The Telegraph: İran Türkiye Üzeri Suriye'ye Silah Gönderiyor
Dış Basından / 01 Mayıs 2011 Pazar Saat 19:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiliz The Telegraph gazetesi, İran’ın Türkiye üzerinde Suriye’ye silah gönderdiğini iddia etti.

İngiliz The Telegraph gazetesi, İran’ın Türkiye üzerinde Suriye’ye silah gönderdiğini iddia etti.
The Telegraph gazetesi Batı’nın Suriye rejiminin öldürücü kampanyasını durdurabileceğini savunduğu haberinde sağladığı yardım nedeniyle Şam üzerinde büyük etkisi olan Avrupa Birliği’nin bu ülke ile imtiyazlı ticaret ilişkileri askıya almasını istedi.

Gazete, Türkiye üzeri İran’ın Suriye’ye silah gönderdiğini savunarak, “NATO da, İran’dan Suriye’ye silah sevkiyatını durdurması için Türkiye nezdinde ricada bulunmalı. Geçen ay, Türkler, bir jest olarak bir sevkiyatı durdurdu. Ancak mollalar, Türkiye üzerinden Suriye ve Lübnan’daki Hizbullah’a silah göndermeyi sürdürüyorlar. BM, Irak ve Ürdün’e ulaşan mülteciler için yardım sağlamalı. Sayısı bilinmeyen insanların Deraa’dan tahliye edilmesi gerekecek” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de Pazar günlerinde yayımlanan The Observer gazetesi de “Suriye’den gelen şok dalgaları, tüm Ortadoğu’yu sarsıyor” analizinde Batı’nın Esad konusunda ne yapacağını bilmediğini yazdı.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye lideri Beşar Esad’a yakını olduğu, ailelerinin birlikte tatil yaptığını hatırlatan gazete, Ankara’nın ‘sıfır çözüm’ politikası kapsamında Türkiye’ye seyahat eden Suriyelilere vize sınırlamaları kaldırıldığı belirtildi.

The Observer tarafından da yayımlanan “Esad’ın düşüşü, Tahran’dan Tel Aviv’e şok dalgaları yaratır” başlıklı makalede Suriye’deki kargaşanın “Arap Baharı”nda şimdiye kadar yaşanan tüm gelişmelerden çok büyük bir etkisi yaratma potansiyelinin olduğu kaydedildi.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.