‘Ergenekon’un Başı Erdoğan’
Basından Seçmeler / 01 Haziran 2011 Çarşamba Saat 19:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Başbakan Recep T. Erdoğan’ın Kürtlere ve BDP’ye yönelik açıklamalarını sert bir dille eleştiren Hakkari Adayı Selahattin Demirtaş,

Erdoğan’ın Kürtlere ve BDP’ye yönelik açıklamalarını eleştiren Demirtaş, “AKP’nin Ergenekon’u gece ev baskınları, meydanlarda gençlere, kadınlara, çocuklara operasyonlar yapmıyor mu? Sen bizim için Ergenekon’un başısın!” dedi.

Türk Başbakan Recep T. Erdoğan’ın Kürtlere ve BDP’ye yönelik açıklamalarını sert bir dille eleştiren Hakkari Adayı Selahattin Demirtaş, “Sen çevrendeki bir grup AKP’li için dünya nimeti olabilirsin. Ama bizim için Ergenekon’un başısın” dedi. BDP eski Eşbaşkanı ve Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Hakkari Bağımsız Milletvekili Adayı Demirtaş, önceki akşam Merzan Mahallesi’nde düzenlenen seçim şenliğine katıldı. Binlerce kişinin katıldığı şenlik öncesi konuşan Demirtaş, Türk Başbakan Erdoğan’ın partisini ve kendisini hedef alan açıklamalarına sert tepki gösterdi. Erdoğan’a “Sen çevrendeki bir grup AKP’li için dünya nimeti olabilirsin. Ama bizim için Ergenekon’un, derin devletin başısın” diyen Demirtaş, “Önünde bir fırsat var. Aksi taktirde bu topraklardan göreceğin değer işte Hakkari Meydanı’nda gördüğün değer kadar olacaktır” uyarısında bulundu. Erdoğan’ın “BDP’dir nedir ? Onun bir başkanı mı var nedir?” sözlerini hatırlatan Demirtaş, “Burada Hakkarililere de; ‘Ya tek dil, tek milleti kabul edersiniz. Ya da gidersiniz’ dedin. Hakkarililere söylemedi mi bunu? Biz; ‘İki dilli yaşam’ dedik. Başbakan bize hakaret etmedi mi? Allah seni bildiği gibi yapsın” diye konuştu.

Erdoğan’ın, ‘PKK-Ergenekon’, ‘BDP-CHP-MHP’ ittifakı iddialarına da Demirtaş, “Bizim üstümüze gelmediniz mi? Meclis’te, meydanlarda her taraftan katliam, baskı politikası, tutuklama politikası hep birlikte yapmadınız mı? CHP, MHP buna destek vermedi mi? Derin devleti, kontrgerilla şiddetini, bu topraklarda yaşatan destek veren, bu zihniyet değil midir? Bunlar değil midir? Hakkari’de AKP’nin derin devleti faaliyette değil midir? AKP’nin Ergenekonu gece ev baskınlarıyla, alanlarda, meydanlarda gençlere, kadınlara, çocuklara operasyonlar yapmıyorlar mı?” diye sordu. Demirtaş’ın katıldığı seçim senliğinde sanatçı İlkay Akkaya ise Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyledi. Yerel sanatçıların da sahneye çıktığı konser, gece geç saatlere kadar sürdü.

‘Erdoğan tabelasını alıp gidecek’

Hakkari Üniversitesi’nde düzenlenen Kurdoloji konferansına katılmak için Hakkari’de bulunan aydınlar da dün Demirtaş’ın seçim bürosunu ziyaret ederek, destek mesajı verdi. Dr. Abdulsamet İslam Taha, Ebdulwehap Xalid, İbrahim Seydo Aydoğan, Tosinê Reşîd ve Lezgînê Çelî’yi karşılayan Demirtaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hakkari Adayı Adil Kurt ise seçim bölgesi Yüksekova’da köy ziyaretlerinde bulundu. Beşbulak Köyü’nde yaptığı konuşmasında Kurt, Hakkarililerin Erdoğan’a sandıkta cevap vereceğini belirterek, “Erdoğan 12 Haziran’dan sonra belki Hakkari’yi tekrar ziyaret edecek ve tabelasını alıp gidecek” dedi. Esat Canan ise seçim çalışmasına dün Şemdinli ve köylerinde devam etti. Canan’a Hakkari Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu ve Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre de eşlik etti.

Şeyh Sait’in torunları burada işbirlikçiler nerede?

Bloğun Amed adaylarının seçim çalışmaları da ev ve esnaf ziyaretleri, toplantılar, büro açılışları, şenlik ve şölenlerle sürüyor. Önceki akşam adaylar için seçim bürolarında dayanışma şölenleri düzenlendi. Altan Tan dün Dicle İlçesi’nde seçim mitingi yaptı. Tan ve beraberindeki 200 araçlık konvoy ilçe girişinde kitlesel olarak karşılandı. İlçede yapılan yürüyüş ardından yapılan mitinge 10 bini aşkın kişi katıldı. Mitinge, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Dicle Belediye Başkanı Mustafa Uyguner, Şeyh Sait’in torunu Şeyh Adnan Cengiz de katıldı. Miting alanında Şeyh Sait’in fotoğrafının yer aldığı “Zalimin zulmü varsa, mazlumun Allah’ı var. Mahşer gününde boynuzsuz koyunun hakkı boynuzlu koyundan alınacaktır”, “Halkım için feda olduğuma pişman değilim. Yeter ki torunlarımız düşmanlarımıza karşı bizi mahcup etmesinler” yazılı pankartlar dikkat çekti. Blok Adayı Tan miting alanında yaptığı konuşmada, Şeyh Said’in “Bizim bu değersiz dalların altında idam edilmekten hiçbir korkumuz yok, tek bir isteğimiz var torunlarımız ve evlatlarımız hayıfımızı yerine koymasınlar” sözlerini hatırlatarak, “Şeyh Said’in torunları burada, işbirlikçiler nerede” diye sordu. Kürtlere yönelik zulme imza atanların er geç hesap vereceğini belirten Tan, “Demirel’in, Çiller’in ve şimdi de Erdoğan’ın yanında duranlar yarın çocuklarına, torunlarına nasıl hesap verecekler, bunu düşünsünler” dedi.

Elçi: Ulusal birlik sistemin kabusu

Şerafettin Elçi ise Çınar İlçesi’ne bağlı köyleri ziyaret etti. Qilva Köyü’nde Elçi ve beraberindekiler halaylarla karşılandı. Kürt Ulusal Konferansı’nın hazırlık çalışmaları için Güney Kürdistan’a giden heyet içerisinde yer alan Elçi, “Federal Kürdistan’dan size sıcak selam ve birlik mesajları getirdim. Yıllardır Kürt halkı olarak baskı, zulme, soykırım ve asimilasyona karşı mücadele ediyor, direniyoruz. Biz Kürtlerin ulusal birliği eksikti. Bu görüşme ve konferansla birliğimizin de gerçekleşeceğini müjdeliyorum size. Sistemin kabusu gerçek oldu. Kürtler birlik oluyor. İnşallah bu zulüm bitecek. 12 Haziran seçimlerinde sizlerinde desteğiyle parlamentoya gidecek bu haklarımızı savunacağız” diye konuştu.

Türk: Oyumuz özgürlüğe

Mardin Adayı Ahmet Türk de seçim bölgesi Kızıltepe’de yaptığı köy ve belde ziyaretlerinde binlerce kişi tarafından karşılanıyor. İlçe merkezinde mahalle muhtarları ve esnafları ziyaret eden Türk, yüzlerce araçlık konvoyla Arıklı (Mustafamilik) Köyü’nü ziyaret etti. Ardından Dikmen (Heşeriye) Beldesi’ne geçen Türk’e halk yol boyunca sevgi gösterisinde bulundu. Beldede binlerce kişi tarafından karşılanan seçim konvoyunu halk alkış ve sloganlarla karşıladı. Meydanda yaptığı konuşmada, Kürt halkının özgürlük ve barış için büyük bir mücadele verdiğini belirten Türk, “Biz halkımızın taleplerinin de içinde olacağı yeni bir sivil anayasa istiyoruz. Demokratik özerkliliği kendi elimizle inşa edeceğiz. Ülkemizde, bölgemizde ve Kürdistan’da siyasetimizi kendimiz yürüteceğiz” diye konuştu. Kürt sorununun çözümü için halkın “Ya özgürlük, ya özgürlük” sloganıyla her gün alanlarda olduğunu belirten Türk, “Kürt halkı direne direne başarıya ulaştı. Özgürlük yürüyüşünüz kutlu olsun. Özgürlük kervanınız amacına ulaşacaktır” dedi. Türk, konuşmasında Kürtler arası birliğin önemine de vurgu yaparak, “Birliğimizi güçlendirmeliyiz. Ne kadar birlik olursak o kadar özgürlüğe yakın oluruz. Bu seçimde bizler oyumuzu kendimize, özgürlüğümüze ve mücadelemizi vermeliyiz” çağrısında bulundu. Türk, ardından Kızıltepe’de düzenlenen binlerce kişinin katıldığı seçim şölenine katıldı.

Alikanların oyu da Bloğa

Batman’ın ileri gelen ailelerinden Karabulutlar ardından Alikanlar da seçimlerde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adaylarını destekleyeceğini açıkladı. Alikan Aşireti’nden yüzlerce kişi dün Bloğun Beşiri İlçesi’ndeki seçim lokalini ziyaret ederek, destek beyanında bulundu. Ayla Akat Ata, “Dün Karabulutlarla bugün Alikanlarla bir araya geldiğimiz gibi Karabulutların geri kalanlarına, yine Ramanlılara, Reşkotilere, Sinikalılara, Çiyayilere çağırımızı yineliyoruz. Gelin, bu ev sizin evinizdir. Çözüm olana kadar, çözüm süreci gelişince içinde olup bu tarihi yazana kadar, Kürt halkının ulusal birliğinin bir parçası olun. Sözümüz bir, sesimiz bir olsun, daha güçlü olsun. Kürdistan’da yaşıyoruz ve diyoruz ki, bugün birlik olma, bu coğrafya üzerinde hesabı olanlardan hesap sorma günüdür” diye konuştu. Bloğun Şırnak, Batman, Mardin, Siirt, Urfa, Bingöl, Antep, Van, Iğdır, Muş, Erzurum, Dersim, İstanbul adaylarının seçim çalışmaları da köy ziyaretleri, halk toplantıları, büro açılışları, şenlik, şölen, ev, esnaf ve farklı çevrelerden STÖ’lerin temsilcilerini ziyaretle devam ediyor.-Yeni Özgür Politika

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA