İnternette Sansür Fetvası O'ndan...
Basından Seçmeler / 06 Mayıs 2011 Cuma Saat 07:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'de internete uygulanan sansüre karşı binlerce kişi 15 Mayıs'ta "İnternetime Dokunma" eylemine hazırlarken, Fethullah Gülen’in

Türkiye'de internete uygulanan sansüre karşı binlerce kişi 15 Mayıs'ta "İnternetime Dokunma" eylemine hazırlarken, Fethullah Gülen’in internete konan bir videosunda internetin denetim altına alınmasını istedi.

Fethullah Gülen, gayri meşru ‘chat’leşmeler yapıldığına dikkat çektiği vaazlarda ailelere “Kendi evlerine internet aboneliği alacaklarsa, mutlaka onun kontrolünü sağlamalılar” diyor.

İNTERNET VAAZLARI Fethullah Gülen’in bir süredir internetin denetim altına alınmasını isteyen vaazlar veriyor. Gülen konuşmalarında internetin denetim altına alınması için ortaya koyduğu gerekçeler ile Bilgi Teknoloji Kurumu (BTK)‘nun koyduğu yasakların örtüşmesi dikkat çekti.

ANATHARLARLA GİRİLMESİ... Geçen ay internete konan videosunda internetin denetim altına alınmasının isteyen Gülen konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Günümüzde bu bilgisayar oyunları filan. Bu internet kafeler filan buralarda olan şeyler, bu mevzunun da böyle bağlayıcı kanunu kuralı yok. İnsanlar da tahdit koyamıyorlar o mevzuda, belli anahtarlarla sadece girilmesi gerekli olan yerlere girme gibi bir tahdit getiremiyorlar. Çok ciddi problemler oluşuyor. Bağışlayın gayri meşru ‘chat’leşmelerden alın da fuhşa münkerata gitmeye kadar.”

RTÜK’E SUNULMALI Gülen, internetin denetim altına alınması için kendi internet sitesinde yayınlanan diğer bir konuşmasında ise “İnternet bağımlılığı bir hastalık olarak dünya literatürüne girdi. İnternet üzerinden oynanan oyunlar çocuklarımızı da çok etkiliyor. Bu problemin çocuk sağlığına etkilerini ve aile ortamına yaptığı olumsuz tesirleri engellemek için başta aile olmak üzere eğitimci ve din görevlilerine ne gibi vazifeler düşmektedir? Türkiye’deki birtakım psikologlar ve pedagoglar bu problemin üzerinde durmalılar. Onların ortaya koyduğu projeler RTÜK ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlara sunulmalı ve bir toplumu kurtarıcı müşterek planlar oluşturulmalı. En azından internette zararlı yerlere ulaşmanın önü kesilmeli; Milli Eğitim Bakanlığı ve RTÜK gibi kurumlardan vesika alınması sağlanmalı” diyor.

KARA LİSTE YETKİSİ

Bu arada Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun (BTK) internetin güvenli kullanımına ilişkin tartışma yaratan kararına göre, BTK’nin oluşturacağı “kara listeleri” Türk Telekom’un da aralarında bulunduğu servis sağlayıcı işletmeciler de dilerse genişletebilecek.

İşletmeler bunu yaparken yerel veya uluslararası kurum/kuruluşların veri tabanlarını dikkate alacak. Uzmanlar internette zaten “sansür” olduğunu belirterek uygulamayla bunun kurumsal hale getirileceğini vurguluyorlar.-ANF

Gülen’in internetin denetim altına istediği konuşmasına bu adresten ulaşılabilir http://www.youtube.com/watch?v=aGYT3_n4L00&feature=youtu.be

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA