HPG: Seyit Rıza Bir Ay Boyunca Türk Ordusuna Direndi
Basından Seçmeler / 03 Haziran 2011 Cuma Saat 16:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HPG, Kastamonu’da hayatını kaybeden Seyit Rıza kod adlı Sancar Buluç’a ilişkin yaptığı açıklamada, “Kastamonu eylemi kahramanı” ifadesini kullanırken,

HPG, Kastamonu’da hayatını kaybeden Seyit Rıza kod adlı Sancar Buluç’a ilişkin yaptığı açıklamada, “Kastamonu eylemi kahramanı” ifadesini kullanırken, Buluç’un bir ay boyunca “yoğun teknik destekli operasyonlarına maruz kalınmasına rağmen alandan çıkmayarak Kürdistan gerillasının direnişinin militanı olarak ölümsüzleştiğini” söyledi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), 28 Mayıs gün Ilgaz Dağı eteklerindeki İhsangazi İlçesi Bozarmut Köyü kırsalında çıkan çatışmada hayatını kaybeden Seyit Rıza kod adlı gerillaya ilişkin bir açıklama yaptı.

HPG-BİM çatışmaya ve gerillaya ilişkin verdiği bilgiler şöyle: “TC devleti ve siyasi iktidarını derin bir kaygıya sevk eden bu kahraman yoldaşımız ancak bir aylık yoğun takip ve hilelerle dolu oyunlarla zapt edebilmiştir. Bir orduyu peşine takarak tek bir insanın bile cenkte nasıl kahramanlaşacağını göstermiştir.

28 Mayıs günü Ilgaz Dağı eteklerinde bulunan İhsangazi İlçesi Bozarmut Köyü kırsalında yaşanan çatışma sonucunda Seyit Rıza isimli arkadaşımız şehit düşmüştür.

Seyit Rıza arkadaşımız, halkımıza yönelik faşist polis saldırılarının durdurulması ve TC devletinin kirli politikalarının deşifre edilmesi amacıyla Kastamonu’da eylem gerçekleştiren timde yer almıştı. Bir ay boyunca neredeyse tüm TC ordusunun yönelimine, en yoğun askeri katılımlı, yoğun teknik destekli operasyonlarına maruz kalınmasına rağmen alandan çıkmayarak Kürdistan gerillasının direnişinin, kararlılığının ve iradesinin temsilcisi olmaya bilmiş bir militan olarak ölümsüzlük yolculuğuna çıkmıştır. Seyit Rıza yoldaş, “Kastamonu eylemi kahramanı” olarak tarihe yazılmıştır.

Seyit Rıza yoldaş 2004 yılında gerilla saflarına katılmış genç bir arkadaşımızdı. Önderliğimizin savunmalarını okuyup etkilenmiş, Apocu felsefede yaşadığı derinleşme ardından da adeta koşarcasına gerilla saflarına gelmişti. Apocu ruhun güçlü bir temsilcisi olmayı bilen Seyit Rıza yoldaş, gerilla yaşamının tamamını katıldığı Dersim alanında geçirmişti. Sürekli arayış halinde olan, her türlü durağan, dogmatik, dar, kalıpçı zihniyet ve anlayışlar karşısında güçlü bir dönüştürücü olarak yer almasını bilen Seyit Rıza yoldaş gerillacılığını da bunların getirdiği yaratıcılıkla bezeli hale getirmesini bildi.

Söz ve eylem arasındaki müthiş uyumu sayesinde kısa sürede gerillada gelişen Seyid Rıza yoldaşın en öne çıkan özelliği merakı, araştırmacılığı ve yeniye duyduğu tutkuydu. Gerillacılığının tüm zamanlarında yanından, cebinden eksik etmediği kitaplarıyla, her sohbete hâkim olan tartışmacılığıyla, her türlü eksik ve yetmez karşısındaki eleştiriselliğiyle yoldaşlarının yol göstericisi, sürükleyicisi olmasını da bilirdi. Daha katılımının ilk günlerinden itibaren az ile yetinmeyi, var olan düzeyi kabulü sorgulayarak “Daha iyi ve güçlü bir gerillacılık olabilir” arayışı ekseninde bir yaşamı kendisi için esas aldı ve bunu temsil etmekte bir an bile geri durmadı.

Bu arayışlarının ve duruşunun karşılığı ise gerillacılığın, birkaç sağlam yürek ve kararlı, iradeli kişiliğin oluşturduğu bir gerilla biriminin yarattığı destandır. Bu destan son bir aydır saat saat, dakika dakika yürütülen pratikle tüm Türkiye’ye ve Kürdistan’a gösterilmiştir. Seyit Rıza arkadaşımızın da içinde yer aldığı bir gerilla timinin düşmana ne yaptığı, nasıl tüm devleti bir anda teyakkuza geçirdiği geçtiğimiz bir ayda fazlasıyla kanıtlanmıştır. Bir timlik insan gücü karşısında tüm ordunun harekete geçirilmesi, her türlü özel harekât birimlerinin, kolluk gücünün gece gündüz demeden yürüttükleri takibe rağmen hem de tam ortalarında gerillacılığın ilkelerine göre yaşamaları gerillacılığın etkinliğini de göstermiştir. Bir tim bunu yapabiliyorsa, binlerce timden oluşan gerilla gücünün neler yapabileceği sorusunu tüm kafalarda oturtmuştur.

Seyit Rıza yoldaşımızın pratiğiyle Dersim’de ezilmek, kırılmak, parçalanmak istenen isyan ateşinin, irade ve direnişinin günü geldiğinde baskının, sömürünün ve asimilasyonun merkezinde nasıl eyleme duracağı, isyanını kusacağı gösterilmiştir. Adını aldığı isyan geleneğini 2000’li yıllara taşımıştır Seyit Rıza arkadaş. Kürt halkına uzanan ellerin kırılacağını göstererek tüm TC sisteminde büyük bir korku yaratmıştır. TC devleti ve siyasi iktidarını derin bir kaygıya sevk eden bu kahraman yoldaşımız ancak bir aylık yoğun takip ve hilelerle dolu oyunlarla zapt edebilmiştir. Bir orduyu peşine takarak tek bir insanın bile cenkte nasıl kahramanlaşacağını göstermiştir.

Apocu çizgide derinleşmiş, derin felsefi bakışıyla donanmış fedai kahraman Seyit Rıza yoldaş HPG’nin 2011 zafer yılının gerillacılık çizgisinin temsili olmuştur. İsyanın adı Seyit Rıza artık zaferin garantisi, intikamın adı olmuştur.”-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.