Yeşiller Partisi: Ekoloji İçin Oylar Blok Adaylarına
Ekoloji / 31 Mayıs 2011 Salı Saat 19:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeşiller Partisi, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde “demokrasi, barış ve ekoloji için oylar Blok adaylarına” dedi.

Yeşiller Partisi, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde “demokrasi, barış ve ekoloji için oylar Blok adaylarına” dedi.

Seçimlere katılamayan Yeşiller Partisi, üyeleri ve aktivistlerinin Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adaylarının kampanyalarında aktif olarak çalıştığını belirterek, “herkesi Blok adaylarına oy vermeye” çağırdı.

Kürt sorununun hala Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirten Yeşiller Partisi Eş sözcüleri Ümit Şahin ve Yüksel Selek, “Hükümetlerin çözümsüzlük politikaları Türkiye’nin demokratikleşmesinin önündeki en önemli engel olmaya da devam etti” dedi.

Yeşiller Partisi, çözüm için atılacak en önemli adımın seçim barajının kaldırılması ve toplumun bütün kesimler gibi Kürt halkının da seçilmiş temsilcilerinin hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan Meclis’e göndermesi olduğunu ifade etti.

Açıklamada, “Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’nu desteklememizin en önemli nedeni barıştan yana olmamız ve Kürt sorununun şiddetsiz ve demokratik çözümü yolundaki kararlılığımızdır. Milyonlarca oyu olmasına rağmen secim barajı nedeniyle parti olarak seçimlere giremeyen Kürt siyasi hareketinin, bağımsız adaylar yoluyla ve hak ettiğinden çok daha az bir temsil oranıyla da olsa, Meclis’te olmasını barış yolunda vazgeçilmez bir adım olarak görüyoruz. Türkiye demokratikleşmek ve barışa kavuşmak istiyorsa öncelikle sorunun muhataplarını dinlemeye ve her görüşün tartışılmasına alışmalıdır” denildi.

AKP iktidarının çevre karşıtı politikalarına da dikkat çeken Yeşiller Partisi, şunları ifade etti: “Blok adaylarını gönülden desteklememizin bir nedeni de geçen dönemde Meclis’te bulunan BDP’li milletvekillerinin ekoloji politikaları konusundaki duyarlıklarıdır. Meclis’te bulunan az sayıda BDP’li vekil, AKP hükümetinin doğaya yönelik, diğer partilerin yüzlerce milletvekilinin çoğunun görmezden geldiği ya da hizmet ettiği saldırılarına karşı, güçleri ölçüsünde samimi bir mücadele verdiler. Doğa tahribatını iyice arttırmayı hedefleyen Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun tasarısı gibi, Akkuyu’ya nükleer santral yapmak için Rusya’yla imzalanan anlamsa gibi konularda bizlerle ve bütün ekoloji hareketleriyle işbirliği içinde oldular. Bu işbirliğinin daha da güçlenmesi için demokrasi ve ekoloji konusunda duyarlı daha fazla milletvekilinin Meclis’te olması gerekiyor. Bunun tek yolu da daha fazla Blok adayını Meclis’e göndermek.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA