ABD PKK İstihbaratı İçin Boeing Yapımı EP-3E Uçakları Kullanıyor
Teknoloji / 25 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 12:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD’nin PKK hakkında Türkiye’ye sunduğu istihbaratı Afganistan’daki savaşından ayırdığı gelişmiş keşif uçağıyla yaptığı ortaya çıktı.

ABD’nin PKK hakkında Türkiye’ye sunduğu istihbaratı Afganistan’daki savaşından ayırdığı gelişmiş keşif uçağıyla yaptığı ortaya çıktı.

ABD World Tribune gazetesi, ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, söz konusu istihbaratın ABD Donanması tarafından sağlandığını söylediğini yazdı. Ricciardone, bunun için bir adet Boeing yapımı EP-3E uçağının kullanıldığını söyledi.

Ricciardone, 11 Mayıs günü Ankara’da yapmış olduğu açıklamalarda, “PKK’de Türkiye’ye destek olduğumuzu biliyor. Onlar hedeflemenin neden bu kadar kesin olduğunu merak ediyor olmalıdırlar” diyerek, ancak kullanılan gelişmiş keşif uçağı hakkında ayrıntılı bilgi vermemişti.

Gazete, ancak Ricciardone daha önce söz konusu uçağın Türkiye’nin PKK’ye karşı kampanyasına yardımda bulunmak için Afganistan’dan Kandil bölgesine kaydırıldığını söylediğine dikkat çekti.

Gelişmiş teknolojiyle donatılmış uçağın ‘PKK’nin Irak’taki kalesinden' telsiz dahil istihbarat sinyalleri topladığı belirtilen haberde, “Yetkililer, istihbaratın ABD Donanması’nın İkinci Hava Keşif Filosu tarafından değerlendirildiğini söyledi” denildi.

Kısa adı ELINT olan ve “sinyal istihbaratı” işlevi gören EP-3E uçakları 22 personel taşıyor. 35 metre uzunluğundaki uçak yüksek irtifalarda uçarak telsiz ve diğer elektronik haberleşme cihazlarının sinyallerini toplama özelliğine sahip. Yer belirleme özellikleri ikinci planda olan uçak daha ziyade dinleme ve takip amacıyla kullanılıyor.

ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone, Türk yetkililerinin Washington yönetiminin PKK hakkındaki bilgileri saklayarak vermediği yönündeki suçlamalarla ilgili 11 Mayıs günü yaptığı bilgilendirmede, PKK hakkında Türkiye’ye sunulan istihbarat desteğinin ABD’ye yılda 400 milyon dolara mal olduğunu söylemişti.

Ricciardone’nin bilgilendirmesinden iki gün sonra, 14 Mayıs günü Türkiye’ye 3 günlük ziyarette bulunan ABD Genelkurmay İkinci Başkanı James Cartwright, Türk Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve diğer yetkililerle, PKK karşıtı askeri işbirliği konularını görüşmüştü.

Ricciardone’nin yaptığı bilgilendirme ile James Cartwright’in Türkiye ziyaretinin 12-14 Mayıs arasında 10 gerillanın sınır hattında hayatını kaybettiği bir zamana denk gelmesi dikkat çekiyor.

Basında yer alan haberlere göre görüşmelerde, ABD bu yılsonunda Irak’tan çekilmesiyle PKK’ye ilişkin anlık istihbarat bilgilerinin sağlandığı komuta merkezini Batman veya Diyarbakır’a taşımayı gündeme getirmiş, ancak Ankara bu talebi soğuk karşıladığı ileri sürüldü.

Mevcut durumda ABD PKK hakkında topladığı istihbarat bilgilerini gözden geçirdikten sonra, ABD askerlerinin de bulunduğu Ankara’daki merkeze ulaştırıyor. Söz konusu istihbarat faaliyetlerinin bir merkezi de Hewler’de bulunuyor. Hewler’deki merkez ABD-Türkiye-Irak arasında oluşturulmuş üçlü koordinasyona bağlı faaliyet yürütmektedir.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.