AKP’den Uzaklaşın!
Basından Seçmeler / 10 Haziran 2011 Cuma Saat 10:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şêx Abdurrahman Nakşibendi, kurgulanmış bir organizasyon olan AKP’ye sempati duyanın Nakşibendi olamayacağını belirterek, “AKP Kürtler için ölümdür, şiddettir, kelepçedir.

Şêx Abdurrahman Nakşibendi, kurgulanmış bir organizasyon olan AKP’ye sempati duyanın Nakşibendi olamayacağını belirterek, “AKP Kürtler için ölümdür, şiddettir, kelepçedir. Kürtlerin kendisi olmaktan çıkmasıdır” dedi.

Şêx Abdurrahman Nakşibendi, herkesi Kürt halkı için bedel ödeyen, özü, sözü ve eylemi bir olan BDP’nin desteklediği adaylara oy vermeye çağırdı. Nakşibendilik, 1389 tarihinde vefat eden H. Muhammed Bahauddin Nakşibend’in temel düsturunu belirlediği bir manevi terbiye sistemi/tarikattır. Usul ve adabı, silsile yolu ile ilk Halife Hz. Ebubekir’e kadar uzanır. Fakat tarih içinde gelen mürşidlerin ismiyle farklı adlarla anılmıştır. Hz. Ebubekir Sıddık’tan sonra “Sıddıkiyye”; Hz. Beyazid-i Bistami’den sonra “Tayfuriyye”; Hace Abdulhalik Gücdevani’den sonra, “Haceganiyye”; Mevlana Halid Bağdadi’den sonra “Nakşibendi Halidiyye” ismiyle anılıp yayıldı. Süleymaniyeli Kürt Mevlana Halid Bağdadi ve takipçileri aracılığıyla ‘Türk kardeşleri’ arasında da yayıldı. Bugün “Nakşibendilik”in Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da yaygın olan kolu, “Halidiyye” koludur. İşte merkezi Süleymaniye olan tarikatın yine Süleymaniye’de yaşayan postnişini Şêx Abdurrahman Nakşibendi uzun süredir bütün Kürtleri Türk devletinin oyunlarına ve Türk-İslam sentezinin saçtığı tehlikelere karşı uyarıyor. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan da geçen haftalarda Şêx Abdurrahman Nakşibendi ile görüştüğünü ve onun kaygılarını dinlediğini açıkladı. Bu tarikatın özellikle Türkiye’deki bazı rejim yanlısı sapmalarına dayanılarak Kürt mücadelesinin aleyhine kullanılmak istendiğini belirten Karayılan, tarikatın Kürtlere hizmet eden, rejim ile arasına mesafe koyan kollarının hakkını da teslim etti. Karayılan, görüşmesinin ardından özetle şunları söyledi: “Nakşibendi tarikatının Kürt halkına hizmetleri vardır. Şêx Said de Nakşibendi’dir. Nakşibendi şeyhlerinin öncülüğünde birçok Kürt direnişi gelişmiştir. Ancak genel olarak düşman bunlardan faydalanmak istemiştir ve günümüzde de bu politika devam ediyor. Bugün AKP bundan faydalanıyor. Kadiri olsun, Nakşibendi olsun Kürtlerin mensubu olduğu tarikatlar Kürtlerin haklarına da sahip çıkmalıdır. Şêx Nakşibendi Hazretleri de bu durumu dile getirdi. Bu bir hakikattir. Biz, samimi ve dürüst dindarlar, Türkiye işgalciliğinin Kürt halkına karşı bir koz olarak dini kullanmasına izin vermemelidirler, diyoruz.” Türkiye’deki kimi Nakşibendi kolları AKP’den MHP’ye kadar savrulurken otantik damarına bağlı kalanlar, mazlum Kürt halkının haklı mücadelesini gözardı etmiyor. Süleymaniye temsilcimizin sorularını yanıtlayan Şêx Abdurrahman Nakşibendi Hazretleri, Türkiye’deki genel seçimler sürecini ve Kürtlerin birlik çabalarını değerlendirdi.

Egemenlere karşı olmalı

Şêx Abdurrahman Nakşibendi, “Gerçek Nakşibendilerin görevi, halkımızın çıkarları temelinde, huzurlu ve adaletli yaşayabilmeleri için her türden egemenliğe karşı halktan ve haktan yana tavır koymaktır” diyerek, Türk devletinin Kürtlerle ilgili kirli siciline dikkat çekti.

İngilizlerin korkusu

“İngilizler halen Kürtlerde yeni bir Selahaddin-i Eyyubi’nin çıkışından korku duymaktadırlar” diyen Şêx Abdurrahman Nakşibendi, şöyle devam etti: “Her zaman egemen sistemler, bazen görünürde Kürtleri destekliyorlarmış gibi görünseler de stratejik anlamda Kürtlerin özgürlüklerini kazanmaları önünde engel olmuşlardır. Tarihte Kürtlere öncülük yapmak isteyen önemli şahsiyetlerden Şêx Said, Seyid Rıza, Şêx Abdullahê Nehri, Şêx Ubeydullah ve Şêx Mehmûdê Berzenci hem ulusal hem de gerçek inançların savunucusu oldular. Kürt halkının dini duygularını sömürerek iktidar gücünü ele geçiren AKP Hükümeti’ne aynı zamanda demokratik Kürt birliğinin önüne geçmek için de rol verilmiştir. AKP, uluslararası güçlerden aldığı maddi ve manevi destekle bir yandan Kürt değerlerine saldırıyor, bir yandan da Güney Kürdistan’daki Kürtleri tanıyormuş gibi yapıyor. Bunların amacı Kürtleri parçalamaktır.”

Cuma namazları, tekeli parçaladı

Şêx Abdurrahman Nakşibendi, Türk Başbakan Recep T. Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin Kürtlerin “devletsiz Cuma namazları”na hakaret eden tutumlarına da tepki gösterdi. Şêx Nakşibendi, şöyle konuştu: “Hükümet, Kürtlerin sokaklarda kılmak istediği namaza ve kendi anadiliyle dinlediği hutbe ve vaaza bile saldırıyor. Hükümet gerçek İslamiyet’i bilmiyor. Devletin imamlarının camilerde verdiği vaazların gerçek dinle hiçbir ilgisi yoktur. Devletin resmi ideolojisini yaymaya çalışan memurlara dikte ettirilenlerin tekrarlanmasından başka birşey değildir. Sistemin şovenist ve inkârcı politikalarının kamuflajıdır. Cuma namazının alanlarda kılınması, AKP şahsından sistemin din üzerindeki tekelinin parçalanmasıdır.”

Blok birlik için önemli

Genel seçimler öncesi Kürtlerin Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nda birleşmesinin birlik için önemli bir adım olduğuna işaret eden Şêx Abdurrahman Nakşibendi, şunları söyledi: “Tarih boyunca zenginliğimiz olması gereken farklılıklarımız, hep egemenler tarafından parçalanmanın bir aracı olarak kullanıldı. Halkımız artık parti ve hükümetlerin dini kullanmasına izin vermemelidir. Din adına sistemin propagandasını yaymaya çalışanların vicdanı iflas etmiştir. Kürt sorununun çözümüne biraz ılımlı yaklaşan Erbakanları tasfiye eden sistemin yeni yürütücü gücü AKP’dir. AKP, Kürt halkı için kan, ölüm ve şiddettir. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü ise BDP’nin öncülüğünde birleşen Kürtlerin yürütülen mücadelededir.”

Tarikat ehline çağrı

Yeni bir AKP iktidarının Kürtlere felaket getireceğine vurgu yapan Şêx Abdurrahman Nakşibendi, Nakşibendî tarikatı ehlini AKP’ye oy vermemeleri yönünde uyardı ve şu çağrıda bulundu: “Tüm Nakşibendi üyelerinin halka doğru yolu göstermesi gerekiyor. Müslümanların yalan, dolana karşı duyarlı olmaya çağırmalı. AKP kurgulanmış bir organisazyondur. Bunun iyi anlaşılması lazım. AKP’ye sempati duyan Nakşibendili olamaz. AKP Kürtler için ölümdür, şiddettir, kelepçedir. Kürtlerin kendisi olmaktan çıkmasıdır. Eğer Kürdistan’da yeniden seçilir ve iktidara gelirse Kürtler için bir felaket olur, büyük katliamlar yaşanır, halklar arasında önü alınamaz savaşlar çıkar. Herkesi Kürt halkı için bedel ödeyen, özü, sözü ve eylemi bir olan BDP’nin desteklediği adaylara oy vermeye çağırıyorum.”-Yeni Özgür Politika

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.