Ölümüne Serhıldan
Basından Seçmeler / 17 Mayıs 2011 Salı Saat 17:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 HPG'linin yaşamını yitirmesi Kürtleri ayağa kaldırdı. Her yerden protesto ve tepkiler yükselirken, geceyi çatışma bölgesinde geçiren binlerce kişi bombardıman altında

12 HPG'linin yaşamını yitirmesi Kürtleri ayağa kaldırdı. Her yerden protesto ve tepkiler yükselirken, geceyi çatışma bölgesinde geçiren binlerce kişi bombardıman altında sınırı aşarak arazide bekletilen 8 HPG'liden 4'ünün cenazesini aldı. Halkın direnişini kıramayan asker ise silah ve kayalarla saldırdı

HALK GECEYİ DAĞLARDA GEÇİRDİ

Bilican tepesine giden binlerce kişi geceyi burada geçirdi. Günün ilk ışıkları ile birlikte 2 bini aşkın kişi yola çıktı. Yolda engellenen kitleden yaklaşık 200 kişi öldürülme pahasına da olsa çatışma bölgesine gitti. Çatışma bölgesine inmeye çalışan yurttaşlara asker yüzlerce mermi sıktı, üzerlerine kayalar yuvarladı.

CENAZEYİ ASKERE VERMEDİLER

Bütün saldırılara rağmen çatışma bölgesine girmeyi başaran kitle ilk önce Aroş köyü kırsalında 1 HPG'linin cenazesine ulaştı. Aroş köyüne getirilen cenaze burada aralarında Sêrt adayı Gültan Kışanak ve Sêrt ile Şirnex belediye başkanlarının da bulunduğu yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Halk cenazeyi askere vermedi.

HPG’LİLERİ OMUZLARINDA TAŞIDILAR

Ortaköy kırsalında da seferber olan genç, yaşlı, kadın, çocuk yüzlerce yurttaş, 50'şer metre ara ile 3 HPG'linin daha cenazesine ulaştı. Yurttaşlar, çevreden topladıkları ağaçlardan sal yaparak cenazeleri omuzlarında taşıdı. Kitle asker ve korucuların saldırısına uğradı. Çatışma bölgesinden alınan cenazeler Meletî’ye gönderildi.

Ateş çemberinden cenazeleri aldılar

Federe Kürdistan Bölgesi’ne sıfır noktada bulunan Şirnex’in Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Mergeh (Yemişli) ve Aroş (Ortaköy) kırsalında 12-14 Mayıs tarihleri arasında süren operasyonlar sonucu çıkan çatışmada yaşamını yitiren 12 HPG’liden 4’ünün cenazesi 14 Mayıs’ta Şirnex’e getirildi. 8 HPG’linin cenazesi ise askerler tarafından çatışma bölgesinde bekletiliyordu. Arazide bekletilen cenazeleri almak için asker barikatını aşarak çatışma bölgesine akın eden binlerce kişi 4 HPG’linin cenazesini aldı.

Cenazeleri almak için çatışma bölgesi olan Federe Kürdistan sınırındaki Bilican tepesine giden binlerce kişi geceyi dağlarda geçirdi. Gece boyunca soğuğa rağmen bekleyişlerini sürdüren kitle, yaktıkları ateşler etrafında ısınmaya çalıştı. Günün ilk ışıkları ile birlikte harekete geçen 2 bin kişi, cenazeleri almak üzere yola çıktı. Yol güzergahında bulunan Bilican Komando Taburu önüne gelen kitle ile askeri yetkililer arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Öldürülme pahasına dahi olsa cenazeleri alana kadar geri dönmeyeceklerini belirten kitlenin bu ısrarlı duruşunun ardından yaklaşık 200 kişi, cenazelerin bulunduğu çatışma bölgesine gitti.

Askerden taciz ateşi

Sarp bir vadi olan çatışma bölgesine inmeye çalışan yurttaşlara bu kez tepelerde bulunan askeri mevzilerden ikaz ateşleri açıldı. Yüzlerce mermi sıkılırken, kararından vazgeçmeyen kitleye bu kez mevzilerden çıkıp tepenin altına inen onlarca asker, taşlarla saldırdı. Büyük kaya parçalarını tepelerden kitlenin üzerine yuvarlayan askerler, yurttaşlara ağır hakaretlerde bulundı.

Cenazeleri aldılar

Askerlerin silahlı, taşlı ve hakaretli tacizleri karşısında yollarına devam eden kitle, bu kez komandoların engeline takıldı. Çatışma bölgesine girmeyi başaran kitle ilk önce bir HPG’linin cenazesine ulaştı. Cenaze Aroş köyüne götürüldü. Köye getirilen cenaze burada aralarında Gültan Kışanak, Sêrt Belediye Başkanı Selim Sadak, Şirnex Belediye Başkanı Ramazan Uysal’ın da bulunduğu yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Köylüler cenaze için seferber olurken, getirilen cenaze bir eve alındı.

İşkence izleri vardı

Cenazeyi alan yurttaşlar cenazede işkence izlerinin olduğunu söyledi. Görgü tanıkları cenazenin kol ve ayaklarının kesildiği ve vücudunda yoğun tahribat olduğunu belirtti. Sabah saatlerinde ambulansla Şirnex merkeze getirilen cenaze, Şırnak Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Kışanak ve Sadak’ın da eşlik ettiği cenaze, hastane önünde BDP Eşbaşkanı Filiz Koçali, Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve BDP’li ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıca kişi tarafından karşılandı. Cenazenin morga alınmasının ardından Filiz Koçali ve Osman Baydemir çatışma alanına gitti.

Cenazeleri taşıyanlara saldırı

Arazide seferber olan genç, yaşlı, kadın, çocuk yüzlerce yurttaş, 50’şer metre ara ile 3 HPG’linin daha cenazesine ulaştı. Cenazeleri battaniyeye saran yurttaşlar çevreden topladıkları ağaçlardan sal yaparak omuzlara aldıkları 3 HPG’linin cenazesi ile yola çıktı. Bir süre yürüyen kitle asker ve korucuların saldırısına maruz kaldı. Asker ve korucular omuzlarında cenaze bulunan insanların üzerine taş atarak yüksekten kaya yuvarladı. Taş yağmuru altında ilerleyen kitleden birçoğu atılan kayalardan dolayı ezilme tehlikesi geçirdi. Askerler “Savcılık kararı var otopsi yapılacak” gerekçesiyle cenazeleri alarak Bilican Sınır Karakolu’na götürmek istedi. Bu sırada yurttaşların araçlarla yolu kesmesi üzerine askeri araçlara konulan cenazeler Yekmal Karakolu’na götürüldü. Öte yandan aynı bölgede askerler tarafından alınan bir cenazenin ise Ortaköy Karakolu’nda bekletildiği bildirildi. 5 cenaze Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Öte yandan Şırnak Devlet Hastanesi’nde bulunan 4 cenaze ve Malatya’ya gönderilen 5 cenaze ile birlikte toplam sayı 9 olurken, ilk günden itibaren sayının 12 olduğu açıklamaları kafa karıştırdı. Genelkurmay, yaşamını yitiren HPG’li sayısının 12 olduğunu belirtirken, yerel kaynaklar arazide cenaze kalmadığını belirtiyor.

Bu arada, yaşamını yitiren HPG’lilerden Suriye Kürtleri’nden Riyat Berkel’in (Xebatkar Kobanî) babası Hüseyin Berkel, oğlunun cenazesini almak için Şırnak Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. “Her ne kadar cenaze haberleri gelse de bizler davamızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

On binler sokağa döküldü

Amed’de aralarında Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Amed adaylarından Şerafettin Elçi, Nursel Aydoğan, Emine Ayna, Altan Tan ve Leyla Zana’nın da aralarında bulunduğu on binlerce kişi, Emek Caddesi’ndeki oturma eylemi yaptı. Burada adaylar adına açıklama yapan Altan Tan, tüm şehri taziye yerine çevireceklerini belirterek, “Bütün şehir ve kardeşlerimiz dükkanların kepenklerini kapatarak zaten taziyemize destek vermiş durumda. Biz de şimdi bu ıslak yerlerde oturanlarla birlikte oturarak bu taziyeyi gerçekleştireceğiz” dedi. Altan Tan yaşamını yitiren 12 HPG’li için kitleye Fatiha okuttu.

Oturma eylemi devam ettiği sırada, polis, kendilerine taş atıldığı gerekçesiyle gaz bombaları ile kitleye saldırdı. Atılan gaz bombasından etkilenen çok sayıda kişi fenalık geçirdi. Saldırıya, gençler de taşlarla karışlık verince çatışma çıktı. Çatışmanın ardından başlayan olaylarda biri 70 yaşında 16 kişi gözaltına alındı. Polis tarafından gözaltına alınan ve ismi öğrenilmeyen 70 yaşındaki yurttaşın gözaltı sırasında baygınlık geçirdiği görülürken, yurttaş, “Neden beni dövüp, hakaret ediyorsun” diyerek polise tepki gösterdi.

Cenazelere kitlesel karşılama

Qilaban’da yaşamını yitiren ve Şırnak Devlet Hastanesinde bekletilen 4 HPG’liden 3’ünün cenazeleri aileleri tarafından alınarak memleketlerine götürüldü. Hakkari doğumlu HPG’li Adem Aşkan’ın cenazesi Colemêrg’e uğurlanırken, Sami Piranoğlu’nun cenazesi Qilaban’a,, Abdulkadir Ay’ın cenazesi ise Çewlîg’e uğurlandı. Mûş doğumlu Hanifi Aydın ve Afrin doğumlu Xebatkar Afrin’in aileleri de cenazeler için savcılığa başvuru yaptı.

Çewlîg doğumlu Abdulkadir Ay’ın cenazesi Şırnak Devlet Hastanesi’nden alındıktan sonra Cizre’de 20 bin kişi tarafından karşılandı. Cenazenin bulunduğu ambulans ile yaklaşık 7 kilometre yürüyen kitle şehir merkezine vardığında sayı 50 bini buldu. Öfke seline dönen yürüyüşte 50 bin kişi Cizre’nin Basisk köyü’ne kadar cenaze konvoyuna eşlik etti. Cenazeyi Amed’e uğurladıktan sonra yürüyen on binlerce kişiye polis gaz bombaları ile müdahale etti. Ay’ın cenazesi Çewlîg’de toprağa verilecek.

Öte yandan Şirnex’ta yaşamını yitiren 2 HPG’linin daha kimlik bilgileri belli oldu. Yaşamını yitiren HPG’lilerin 1979 Halep (Suriye) doğumlu, Haki Afrin kod adlı Ahmed Şêxo ile 1990 Îdir doğumlu, Şoreş Serhat kod adlı Atanur Şahin olduğunu bildirdi. Çatışmada 8 askerin yaşamını yitirdiği öğrenildi.-Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.