HPG 6. Konferansını Yaptı
Serbest Yazılar / 02 Haziran 2011 Perşembe Saat 09:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HPG, gerillanın denetimindeki Medya Savunma Alanları’nda 120 delege ve 30 gözlemcinin katılımı ile 6. Konferansını gerçekleştirdi.

HPG, gerillanın denetimindeki Medya Savunma Alanları’nda 120 delege ve 30 gözlemcinin katılımı ile 6. Konferansını gerçekleştirdi. Kimden gelirse gelsin tüm saldırılara karşı halkı koruyacaklarını belirten HPG, “her Kürt gencini askere gitmemeye, askerde olanları da firar etmeye” çağırdı.

HPG Komuta Konseyi adına yapılan açıklamaya göre konferans 17-22 Mayıs tarihleri arasında 120 delege ve 30 gözlemcinin katılımı ile yapıldı. Açıklamada, “HPG 6. Konferansımız, ‘Zafer için 24 saat gerilla, 24 saat Önder Apo ile yaşam’ sloganıyla başarı temelinde sonuçlandırılmıştır” denildi.

Konferansta yaklaşık dokuz ay boyunca HPG’nin yeni süre hazırlık için yürüttüğü etim çalışmaları, toplantı ve platform sonuçlarının değerlendirildiği belirtildi. Açıklamada, “Bu Konferans yaklaşık dokuz ay boyunca HPG’nin yeni sürece hazırlanması için yürüttüğü eğitim çalışmalarının, toplantı ve platformlarının sonuçlarının bir değerlendirilmesi, çözümlenmesi, kararlaşması ve planlanmasının gerçekleştirildiği bir zirve olmuştur” ifadeleri yer aldı.

HPG Komuta Konseyi’nin açıklamasına göre “6. Konferans, kapitalist modernitenin Ortadoğu halklarına dayattığı sistem ve statünün çözümsüzlüğünün açığa çıktığı, buna karşı kendi özgür geleceklerini kurmak için büyük bir devrimsel hamle içerisinde bulundukları, Önder Apo öncülüğündeki Kürdistan Özgürlük Mücadelesinin 2011 yılını bir zafer yılına dönüştürme kararlılığıyla özgürlük mücadelesini yükselttiği bir zamanda” gerçekleşti.

AMAÇ TASFİYE

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Konferansımızın üzerinde yoğunlukla durduğu temel gündemlerden birisi, siyasal sürecin değerlendirmesi olmuş ve önemli tespitlere ulaşılmıştır. Sömürgeci Türk devletinin yeni dönem temsilcisi olarak AKP’nin Kürt sorununu Kürt halkının halk olmaktan kaynaklı doğal haklarını tanıma gibi bir perspektif ve zihniyetinin olmadığı, Kürt Özgürlük gerillasını yok ederek halkımızı savunmasız bırakmak istediği, siyasal iradeyi etkisizleştirerek, halkımızı teslim almayı hedeflediği açıkça ortaya çıkmıştır. Bunu seçim sürecinde gerçekleştirdiği askeri ve siyasi soykırım operasyonlarıyla da gözler önüne sermektedir. Yeni anayasa vb. söylemlerle bir kez daha halkımızı beklentiye koyma ve hareketimizi oyalama politikası geliştirme amacıyla yapıldığı, esasta ABD ile yeni Ortadoğu politikası üzerinde anlaşma karşılığında hareketimizi tasfiye etmekten başka hiçbir amacının olmadığı konferansımızca tespit edilmiştir” denildi.

Kürt özgürlük hareketinin ve Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın tüm diyalog çabalarına rağmen Kürtlere karşı yürütülen imha politikalarının devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, “Önder Apo’nun ve KCK Yürütme Konseyinin yıllardan beri sürdürdüğü Kürt sorununu diyaloga dayalı demokratik yöntemlerle çözme politikasına verilen karşılığın, Kürt halkını, Türk ulus-devleti içinde eritmeyi stratejik olarak benimsediği netleşmiştir. AKP hükümetinin demokratik çözüme gelmemesi nedeniyle, halkımızın varlığını ve özgürlüğünü kendi özgücüyle savunmak zorunda olduğu gerçeğinden hareketle, HPG olarak kendimizi bu süreci karşılayacak tarzda hazırlamamızın tarihi önemde bir görev olduğunun altı çizilmiştir” denildi.

YENİDEN YAPILANMA ÖNEMLİ ORANDA İLERLETİLDİ

HPG’nin son iki yıllık pratiğinin de değerlendirildiğini, bu süre zarfında gelişen saldırılara gereken karşılığın verilmeye çalışıldığı ve sonuç olarak devrimci halk savaşının nasıl yürütülmesi gerektiğinin kaydedildiği açıklamada şunlar belirtildi: “6. Konferans, HPG’nin son iki yıllık pratiğini tüm boyutlarıyla eleştirel ve özeleştirel temelde ele alıp değerlendirmiştir. Bu değerlendirmede Türk Sömürgeciliğinin tüm imha saldırıları ve halkımıza karşı yönelttiği saldırılar karşısında değerleri koruma ve tüm gerilla sahalarında nicel ve nitel olarak varlığını koruyup geliştirdiği, mevzilerini genişletip sağlamlaştırdığı, HPG’nin yeniden yapılanmasını önemli oranda ilerlettiğini tespit etmiştir. Sömürgeci güçlerin tüm imha saldırılarına karşı Kahraman, Amed, Mazlum, Berçem, Rojbin ve Şiyar yoldaşlar komutasında destansı bir direnişle karşılık verilmiştir. Ancak bununla birlikte bedeli ağır bir süreç olduğunu tespitinden hareketle, yetersizlik ve eksiklikler kapsamlı olarak tartışılmış ve çözümü de, devrimci halk savaşının zaferi için, 24 Saat gerilla, 24 saat Önderlikle yaşam şiarı temelinde ortaya konulmuştur. Konferans bu temelde HPG’nin kendisini bir zafer gücü haline getirmesi gerektiğini kesin bir kararlılıkla ortaya koymuştur.”

6. KONFERANS ZAFERİ PLANLADI

Açıklamada, HPG 6. Konferansının, 4. Stratejik dönemin görev ve sorumluluklarını her türlü saldırıya başarıyla karşılık verecek güç ve kararlılıkta olduğunu ortaya koyduğu bir yenilenme ve zafer konferansı olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: “HPG 13 Ağustos 2011 tarihinden bu yana esas olarak Önderliğimiz ve KCK Yürütme Konseyinin çağrısı temelinde ilan ettiği tek taraflı ateşkes kararına harfiyen ve tam bir disiplin içerisinde uymuş, ancak AKP Hükümeti HPG güçlerinin tek taraflı olarak uyguladığı ateşkes koşullarından istifade ederek saldırılarını arttırmıştır. Özellikle Mart ayından bu yana büyük şahadetlere neden olan bu saldırılara karşı gerekli karşılığın verilerek, dökülen her damla kanın cevapsız kalmayacağı büyük netlikle ortaya konulmuştur. Bu anlamda 6. Konferans zaferi kararlaştıran, planlayan ve pratikleştirecek iradeyi açığa çıkaran bir konferans olmuştur.”

KİMYASAL SİLAHLAR

Açıklamada son günlerde Türk devletinin gerillaya karşı kullandığı kimyasal silahlara da vurgu yaparak “Konferansımız Türk sömürgeciliğinin savaş kurallarını hiçe sayan, kimyasal silah kullanımından, gerilla cenazelerine her türlü insanlık dışı vahşi uygulamalarına karşı, HPG Komutanlığının daha önce imzaladığı Cenevre Sözleşmesi başta olmak üzere, tüm ilgili uluslar arası anlaşmalara bağlı kalacağını bir kez daha teyit etmiştir” ifadeleri kullanıldı.

KÜRT GENÇLERİ ASKERE GİTMEMELİ, FİRAR ETMELİ

Kürt gençlerine askere gitmemeleri gerektiğini vurgulayana açıklamada, “HPG 6. Konferansı, her yurtsever Kürt gencinin başta Önderliğin ve halkımızın özgürlüğü olmak üzere tüm ülke ve halk değerlerimizi savunmakla yükümlü olduğunu belirterek, her Kürt gencini askere gitmemeye, askerde olanları firar etmeye ve Özgürlük dağlarında gerilla saflarına katılmaya çağırmıştır” diye belirtildi.

HER TÜRLÜ SALDIRIYA CEVAP VERİLECEK

Bunda sonra gerillaya ve Kürt halkına yönelik gelebilecek her türlü saldırının cevabının verileceği vurgulanan açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “HPG bu konferansla, başta Türk sömürgeciliği olmak üzere, hangi güçten gelirse gelsin tüm saldırılara karşı halkımızı ve değerlerimizi savunacak, yeni dönemde güncellenmek istenilen uluslar arası komploya yanıt verecek, kendisini dayatan devrimci halk savaşının görev ve sorumluluklarını başarıyla yerine getirecek, Önderliğimizin, halkımızın, ülkemizin özgürlüğünü sağlayacak, bu anlamda bölge devrimini derinleştirme temelinde zaferi kesinleştiren bir güç haline gelmiştir. Konferansımız halkımızın bahardan bu yana yükselttiği serhıldan ve özellikle Botan şehitlerine sahip çıkan direnişini selamlamış ve zafere kadar bu direnişini yükseltmeye çağırmıştır. “-ANF

Demhat Tolhıldan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.