Bayındır, Kürt sorunun İmralısız, Kandilsiz ve Maxmursuz çözülemez dedi. Barış elçileri olarak Maxmur halkının taleplerini Ankara’ya ileteceğiz açıklamasında bulundu.

             Maxmur demokratik halk meclisinin Türkiye’ye dönüş için taleplerini açıladı: Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, askeri operasyonların durdurulması, anayasal güvence altında, kimliğimizi, kültürümüzü ve dilimizi konuşabilme, güvenlik içinde yaşayabilmek için koruculardan, polisten arındırılmış, kendi güvenliğimizi kendimizin yapacağı toplu bir yerin oluşturulması vb maddeleri yer aldı.

             Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Hüseyin Bilmez, müvekkilimizin hakları pazarlık konusu yapılıyor. Verilmesi gereken televizyon, bir hücre cezasına dayandırılarak verilmiyor” açıklamasını yaptı.

             DTP’nin 94 belediye başkanları  yarın törenle BDP’ye katılacak.

             Güney Kürdistan’ın Kerkük kentindeki PÇDK’li kadınlar İmralı işkence sistemine karşı Kürt hükümetinin sessizliğini bozması çağrısında bulundu.

             Korsikalılar, Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için imza kampanyası başlattı.

             TC cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BDP ile görüşür müsünüz şeklindeki bir soruya, “Halkın oyuyla gelmiş bir partiyi düşüncelerine bakarak görüşmem demem. Buna halk karar verir. Kimsenin ayrımcılık yapıyor demesine izin vermem. Olan bitenlerden en fazla destek çıkarması gereken DTP’nin eski vekillerdir. Her kes Türkiye’nin kıymetini, değerini bilsin” dedi.

             Adana’nın faşist valisi İlhan Atış, basın açıklaması için belirlenen yerler dışında basın açıklaması yapanlara para cezası verilmesi için genelge çıkardı.

             1997’de Van Elbak’ta, PKK gerillalarına ait bir toplu mezarın bulunduğu açıklandı.

             Dara Hênê’de bulunan  19 PKK gerillasına ait toplu mezar için 11 aile İHD’ye başvuru yaptı.

             Hakkâri  valiliği tarafından,  yaylalardan sonra bazı mahallelerde yasak bölge olarak ilan edildi.

             Türkiye istatistik kurumunun il il hazırladığı işsizlik sıralamasında Kürdistan illeri yer alıyor. İl bazında işsizlik oranında Şırnak birinci sırada yer alıyor. İstanbul’daki işsiz sayısı 1,4 milyon olarak belirlendi.

             AKP-MYK toplantısında açılım konusunda yeni tasarıların 2010 yılında gündeme getirilmesine yönelik kararlar alındı. Toplantıda konuşan Tayip Erdoğan,  Ahmet Türk’ün açıklamalarına tepki gösterdi. PKK çizgisinde devam ettiklerini söyledi. Toplantı ardından 15 bakanla birlikte Suriye’ye gitti.

             TC devletinin Ankara Cumhuriyet başsavcısı, Ahmet Türk’e, 18 Aralıkta yaptığı konuşmada, “Sayın Öcalan’da parlamentodan çekilmemizi istemedi” sözleri nedeniyle dava açtı.

             Kürdistan’da halka karşı her türlü şiddeti uygulayan polise sesini çıkarmayanlar, Ankara’da Tekel işçilerine yönelik polis saldırısı tepkilere neden oldu.

             Suriye ile Türkiye arasında tren seferleri tekrar başladı.

             TC ordusundaki subayların intihar vakaları meclise taşındı.

             TC ordusunda görevli Deniz Yarbay Ali Tatar şüpheli bir şekilde intihar etti. Başka bir intihar olayı da Çanakkale’den geldi. Ezine İlçe jandarma komutanı üsteğmen Galip’in makamında intihar ettiği iddia edildi. Galip, Kürdistan’da da görev yapmıştı.

             Bülent Arınç’a yönelik suikast girişiminde bulunduğu bir albay, biri binbaşı iki muvazzaf subay gözaltına alındı. Subaylardan birinin yutmak istediği belgeler içinde Arınç’ın evine ait krokiler, Erdoğan ve Abdullah Gül’e yönelik suikast planlarının ele geçirildiği iddia edildi.

             Hüseyin Çelik, BDP, samimi değil, doğru yapmadılar.

             AKP’nin levye olarak kullandığı Bülent Arınç’ın, kapatılan DTP’nin eş başbakanı Emine Ayna’ya “tuhaf bir yaratık”  sözlerine BDP bir açıklama yaparak yanıt verdi.

             AKP hükümetinin bakanlar Kurulu, dün yaptığı 6,5 saatlik toplantısında “Dış Türkler Bakanlığı” kurulması kararı aldı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantı sonrası bir açıklama yaptı. Çiçek yurtdışında yaşayan yaklaşık 5 milyon Türk vatandaşının sorunlarıyla ilgilenecek yeni bir başkanlığın kurulacağını açıkladı.

             ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, "partilerin kapatılması ve liderlerine yasak getirilmesinin, demokrasi fikriyle bağdaşmadığını, bunun, hangi parti olursa olsun, demokrasinin gelişmesine katkıda bulunmayacağını" söyledi.

             TC ile Suriye arasında 40 kadar anlaşma yapılacak. İki ülkenin imza atacağı metinler arasında gümrük, demiryolu, meteoroloji, TRT, Anadolu Ajansı, havacılık, gecekondu alanında işbirliği, konut ve inşaat sektörü, demiryolu, denizcilik, hizmetler sektörü, YÖK ve muadili arasında mutabakat, tarım ve hayvancılık, bitki koruma, kültür, turizm gibi alanlar var. Suriye ile müzakereleri hala devam eden metinler arasında, Güvenlik İşbirliği Anlaşması da yer alıyor.

             Sırbistan’a  AB üyeliğine resmi başvuruda bulundu. Buna karşılıkta AB, Sırbistan’a vizesiz giriş izni verdi.

             İran ile Irak arasında petrol kuyularına ilişkin kriz devam ediyor.

 

23.12.09

             Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları haftalık görüşmelerini gerçekleştirdi.

             KCK yürütme konseyi üyesi Duran Kalkan: “AKP 2009’da dört kez yenilgi aldı. Açılıma dahil planı boşa çıkartıldı. Buna karşı Kürt halkı büyük bir direniş gösterdi. Fakat iç savaş riski var. Ayaklanmalar olabilir. Çatışmaların iç savaşa dönüşmesini Önder Apo engelledi. Saygısız söylemler şiddet ve provokasyonu körüklüyor. Önder Apo’nun özgürlüğü olmadan Türk-Kürt barışı olmaz. DTP’nin sine i millet kararı ardından BDP’ye katılma kararları çelişki değil önemli bir kararlılıktır. Önder Apo siyasete bir kez daha şans tanıdı. Ortaya çıkan gerginleşmenin daha fazla uzamasına izin vermedi. Her kesin bunu doğru görmesi ve anlaması gerekiyor.”

             DTP’liler Hewlêr’de bir araştırma merkezinin düzenlediği bir seminere katıldı. Maxmur halkının talepler panelde tekrar dile getirildi. Maxmur dışındaki diğer kampların da DTP’li heyet tarafından ziyaret edilecek. Kemal Kerküki DTP’nin kapatılmasını bir kez daha kınadı. Kapatılma kararını Kürt halkının kazanımlarına yönelik bir darbe olarak değerlendirdi.                           

             BDP Kadın meclisinden Bülent Arınç’a tepki gösterildi. Tüm Kürt kadınlarına hakaret etti. Milliyetçi erkek ağzıyla konuştu. Cinsiyetçi ve politik ahlaktan mahrum zihniyete karşı mücadeleye çağrıldı.

             TC başbakanı Tayip Erdoğan, PKK’ye karşı yüksek düzeyli stratejik işbirliği toplantısına katılmak üzere Suriye’ye gitti. Suriye’ye gitmeden önce Ahmet Türk’ün açıklamalarına tepki gösterdi. Bu kararının nerenin talimatı ile yapıldığı ortadır. Ahmet Türk’ün yaptığı açıklama talihsiz bir açıklamadır. İllegal kişi ve örgütleri muhatap almayız. Bunun iyi anlaşılması gerekir.” Beşar Esat, PKK’nin tasfiye planına destek vereceğini açıklamıştı

             Kapatılan DTP’nin belediye başkanları ve il genel meclis üyeleri Amed’de düzenlenen bir törenle BDP’ye katıldı.

             BDP’nin ilk kitlesel miting 27 Aralık’ta Amed’de yapılacak.

             Çocuklar için adalet çağrıcıları, cezaevlerinde 4 bin çocuğun olduğunu açıkladılar.

             Adana valisinin genelge çıkartarak belirlenen yerlerden dışında basın açıklamasını yasaklayan genelgesine sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Adana valisinin yasak kapsamına aldığı valilik önünde yaparak tepkilerini dile getirdiler.

             DTP milletvekilleri Hewlêr parlamentosunu ziyaret ettiler. Parlamento başkanı Kemal Kerküki ile görüştüler.

             Belçika mahkemesi, 10 yıldır devam eden Fehriye Erdal davasında kararını açıkladı. Fehriye Erdal’a 2 yıl tescilli ceza verdi.

             Genelkurmay, Bülent Arınç’a suikast iddialarına yönelik bir açıklama yaptı. “Subaylar, Arınç’ı değil, bilgi sızdıran askeri bir personeli takip ediyordu” açıklamasını yaptı.

             CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum ağır ceza mahkemesi tarafından polisin arama  yapması her zaman geçerli olacak  şekilde, hamili senet tarzında çıkardığı izin belgesini gündeme getirdi. Belgenin altına, ev araması yapılacak kişinin adının ve adresinin yazılması yeterli olduğu belirtildi.

             Makyol tarafından Hewlêr’de, 300 milyon dolara, 5 km uzunluğunda,  95 metre genişliğinde uluslar arası havaalanı yapıldı. Dünyadaki havaalanları içinde 7 sırada gelen Hewlêr uluslar arası havaalanının açılışı 21 Mart’ta yapılacak.

             İran’da muhalif lider Muntezeri’nin ölümü ardından İran’da gösteriler tekrar başladı.

             Hollandalı bir şirketin Halepçe katliamını gerçekleştiren Saddam’a hardal gazı sattığı belirtildi.

             İran’da polis saldırısına 2 kişi öldü 25 kişi yaralandı.

             Karayiplere bağlı Haiti adasında 225 bin çocuk köle olarak çalıştırılıyor.

             Chavez, Kolombiya’da ABD’nin askeri üs kurmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

 

24.12.09

             Kapatılan DTP’nin belediye başkanlarının BDP’ye geçmelerinden 24 saat sonra devlet yine BDP’ye yönelik darbe gerçekleştirildi. 11 ilde gerçekleştirilen operasyonda BDP’li 16 belediye başkanlarının aralarında bulunduğu 85 kişi gözaltına alındı. DTK eş başkanı Hatip Dicle, İHD Amed şube başkanı Muharrem Erbey de gözaltına alınanlar arasında. Belediye başkanlarının evlerinin kapıları kırıldı. Gözaltına alınanlar Amed’e götürüldü.

             Devlet terörüne karşı Amed il binasında kitlesel basın toplantısı düzenlendi. Osman Baydemir ve Gülten Kışanak birer konuşma yaptı. Osman Baydemir: “Seyit Rıza ihanete uğradı, Şeyh Sait ihanete uğradı, biz onlardan sonra gelenlere ihanet etmeyeceğiz” dedi.

             KCK yürütme konseyi üyesi Duran Kalkan: “DTP’nin kapatılması tahammül sınırlarımızı zorlamıştır. Bir şey yapmayandan bir şey beklemek doğru mudur? Bu apaçık bir savaştır saldırıdır. Operasyonlar durdurulmalı ve tutuklamalar son verilmelidir.”

             Van ve Viranşehir halkı seçilmiş temsilcilerine yönelik devlet terörüne sokaklara dökülerek tepki gösterdi.

             Amed barosu ve İHD genel merkezi birer açıklama yaparak BDP’ye yönelik polis terörü kınadılar.

             İstanbul bağımsız milletvekili Ufuk Uras’ın BDP’ye katılması ardından BDP’li milletvekilleri meclise grup kurmak için başvurdular.

             Hewlêr’de PKK karşıtı toplantı yapıldı. Kürt hükümetinin yer aldığı toplantıya, ABD ve İngiliz ve Türk devletinden katılanlarda oldu.

             Hakkârili kadınlar Emine Ayna’ya yönelik Bülent Arınç’ın sözlerine tepki gösterdiler. “Bunamış” olarak ifade ettiler.

             TC içişleri bakanı Beşir Atalay’ın PKK’ye karşı Hewlêr’de yapılan 4’lü toplantıda, Güney Kürdistan hükümetinin, Maxmur’a karşı Kerkük’ün yönetimini istediği söylendi.

             “Operasyon Ergenekon” kitabının yazarı ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen  Şamil Tayyar’a 1,6 ay hapis cezası verildi.

             Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlayan gerginlik ardından Genelkurmay başkanı ile Tayip Erdoğan görüştü.

             Yemende 34 El Kaide üyesinin öldürüldüğü iddia edildi.

 

25.12.09

             Amed’de binlerce Kürt, tutuklanan temsilcilerini desteklemek için bir araya geldi.

             Son alınan bilgilere göre gözaltına alınan BDP’li 8 kişinin serbest bırakıldığı açıklandı.

             KCK yürütme konseyi başkanlığı BDP’ye yönelik tutuklamalara sert tepki göstererek, tutuklamaların zamanlamasına dikkat çekti. Maraş katliamının yıldönümüne denk getirilmesinin oldukça düşündürücü olduğu belirtildi. 

             KJB ve Kongra Gel yayınladıkları mesajlarla BDP’ye yönelik devlet terörünü kınadılar.

             BDP’ye yönelik devlet terörünü protesto etmek amacıyla Cizre esnafı kepenk kapattı. Yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırdı.

             Hezex, Silopi, Uludere, Hakkâri, Gever, Kızıltepe, Bitlis, Tatvan, Urfa, Viranşehir ve Ceylanpınar’da protesto gösterileri yapıldı.

             Amed, Mersin, İstanbul, İzmir İHD şubeleri BDP’ye yönelik devlet terörünü basın açıklamalarıyla protesto ettiler.

             Güney Kürdistan’a giden BDP milletvekilleri ve belediye başkanlarından oluşan  heyet, Sêmêlê ve Hesenîke kamplarını ziyaret etti.

             Türkiye’de vicdanı ret hakkını kullananların sayısının 86 kişiye ulaştığı açıklandı.

             BDP milletvekilleri gurup kurmak için meclis başkanlığına dilekçe verdiler.

             TC Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretinin ardından Nabi Şensoy’un istifa etmesiyle boşalan Washington Büyükelçiliği’ne, Namık Tan atandı.

             PKK’yi ortak düşman ilan eden ABD, TC ile kirli ittifaklarına bir yenisini daha ekliyor. Uyuşturucu kaçakçılığı yaptıklarını iddia ettiği KCK yöneticilerinden Murat Karayılan, Rıza Altun ve  Zübeyir Aydar’dan sonra şimdi de Cemil Bayık ve Remzi Kartal'ı kaçakçı ilan etmeye hazırlanıyor.

 

26.12.09

             TC devleti gözaltına aldığı BDP’lilerden 23 kişiyi tutukladı. Tutuklananlar arasında DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, İHD Amed şube başkanı Muharrem Erbey, BDP Amed il başkanı Fırat Anlı, Batman Belediye başkanı Necdet Atalay, Cizre belediye başkanı Aydın Budak, Amed-Suriçi belediye başkanı Abdullah Demirbaş, Amed-Kayapınar belediye başkanı Zülküf Karatekin, Suruç belediye başkanı Ethem Şahin, Viranşehir belediye başkanı Leyla Güven ve Kızıltepe belediye başkanı Ferhan Türk de var. Soruşturmada devletin 3 gizli tanığı kullandığı ileri sürüldü.

             TC devletinin Kürt halkı ve iradesine yönelik terörü Amed, Cizre, Şemzinan ve Gever’de protesto edildi. BDP milletvekilleri ile beraber binlerce Kürdistanlı Amed’de sabaha kadar adliye önünde oturma eylemi yaptı. Bugün de kitlesel bir miting yapıldı. Mitingde halk, “biz, biz, biz, PKK’liyiz” ve “gerilla Kürdistan’ı burada kuracak” sloganları attı. Cizre ve Gever’de ise polis halka saldırdı. Birçok yerde de “halkımız savcı Erdoğan’dan hesap soracak” pankartları taşındı.

             4 Aralık tarihindeki bir çatışmada yaşamını yitiren 2 HPG gerillasının cenazelerini sürükleyerek götüren ve küfreden asker görüntüleri Facebook’ta yayımlandı. Gerilla cenazelerine uygulanan bu vahşet büyük tepkilerle karşılandı.

             Kürdistan’da JİTEM bünyesinde yıllarca tercümanlık yapan Yıldırım Beğler, Habur sınır kapısında Özel Kuvvetler tarafından infaz edilen yüzlerce kişinin gömüldüğü 'ölüm tarlalarını' açıkladı. Can güvenliği nedeniyle Norveç'e kaçarak burada yaşamını sürdüren Yıldırım Beğler, faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak itiraflarda bulundu. Yıldırım Beğler, “Yakılma haricinde, iple ya da taş bağlanarak bir yere atılanlar da vardı. En az 100 cesedin suya atıldı. Hezil Çayı ile Aktepe askeri bölgesinin arasında 'Ateşalanı' denilen bir yerde 80-90 kişi gömülmüştür.

             Taş atan çocukların örgüt üyesi gibi cezalandırılması kararların uygulayıcısı Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yine çok tartışılacak bir karara imza attı. Daire, polise taş atmasa da gösterilere katılan, evlerinde örgüt propagandasını içeren kitap, dergi, bildiri, CD bulundurulan bir Kürdü örgüt üyesi olarak cezalandırılması gerektiğine karar verdi.

             HPG gerillalarının Oramar (Dağlıca) eyleminde esir aldığı 8 TC askeri hakkında açılan davada karar çıktı. Van Askeri Mahkemesi, erlerden Kürt olan Ramazan Yüce'ye "alenen askerleri itaatsizliğe teşvik'' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

             TC devletinin Yargıtay mahkemesinin, 9. Ceza Dairesi, miting, basın açıklamalarına katılan kişilerde, örgüt propagandasının yapıldığı yayınlar bulunması halinde, eylemin sempatizanlık düzeyini aşıp örgüt üyeliği boyutuna ulaşacağına hükmetti.

             TC devlet terörü Güney Kürdistan’ın Ranya kentinde binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. 

             TC polisi, “Arınç’a suikast” iddialarıyla ilgili olarak Ankara’da “Özel Kuvvetler”e ait Seferberlik Tetkik Birliği bölge binasında arama yaptı. Arama sonucu 8 asker gözaltına alındı. Böylece ilk kez bir askeri kışla sivil bir savcı tarafından aranmış oldu.

             Tayip Erdoğan, İlker Başbuğ ve kara kuvvetleri komutanı Işık Koşaner’in olağan dışı görüştükleri açıklandı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada “iç ve dış güvenlik” konularının görüşüldüğü belirtildi.

             AKP hükümetinin milli eğitim bakanlığı, İstanbul’da 25 Kasım’da eylem yapan 15 bin öğretmen hakkında idari soruşturma başlattı.

             Türkiye’nin Irak büyükelçisi Murat Özçelik’in Ankara’ya çağrıldığı ve Tayip Erdoğan ile görüştüğü açıklandı.

             Tarihi Kerbela olayını anmak için İstanbul-Halkalı, Kars ve Iğdır’da Caferiler törenler düzenlediler. Halkalı’daki törenlere Deniz Baykal da katıldı. Baykal, “ne yazık ki Muaviye ve Yezitler bitmedi” dedi. Caferilerin lideri Selahattin Özgündüz ise açılımı desteklediklerini ancak Caferi açılımını da istediklerini söyledi.

             AKP Elazığ milletvekili Fevzi İşbaşaran polise küfrettiği iddialarını reddedip Tayip Erdoğan ve partisinin kendisine sahip çıkmadığını söyleyerek istifa etti.

             Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı Sedat Laçiner, KCK operasyonunun bugüne kadar PKK'ya karşı yapılan en önemli mücadele yöntemi olduğunu ve bin teröristin öldürülmesinden daha etkili olduğunu söyledi.

             İsrail askerleri Gazze’de 6 Filistinliyi öldürdü.

             İran’da muhalefet yine ayaklandı. İran polisi birçok kişiyi gözaltına aldı.

             Amsterdam-Detroit seferini yapan ABD uçağında üzerindeki bombaları patlatmaya hazırlayan Nijeryalı bir kişinin yakalandığı ileri sürüldü.

 

27.12.09

             BDP’lilere yönelik devlet terörü Silopi’de 10 bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi. Kadınların öncülük ettiği yürüyüşte AKP hükümetine yönelik sloganlar atıldı.

             Urfa ve Viranşehir’de bugün ayaktaydı. Gösterilere polis saldırdı.

             Hakkâri ve Gever’de yapılan gösterilere polis ve asker gerçek mermilerle saldırdı.

             BDP milletvekili Ayla Akat Ata: “Gözaltı da olsa, tutuklama da olsa Kürt halkının onurlu duruşu için her türlü bedeli vermeye hazırız.”

             Van’da MKM’ye yönelik olarak düzenlenen devlet teröründe gözaltında alınan 14 kişi mahkemeye çıkarıldı. Batman’da da 11 kişi gözaltına alınmıştı. Şırnak’ta 17, Muş’ta 6 kişi daha tutuklandı.

             Şırnak belediyesi önünde basın açıklaması yapan seçilmişler, BDP operasyonuna atıfta bulunarak “buyurun bizi de alın, aynı suçu bizde işledik” denildi.

             Türkiye barış meclisi: “son terörist sona erinceye kadar” sözüne, AKP’de “son siyasetçi kalıncaya kadar” sözüyle destek veriyor.

             Şırnak’ın Elbak ilçe kırsalında bulunan PKK gerillalarına ait toplu mezarda bulunanların kimlik bilgileri açıklandı.

             TC polisi, “Arınç’a suikast” iddialarıyla ilgili olarak Ankara’da “Özel Kuvvetler”e ait Seferberlik Tetkik Birliği bölgesinin Kirazlıdere’deki stratejik karargâhında gece başlayan aramalar 21 saattir sürüyor. Ankara 11. Ağır ceza mahkemesi nöbetçi hakimi Kadir Kayan

             İzin verilmeyen evrak dairesini mühürledi. Daha sonra mühürlenen evrak dairesine nöbetçi hakimle birlikte girildi. Aramalar burada yoğunlaştırıldı.

             TC meclisinin başkanı Mehmet Ali Şahin, “Yasam organının yargıya müdahale etmesi mümkün değildir. Yapılacak bir şey yok” dedi. Bu sözler üzerine, 29 Aralık’ta BDP’li milletvekillerinin polis zoruyla mahkemeye ifade vermeye götürülebileceği tahmin ediliyor.

             Su TV’nin Ermenice haber yayınına başlayacağı belirtildi.

             Amed barosuna bağlı avukatlar Çarşamba günü BDP’ye yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenleyecek.

             TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, içişleri bakanı Beşir Atalay’ ile görüştü.

             Tayip Erdoğan, Özel kuvvetlere yapılan polis baskınına yönelik yaptığı değerlendirme yönelik, “iddialar araştırılıyor. Kurumlar arasında çatışma yok” dedi.

             MGK yarın toplanacak. BDP’ye yönelik operasyonlar ve suikast iddiaları görüşülecek

             Tayip Erdoğan “Diyarbakırlılar yemeği” düzenledi. AKP’nin bölge milletvekilleri ve iş adamları katıldı. BDP’nin katılmadığı toplantıda konuşan Erdoğan, “İnadına açılım ve kardeşlik” dedi. Terörle mücadeleden taviz verilmeyeceğini söyleyerek BDP’ye yönelik operasyonları savundu.

             AKP’nin bölge milletvekillerinden bazıları “açılım”ın tam olarak halk tarafından anlaşılmadığını söyleyerek tepkilerini dile getirdiler.

             GATA hastanesinde AKP’nin köstebeklerine karşı üst düzey alarm ilan edildi. Bilgisayarların CD sürücüleri çıkarıldı, flash girişleri kapatılarak internete girişler sınırlandırıldı. Yahoo ve Hotmail sayfaları engellendi.

             BM, İsrail’in Gazze’ye yönelik ambargosunu kaldırmasını istedi.

             İran’daki gösteriler devam ediyor. Tahran’da İran polisinin göstericilere ateş etmesi sonucu 4 kişi öldü.

 

28.12.09

             BDP milletvekili Özdal Üçer 15 milyon insanın KCK’li olduğunu söyledi.

             Amed Büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir tutuklamalara karşı yaptığı açıklamalardan dolayı Diyarbakır savcısı 301.maddede soruşturma başlattı.

             Batman’da BDP’ye yönelik operasyonda 13 kişi tutuklandı.

             BDP açılışında Hakkâri ve Iğdır’da olaylar çıktı. Görüntü çeken sivil polisler uyarıldı.

             İran’da öldürülenlerin sayısı 15 olduğu açıklandı. Muhalif lider Musevi’nin yeğeninin öldürüldüğü açıklandı.

             MGK kurulunun toplantısında çıkan sonuçlar. Ülkenin birliği ve bütünlüğü için sağduyu çağrısı yapıldı. Yine Irak’ta 2010 Mart parlamento seçimlerinin seyrinin takip edilmesi ile Kıbrıs müzakerelerinin gündeminin takip edilmesi gündemleri ele alındı. En önemli gündem maddesi ise terörle mücadele konusu sokak çatışmaları ve Arınç’a suikast tartışmaları da gündemde ele alınan konular arasında olduğu açıklandı.

             HPG’nin Tokat eyleminden sonra 11 kişi gözaltına alındı.

             Genelkurmay başkanlığı seferberlik karargâhındaki aramalar üçüncü gününde aramaya tabi tutulan “kozmik oda” hakimler tarafından inceleniyor.

             Ergenekoncuların avukatı Ahmet Ülger kendi evinde ölü bulundu.

             İran muhalifleri AHMEDİ- NİFAK olarak cumhurbaşkanını sıfatlandırdılar. CİN şişeden çıktı.

             Pakistan’da canlı yayın esnasında bomba patladı 15 kişi yaşamını yitirdi.

 

29.12.09

             Kürt iradesine kırmaya yönelik bugünde sivil polisler BDP merkezine baskın yaptılar. Baskının MGK toplantısından sonra olması dikkat çekicidir. BDP’li parlamenterleri kararı hukuksuzluk olarak değerlendirdiler.

             Viranşehir ilçe başkanı Adnan Ekli bugün gözaltına alındı.

             Mardin ve ilçelerinde bugün protesto eylemini gerçekleştirdiler. Ancak polis yine sert müdahalede bulundu.

             Derik belediyesi çalışanları iş bırakma eylemini gerçekleştirdiler.

             Diyarbakır’ın ilçeleri de irademize kelepçe vuramazsın sloganı eşliğinde protesto eylemini gerçekleştirdiler.

             Batman’da belediye başkanımızı istiyoruz adı altında çeşitli kapmayalar başlatıldı.

             Batman’lı kadınlar belediye başkanımızı istiyoruz, irademize kimse kelepçe vuramazlar diyerek yürüdüler.

             Kürt tiyatrocuları da bugün so

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.