Avrupa'da Yeni Bir 'Gladio' Ortaya Çıktı
Basından Seçmeler / 13 Mayıs 2011 Cuma Saat 15:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Koordinasyon Grubu adlı bir polis birimin yıllardır gizli faaliyetler yürüttüğü ortaya çıktı.

Avrupa Koordinasyon Grubu adlı bir polis birimin yıllardır gizli faaliyetler yürüttüğü ortaya çıktı. Avrupa’daki polis teşkilatlarının katıldığı grupta AB üyesi ülkelerin dışında Türkiye, Rusya ve Sırbistan da yer alıyor. Sol Parti milletvekili Andrej Hunk’in soru önergesini yanıtlayan Alman hükümeti birimin varlığını “iletişim grubu” şeklinde kabul etti.

Uzun saçı ve sakalıyla radikal sol grupların gösterilerinde yer aldı. Adı; Mark Kennedy’diydi. Bazen de bir başka bir yüze bürünüp “Mark Stone” kimliğiyle gezdi. İngiliz vatandaşıydı, ama başta Almanya olmak üzere İspanya, İtalya ve hatta İzlanda’daki birçok çevreyi koruma ve atom karşıtı eylemlere katıldı.

‘Radikal solcu’ Mark Kenndy’nin İngiliz istihbaratı için 1994 yılından bu yana çalıştığı, yıllar sonra ortaya çıktı. Ancak gerçek kimliğine ve Avrupa’daki sol hareket içindeki rolü hala kesin olarak bilinmiyor. Sol Parti milletvekili Andrej Hunk’in geçtiğimiz Aralık ayında Kenndy’nin Almanya’daki faaliyetlerine ilişkin verdiği soru önergesi hala yanıtlanmış değil.

Fakat Berlin hükümeti, aynı zamanda Almanya Federal Meclisi AB Komisyonu üyesi olan Andrej Hunk’un bir başka soru önergesine yanıt verdi. Kenndy ile ilgili soru işaretlerini çözmeye yardımcı olacak yanıtta Avrupa ülkeleri arasında yıllardır kurulmuş olan bir polis biriminin varlığı ilk kez kabul edildi.

İNGİLİZ AJAN GRUP İÇİN Mİ ÇALIŞIYORDU?

2007 yılında Almanya’nın Heiligendamm’daki G-8 zirvesi ile 2009’da Baden-Baden kentindeki NATO zirvesi karşıtı protestolarda da yer aldığı ortaya çıkan İngiliz ajan Mark Kenndy’nin Avrupa Koordinasyon Grubu adını taşıyan birim için çalıştığı tahmin ediliyor.

11 Eylül saldırılarının yapıldığı 2001 yılından bu yana kurulduğu belirtilen grubun üyeleri arasında Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin dışında Türkiye, Rusya ve Sırbistan’ın olması ise dikkat çekti. Başta polis olmak üzere diğer güvenlik birimlerinin temsil edildiği grup yılda bir kez toplanarak yapılan faaliyetleri değerlendiriyor.

Berlin hükümeti ise Avrupa çapında adli suçlar dışında politik içerikli suçları da yakın takip altına alan birimin varlığını “birim sadece iletişim grubudur” şeklinde kabul etti. Almanya’nın Kriminal Suç Dairesi (BKA) dışında gümrük polisiyle de grupta temsil edildiğini belirten hükümetin yanıtını yeterli bulmayan Sol Partili Andrej Hunk, ayrıntılı açıklama talep etti.

‘ORTAK OPERASYONLAR AÇIKLANSIN’

Birimin açılmış soruşturmalara ilişkin gizli faaliyetlerde bulunduğunu düşünen Alman parlamenter grubun yasa dışı olduğunu belirterek “Derhal lav edilmeli” dedi. Şimdiye kadar yapılan faaliyetlerin de kamuoyuna açıklamasını isteyen parlamenter Hunk hükümetine “Özellikle sınır dışındaki ortak operasyonlar ve soruşturmalar hakkında bilgiler verilsin” çağrısını yaptı.

Zira hükümetin yanıtında birimin sınır dışı faaliyetlerde bulunduğu kabul ediliyor fakat nerelerde olduğuna dair bir bilgi verilmiyor. Alman parlamenter Hunk ise hiçbir suç unsurunun olmamasına rağmen grubun özellikle “Anti-kapitalist” içerikli sol gösterileri izlediğine dikkat çekiyor.

10 yıldır uluslararası faaliyetleri olan Avrupa Koordinasyon Grubu adını taşıyan birimin şimdiye kamuoyuna açıklanmaması savaş döneminde NATO tarafından kurulan gizli örgüt Gladio’yu akla getirdi. Aynı şekilde Avrupa’da komünizmin yayılmasını engellemek için kurulan Gladio’nun varlığı da yıllar sonra kabul edilmişti. Perwer Yaş-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.