7 Gerilla İçin Yürüyen Kadınlar Beyaz Tülbentlerini Yaktı
Kadin / 01 Mayıs 2011 Pazar Saat 16:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi'nde binlerce kadın Dersim'de 7 HPG gerillasının yaşamını yitirdiği operasyonu düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi'nde binlerce kadın Dersim'de 7 HPG gerillasının yaşamını yitirdiği operasyonu düzenledikleri yürüyüşle protesto etti. Kadınlar yürüyüşün ardından beyaz tülbentlerini yaktı.

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi'nde Musa Anter Parkı'nda kurulan Demokratik Çözüm Çadırı'nda bir araya gelen binlerce kadın, Kürt halkının dile getirdiği 4 talep ve Dersim'de yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 7 gerillası için Oslo Oteli'ne kadar yürüyüş düzenledi.

TÜRK ANALARINI BARIŞA ÇAĞRIYORUZ Yürüyüşte, "Anadilde eğitim, askeri ve siyasi operasyonlara son, siyasi tutsaklar serbest bırakılsın, yüzde 10 seçim barajı kaldırılsın" pankartını taşıyan kadınlar, "Türk analarını barışa çağırıyoruz", "Atılan her kurşun yüreğimizi kanatıyor", "Hepimiz Sakine anayız", "Çocuklarımız ölmesin", "Barışı anaların yüreğiyle inşa edeceğiz", "TC ve İran rejimine geçit vermeyeceğiz", "Erdoğan şaşırma anaların sabrını taşırma", "Yüreğimiz Dersim'de", "Katliamların hesabını soracağız" dövizleri taşıdı.

YÜRÜYÜŞE ERKEKLER ALINMADI Erkeklerin alınmadığı yürüyüşte binlerce kadının yürüyüşüne ilçe esnafı da alkışlarla destek verdi. Yoğun önlemlerin alındığı yürüyüşte kadınlar adına açıklama yapan Naciye İke, Kürt halkının dile getirdiği 4 maddenin hayata geçirilmesi için alanlarda olduklarını belirtti. AKP'nin çözüm yerine çözümsüzlükte ısrar ettiğini kaydeden İke, son olarak Dersim'de yaşanan çatışmada 7 HPG'linin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, "Yine yüreğimiz yandı. Çocuklarımız yaşamını yitirdi. Artık Türk annelerine sesleniyoruz. Bu ölümlere sessiz kalmayın. Evlat acısı ortak acıdır. Bunu ortak sonlandıralım" dedi.

AKP hükümetini de uyaran İke, anneler olarak ölümlere karşı seslerini yükselteceklerini dile getirdi.

BEYAZ TÜLBENTLERİNİ YAKTILAR Yapılan açıklamadan sonra yarım saatlik oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemi sırasında kadınlara destek veren esnaflar, kadınlara gül dağıttı. Oturma eyleminden sonra kadınlar barışın simgesi olan beyaz tülbentlerini yaktı. Tülbentlerin yakılması sırasında konuşan Naciye İke, beyaz bültenlerin anlamının kalıcı barışın sağlanması olduğunu dile getirerek, bu talebin görülmesini istedi.

Yapılan açıklamadan sonra kadınlar çadıra kadar yürüdükten sonra eylemlerine son verdi.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.