'Röntgenci Tayip' Sloganları İle İnternet Sansürüne Tepki
Teknoloji / 15 Mayıs 2011 Pazar Saat 16:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) 22 Ağustos'ta internete dört farklı filtre getirme kararına karşı İstanbul’da binlerce kişi sokaklara çıktı.

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) 22 Ağustos'ta internete dört farklı filtre getirme kararına karşı İstanbul’da binlerce kişi sokaklara çıktı. Yürüyüşte "Röntgenci, kasetçi, sansürcü Tayip" dövizleri taşınırken hükümete, “Sansürünü de al git” diye seslenen internet kullanıcılarının, film karakteri Vandetta maskeleri takması dikkat çekti.

İstanbul'da Taksim tramvay durağında bir araya gelen 5 bini aşkın kişi, "İnternetime dokunma" pankartını açarak Galatasaray’a yürüdü. Eylemde, pek çok kişinin Guy Fawkes maskesi takması dikkat çekerken, hükümete “sansürünü de al git” denildi.

Galatasaray'da bir açıklama yapan Ezgi Köksal, 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun filtreleme kararının yasal dayanaktan yoksun olduğunu söyledi.

Filtre ile internetin standartlaştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Köksal, filtrelemeye, "zararlı içeriklerin" gerekçe olarak gösterilmesine de tepki gösterdi. Köksal, gerek görüldüğü durumda ailelerin ve bireylerin kişisel bilgisayarlarına filtre takabileceğini söyledi. Köksal, hükümetin internet politikasını katılımcı bir şekilde yeniden oluşturması, internete erişimin özgür olması gerektiğini söyledi.

YÜRÜYÜŞTE DİKKAT ÇEKEN PANKART VE SLOGANLAR

Yürüyüşün önünde "İnternete dokunma" pankartı açıldı. Yürüyüşte "Röntgenci, kasetçi, sansürcü Tayip", "Faşizme karşı omuz omuza", "Hüseyin Üzme de Haydar mı üzer", "Devlet dilime, linkime ve kıyafetime karışamaz", "Kitapları toplatan interneti kapatan hükümette istifa", "Pornocu değiliz özgürlükçüyüz" "Tayip internetten elini çek", "İnternetime dokunma", "Biz filtreyi kahvede severiz", "Sansüre Hayır", "Çocukları filtre değil aileler korur", "Yasakları del gücünü göster", "AKP, CHP, MHP 5651", "Susma haykır sansüre hayır" dövizleri taşındı.

Yürüyüşte sık sık, "Tayip elini internetten çek", "Tayip düşüncelerime dokunma", "Tayip ampulün sönsün" ve "Yasakçı Tayip" sloganlarını attı. On binlerce kişi yakalarına üzerinde "Devlet sansürü seni hakikaten korur" bantları taktı.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.